VB 6.0 ile Küçük Resimleri Büyültme

Visual Basic 6.0 ile resimlerimizin üzerine tıkladığımız da resimlerin form üzerinde büyümesini anlatıyorum.

Visual Basic 6.0 da kullanışlı bir özellikte resimlerimizin üzerine tıkladığımızda bunların büyümesini sağlamamızdır.Bunlar hazırladığımız projede küçük olan resimleri bir anda büyütüp tekrar kendi boyutuna kolay bir yol ile getirmemizi sağlar.

1. Visual basic programımızı çalıştırıp , yeni bir proje açıyoruz.2. Açtığımız proje üzerine general bölümünden image seçip 4. farklı noktaya resimleri yerleştiriyoruz.resimleri properties kısmından picture tıklayarak seçiyoruz.3. image1 ,image2 , image3 , image4 isimlerini resimlerimize veriyoruz.

4. şimdi kodlarını yazmaya sıra geldi image1. üzerine çift tıklayarak kod bölümüne geçiyoruz.sağ üst köşede bulunan procedure özelliğinden kodun click prosedürünü seçiyoruz.. ve aşşada ki kodları yazıyoruz.


Private Sub Image1_Click()

normal

Image1.Width = 6000

Image1.Height = 5000

End Sub

Bu kodları diğer image2-3-4 içinde tek tek tekrarlıyoruz üstüne tıklayıp click prosedürü seçip kodları yazıyoruz.
form üzerine tıklayıp aşşada ki kodları yazıyoruz.


Private Sub normal()

For i = 0 To Count - 1

  Controls(i).Width = 1215

  Controls(i).Height = 1095

Next

  

End Sub5.Programımızı çalıştırdığımızda üstüne tıkladığımız resim büyüyecektir.programın hazır hali

İYİ çalışmalar
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Bu program bi hayli eski değil mi yinede yararlı bir çalışma teşekkürler.
program eski ama yapılabilenlerin çoğu bu program ile yapılıyor.zaten mantığı kavramak önemli bu visual basic öğrendikten sonra visual basic.net geçebilirsiniz
ele senin yorumuna kalmışti zaten :hayret::hayret::hayret::hayret:
Merhaba üstad. bir konuda yardımınızı isteyecektim. ben visual basic 6.0 da bir veritabanı hazırladım. herşeyi tamam. acssess bağlantısını adodc ile yaptım.kaydet kayıt sil vs.. hepsi tamam yalnızca ara butonunda terslik var soyada göre arama yaptırıyorum fakat aynı soyaddan birden fazla olduğunda sadece birini gösteriyor. yazdığım kod şöyle:Adodc1.Recordset.Find "soyad='" + InputBox("arnacak kişi:", "Ara") + "'". bu arada yeni öğreniyorum programı. eğer yardım edersen sevinirim. aslında aynı kodu tc no suna göre düzelemeye çalıştım hata veriyor. şimdiden teşekkür ederim.

Yukarı Git