Var olan bir GMS modülü CorelDraw'a eklemek ve çalıştırmak

Bir önceki derste; GMS'nin ne olduğunu, amaçlarını, gms dosyayı sıfırdan yaratmayı ve üzerine makro yazmayı görmüştük. Şimdiki derste önceden yaratılmış bir GMS modülünü CorelDraw'a eklemeyi ve çalıştırmayı öğreneceğiz.

Bir önceki derste; GMS'nin ne olduğunu, amaçlarını, gms dosyayı sıfırdan yaratmayı ve üzerine makro yazmayı görmüştük. Şimdiki derste önceden yaratılmış bir GMS modülünü CorelDraw'a eklemeyi ve çalıştırmayı öğreneceğiz.

NASIL EKLERİZ?

Elimizde bulunan .gms uzantılı dosyayı alttaki fotoğrafta gördüğünüz gibi (bir önceki derste yaratma dizinini göstermiştik.) GMS klasörümüzün altına kopyalıyoruz. Buradaki örnek dosyamızın adı "MONTAJCI.gms" olarak belirlendi.CorelDraw açıksa kapatıp tekrar açıyoruz. Şimdi alttaki fotoğrafdaki gibi sıra geldi eklediğimiz modülü çalıştırmaya.ÇALIŞTIRMA:

"Run Macro" komutunu verdikten sonra karşımıza çıkan macro çalıştırma diyaloğundaki combobox/açılır kutuda yapıştırdığımız modülü bulup üstüne tıklıyoruz.Evet işte eklediğimiz modül çalışmaya artık hazır durumda.Bu örnekteki modül bir form üzerine yazılmıştır. Visual Basic'in birçok özelliğini içerisinde barındırdığını da görebilirsiniz. Bu modülü özellikle örnek olarak verdim çünkü üzerinde; gözat, input, checkbox, combobox gibi nesneleri de barındırıyor. İleriki derslerde form üzerine butonlar ve inputlar oluşturarak CorelDraw'a işimize çok yarayacak bazı işleri yaptıracağız.

İyi çalışmalar, başarılar...

  • Etiketler;
Tunç Olçay
1970 İzmir doğumlu yazar, 10 yıla yakın süren profesyonel müzisyenlik hayatına nokta koyup pc grafik hayatına (biraz geç de olsa) 1998 yılında başladı. <p>İlk çalışma alanı; Macintosh üzerinde, plotter kesim, Illustrator ve Freehand programları olmasına karşın bu işletim sistemi ve programlara ısınamadığını CorelDraw ve pc ile tanıştıktan sonra anladı. 1-2 yıl arası dizgicilik deneyimlerinden sonra kendi deyimiyle grafik üzerine dönüm noktası olan reprodüksiyon (renk ayrım/film çıkış) firmasında 2 yıla yakın çalışması sonucunda grafik ve dizgi üzerine adı geçen tüm programları hakim şekilde kullanmayı, renk ayrımını, montajı vs baskı öncesi tüm bilgileri burada öğrendi. <p>En büyük hobisi öğrenmek sayesinde programcılığa da merak saldı. Visual Basic ile bu dönemde tanıştı ve işine yarayabilecek küçük çaplı programlar yazmaya başladı. Çeşitli firmalarda Grafik Bölüm Şefliği deneyimleri yaşadıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladığı andaç üretimi yapan bir firmada Visual Basic altyapısı yardımıyla VBA'nın (Visual Basic Application) gücünün farkına varan yazar; Word, Excel ve CorelDraw altında otomasyon denemelerine başladı. Bu süreç içerisinde; otomatik sayfa yaptırımı, baskı öncesi hazırlık makroları üzerinde önemli kodlar geliştirdi. Buna bağlı olarak CorelDraw altında bir montaj programını da hayata geçirmiş oldu. <p>Daha sonra gelişmekte olan Web sektörüne geçiş yapıp 3 ortaklı bir firmaya dahil oldu ve; Asp, Flash, Dreamweaver, Action Script, Css, Html ve küçük çaplı 3d tasarımları üzerinde kendisini geliştirdi. <p> 2009 yılı sonunda bir firmanın davetlisi olarak gittiği Güney Amerika, Paraguay'da CorelDraw altında yaptığı VBA yazılımları ile otomasyon sistemini kurdu. Paket anlaşmanın bitmesinin ardından Türkiye'ye geri döndü. Kızının doğumu nedeniyle yurt dışı ikinci çalışma etabını iptal etmek zorunda kaldı. <p>İyi derecede İngilizce ve orta derece İspanyolca bilen yazarımız özel dershanelerde 20 yıla yakın süredir; Web Tasarım, Grafik, İşletmenlik ve 10 Parmak Klavye dallarında öğretim üyeliği mesleğini de sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

İYİ AMA KARIŞIKKK:-dusun:
visual basic programlama dilini ve ondan tamamen farklı coreldraw tasarım programının bir araya geldiğini düşünecek olursak ve de bu işle dünya üzerinde sayılı insanın bilgisinin olduğunu varsayarsak tabii ki karışık biraz. ;) uzun bir uğraş ve zaman gerektiriyor.
e ne işe yarıyor ki bu program anlayamadım ki???:)

Yukarı Git