URL' de dosyaların dizin olarak gösterilmesi

Hepimizin bildiği gibi Linux sunucular için bulunan .htaccess dosyasıyla SEO ve SEF için çok uygun URL' ler elde edebiliyoruz.

Hepimizin bildiği gibi Linux sunucular için bulunan .htaccess dosyasıyla SEO ve SEF için uygun URL' ler elde edebiliyoruz. Örneğin elinizde iletisim.php dosyanız var ise bunu URL' de www.domain.com/iletisim.php şeklinde değil de www.domain.com/iletisim şeklinde çağırmamız mümkündür. Bunun için eğer sunucunuz Linux tabanlı ise .htacces dosyamızdan faydalanabiliriz.

İlk adım olarak önce not defterini açıyoruz ve aşağıdaki kodları aynen yapıştırıyoruz.


<IfModule mod_rewrite.c>

Options +Indexes +FollowSymLinksRewriteEngine OnRewriteRule ^([a-z0-9_-]+)$   $1.php [L]

</IfModule>Daha sonra farklı kaydet diyerek dosya adını .htaccess olarak belirliyoruz. Dosya adının başında nokta olmasına dikkat ediniz!

Oluşturmuş olduğumuz bu dosyayı site kök dizinimiz içine atıyoruz. Aynı şekilde iletisim.php dosyası oluşturup örnek teşkil etmesi amacıyla içini dolduruyoruz.


<?php 

echo "ILETISIM";

?> ?>Bunu da kaydettikten sonra adres çubuğumuza http://localhost/site/iletisim şeklinde adresi girersek dosyamızın dizin olarak URL' ye yansıdığını göreceksiniz.

Not: Bu işlemde başarısız olanlara tavsiyem; sunucunuzda muhtemelen mod_rewrite modülü aktif değildir. Bunu aktif yapmak için (eğer Apache ise) sunucunuzdaki httpd.conf dosyasını açıp;

#LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so


satırının başındaki # (kare) işaretini kaldırıp dosyayı kaydedip sunucuyu tekrar başlatmaktır.

Herkese kolay gelsin başarılar.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
teşekkürler faydalı oldu
• 10 yıl önce
.htaccess kodları şöyle de olabilir yalnız tek tek tüm sayfalar girilmeli [code] RewriteEngine On RewriteCond %{SCRIPT_FILENAME} !-f RewriteCond %{SCRIPT_FILENAME} !-d RewriteRule ^(.*)$ sayfa.php/$1 [/code]
• 10 yıl önce
diyelimki üyelere özel sayfa yapacaksınız yada firma rehberinde firma adlarına RewriteRule ^([a-z0-9_-]+)$ $1.php [L] satırını RewriteRule ^([a-z0-9_-]+)$ profil.php?uye_adi=$1 [L] şeklinde yaparak profil.php sayfasında da $uye_adi = $_GET["uye_adi"]; şeklinde kullanabilirsiniz.
• 8 yıl önce
benim bir sorum varda php uzantısını html nasıl yaparız. yardım edermisiniz

Yukarı Git