Ubuntu Lamp Kurulumu (Web Server)

Ubuntu'ya Web Server kurulumu yapmaya ne dersiniz? Kısacası kendi hostinginizi kurmak diyebiliriz.

Ubuntu'ya Web Server kurulumu yapmaya ne dersiniz? Kısacası kendi hostinginizi kurmak diyebiliriz.

Önce Ubutu'yu açalım. Sonra Uygulamalar > Donatılar > Uc Birimi açalım veya Alt + F2'ye basıyoruz. Çıkan kutucuğa gnome-terminal yazıyoruz.

Sonra ardından şu kodu yazıyoruz ve enter'a basıyoruz.


sudo apt-get install taskselŞifre isterse Ubuntu'yu kurarken kullandığımız şifreyi kullanacağız. Eğer şifre girmediyseniz sadece enter'a basın. Bir hareketlilik olacak terminalde. Bir şeyler indiriyor. [E-H] çıktığında klavyeden E yazıp enter'a tıklıyoruz. user@user-OEM:~$ gibi yazı geldiğinde kurulum tamamlanmıştır.

Ardından şu kodu giriyoruz:


sudo tasksel install lamp-serverKurulum esnasında sizden şifre isteyecek: Mysql root şifresi.

Localhost olacağı için boş bırakabilir ya da istediğiniz bir şifreyi yazabilirsiniz. Ben boş bırakıyorum. Enter'a basıp devam ediyoruz. Tekrar aynı şifreyi isteyecek. Aynısını girip devam edeceğiz. Önceki adımda boş bıraktıysanız gene boş bırakın. Bu işlem bir daha tekrarlanıyor. user@user-OEM:~$ çıktıysa bu işlem de tamamlanmış demektir.

Şu kodu yazıyoruz şimdi de:


sudo apt-get install phpmyadminPhpMyAdmin'i kuruyoruz bu kodla. [E-H] çıkacak. E yazıp enter'a basıyoruz. Download işlemi esnasında iki seçenek çıkacak karşınıza. Apache2'yi seçip enter'a tıklıyoruz. İşlem devam ediyor. Evet / Hayır seçenekleri çıkacak. Evet'i tıklayıp devam ediyoruz. Şifre isteyecek. Kendi belirleyeceğiniz bir PhpMyAdmin şifresi girin. Ben boş bırakıyorum. Tamam'ı seçip enter'a basın. Tekrarlamanızı isteyecek. Ona da aynı şifreyi yazıp Tamam'ı seçip enter'a tıklayın. Bir önceki adımda boş bırakanlar gene boş bırakıp Tamam'ı seçip enter'a bassınlar. user@user-OEM:~$ çıktığında işlem tamam demektir.

Sonrada dosya izni verelim.


sudo chmod 0777 /var/www/yazın ve enter'layın. Bu komut home dizinmizin izinini 777 yapacaktır. Sonra php.ini'yi de editlemek için:


sudo chmod 0777 /etc/php5/apache2/php.inidiyerek php.ini ayarımızın cmod'unu da ayarladık. Şimdi karakter sorunu çıkmasın diye:


sudo vim /etc/php5/apache2/php.inideyip php.ini dosyamızdaki:


;default_charset = "iso-8859-1"


yazısını

default_charset = "utf-8"olarak değiştiriyoruz. Son olarak da:


sudo ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/wwwyazıp enter'layalım. PhpMyAdmin ayarı değişti; çünkü bu kod onun düzgün çalışmasını sağlayacak.

Localhost yazıp server'in çalıştığını göreceksiniz. PhpMyAdmin'e girmek isterseniz localhost/phpmyadmin olarak girebilirsiniz.

Yapamazsanız veya sorun yaşarsanız buraya yazın.

Kolay gelsin. :)
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 8 yıl önce
Bu anlatım iyi oldu.Yalnız php.ini dosyasını editlemek için [code]sudo vim /etc/php5/apache2/php.ini[/code] komutundaki " vim " yerine " gedit " yazmak gerekiyor.Ellerine sağlık.

Yukarı Git