TV Kartları Hakkında Temel Bilgiler

TV kartları ile ilgili genel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

TV kartları televizyon yayınlarının bilgisayarda seyredilmesini sağlayan kartlardır. TV kartı ile televizyondaki tüm özellikler bilgisayar ortamına aktarılır. TV kartlarının teleteks özelliği ile teleteks yayını olan kanalların teleteks sayfaları bilgisayar ekranında görüntülenir.

TV kartları ile bilgisayar ekranında TV ve video izlenebilir, resim ve görüntüleri bilgisayara kaydedilebilir. Günümüzdeki TV kartları anakartın PCI slotuna uygun olarak üretilmektedirler.

Anten girişi ile TV kanallarındaki S-Vidou girişi ve videodaki kamera girişi ile kameradaki görüntüler bilgisayara aktarılır. Uzaktan kumanda ile tv kartı kotrol edilebilir. Bazı tv kartlarında bulunan FM radyo alıcısı ile bilgisayarda radyo kanallarını dinleme imkânı sunmaktadır.

TV Kartının Yapısı

Chipset
Bu chipset TV kartının temelini oluşturur. TV kartının işlem yapma kapasitesi bu chipsete bağlıdır. Chipset kanal ayarlama, değiştirme, ses efekleri, aynı anda birden fazla kanal seyretme, çoklu ortam desteklemesi, görüntü yakalama işlemleri yapma özelliğine sahiptir.

TV Tuner
Anten veya kablo TV gibi bir alıcıdan gelen sinyallerini alıp, görüntünün net biçimde gösterilmesini sağlayan sinyal işlemcisidir. Kaliteli bir Tuner TV kartının görüntü kalitesini
yükseltir.

Sinyal ve Veri Akısını Gösteren Ledler

Sadece Digital-TV kartlarında bulunur. Bu özellik sayesinde karta herhangi bir frekans girildiğinde yeşil led yanar veri akışı olduğunda kırmızı led devreye girip yanıp sönerek veri akışını gösterir.

Chipset
Tv tuner
PCI bağlantı noktası

TV Kartlarının Özellikleri

Görüntü Yakalama (Capture): Hareketli tv görüntülenin resim dosyası olarak kaydedilmesine görüntü yakalama denir. Günümüzde tv kartları yazılım desteğiyle bu işlemleri yapmaktadır. Görüntü yakalama çözünürlük değerinin fazla olması resim kalitesini artırır.

MPEG Desteği: MPEG (Moving Pictures Experts Group, Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği) tarafından geliştirilen ve çoklu-iletişim görüntü kodlama standartıdır. Geliştirilen yeni bir standart önceki standartlara göre daha yüksek sıkıştırma ve görüntüleme sunar.

FM: Radyo anten girişi
TV IN: TV anten girişi
REMOTE: Kumanda optik alıcı
S-VIDEO IN: S-Video girişi
VIDEO IN: Kamera, dijital fotoğraf makinesi, webcam girişi
AUDIO IN: DVD, VCD
AUDIO Out: Ses kartı bağlantısı

TV Kartının Çalışması

TV tuner görüntü kaynağından gelen sinyalleri alır. Bu sinyalleri dijital sinyallere dönüştürüp tv kartının chipsetine aktarır. Gelen sinyallerin biçimi ve içeriği tv yayının görüntü standardına göre değişir. Görüntü kaynağı görüntü karesi için bir yatay birde dikey veri bilgisi yollar.

  • Etiketler;
Keramettin El
Girişimci. Sosyal medya uzmanı olma kariyerini aldığı eğitimlerle tamamlayıp çıtayı yükseltmeyi kendine vazife edinen kişi. Yer yer boş gezen, yer yer de gezecek yer bırakmayan nev’i şahsına münhasır zat. Uç noktaların insanıdır. Aldığı gazlarla helyum misali atmosfere kadar uçabilir. Büyük hayaller kurmayı sever ama adımlarını atarken dikkatlidir. Öğrencilikte hayatın dibine nalına mıhına vurmuştur. Sonra basamakları hızlı tırmanmayı becermiştir. İşletme okumasına rağmen kimseyi işletmeyi düşünmemektedir. Medya ve İletişim üzerine yüksek lisansını tamamlamış olup, Sosyal Medya ve İletişim Danışmanlığı kariyerine devam etmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ÇOK GÜZEL BİR ACVIKLAMA.....AMA BIZIM GIBI ÖÐRENCILERIN BU ÖDEVLERI KOPLAMASINA IZIN VERILMELI....TELIF HAKKINA ZATEN SAYGI DUYMASAYDIK UYE OLMAZDIK...EN ASZINDAN BU KOPLAMAYI UYELERIN YAPMASINA IZIN VERRILMELI BENCE....CUNKU BU HEM UYELER HEMDE SITE SAHIBININ KARINA YAPILACAK BIR BIŞEYDIR..INSALLAH ISTEKLERIMIZ UYGULANIR ...HERKESE TESEKKUR EDIYORUM ....IYI AKŞALAR FERHAT(SON ŞAİR)
yorumlar gerçekten açıklayıcı teşekkür ederim ama bi de fotğraflarını koyarsanız mesele tv kartının ,ekran kartının ,ses kartının gibi daha açıklayıcı olacağına inanıyorum şimdiden çok teşekkürler
çok güzel ama birde bu konuları resimli anlatsanız daha güzel olacal teşekkürler
:uzul: EMEÐİNİZE DÜŞÜNCELERİNİZE SAÐLIK AMA GÖRÜNTÜ YADA ÜRÜN İLE İLGİLİ BİR RESİM OLSA NASIL OLUR??????BİZİM İÇİN YİNEDE KAZANÇSINIZ SAÐOLUN
Açıklama için saolun..Şahsen bana yardımcı oldunuz tşkürler:gul:
TEŞEKKÜR AMA BİR ŞEY SORMAK İSTİYORUM BU TV KARTIYLA DONMADAN TV GÖRÜNTÜSÜ ALABİLİRMİYİZ?AÇIKLARSANIZ SEVİNECEÐİM:D
Driver olmadan calısmıyor tv kartı. birde tv programı. ikinci el bi tv kartı almıssanız driver bulmakta zorluk cıkabilir.
tv kanalı nasıl yapılıyor?hangi programla yapılıyor?:-dusun::-dusun:

Yukarı Git