Toplu Resimlerle İşlemler

  • 9.433

Fireworks, çok sayıda resimle otomatik olarak toplu işlem yapmanıza verir ve bu kullanışlı yöntem sizi resimlerle tek tek uğraşmaktan kurtarır.

Fireworks, çok sayıda resimle otomatik olarak toplu işlem yapmanıza verir ve bu kullanışlı yöntem sizi resimlerle tek tek uğraşmaktan kurtarır.

Elimizde çok sayıda resim var diyelim. Uzantılarını değiştirmek istiyoruz, yani bu resimler TIFF, GIF, PNG uzantılı olsunlar, biz bunları JPG yapmak istiyoruz. Yahut da, boyutları 1000x900, yani çok büyük boyuttalar hepsini otomatik küçültmek istiyoruz. İşte böyle işlemlerde Fireworks imdadımıza yetişiyor. Hem de çok basit bir iki tıklama ile yapabiliyoruz tüm bu işlemleri.

Gelelim nasıl yapacağımıza...

Öncelikle File > Batch Process kısmına giriyoruz. Karşımıza bir pencere geliyor:Düzenlemek istediğimiz resimleri seçiyoruz ve Add (Ekle) diyoruz:Eğer açtığınız klasördeki tüm resimleri eklemek istiyorsanız Add All seçeneğini tıklayabilirsiniz. Add butonunu tıkladığınızda seçtiğiniz resimleri listeye alacaktır.

Sonra Next diyoruz. Karşımıza seçenekler gelecek:Karşımıza sol sütunda bir çok seçenek geldi. Kullanmak istediğiniz komutu çift tıkladığınızda sağ sütuna geçer. Bu seçeneklerden birini veya birkaçını seçtiğiniz resimlere uygulayabilirsiniz. Şimdi bunların işlevlerini tek tek görelim.
Export: Bu kısımda resimlerinizin uzantılarını değiştirebilirsiniz. Farklı uzantılardaki dosyalarınızı farklı formatlara çevirebilirsiniz:

Scale: Bu seçenek resimlerinizin boyutu ile ilgilidir.


Eğer Scale to Size seçerseniz aşağıdaki seçenekler gelecektir. Buralara istediğiniz boyutları yazarak resminizi o boyuta getirebilirsiniz. Örneğin, bütün resimler 60x50 olsun gibi. Ancak bu durumda orantılı küçülmeyecektir, bilginiz olsun.


Eğer Scale to Fit Area seçerseniz, aşağıdaki seçenekler gelir. Bunun amacı, sizin belirlediğiniz boyuta resmin orantılı olacak küçültülmesidir. Ancak dikey ve yatay resimler noktasında daha önceden ayırım yapmanız gerekir.


Eğer Scale to Percentage seçmişseniz, bu kısma girdiğiniz oranda resimleriniz küçültülür. Örneğin, %30 oranında küçült gibi.
Find And Replace: Bu seçenek sadece düzenlenebilir PNG ve Freehand dosyaları için kullanılır. Web sitesi hazırlıyorsanız ve PNG dosyasında değiştirmek istediğiniz kısımlar varsa, (Örneğin, bütün PNG dosyalarında Copyright yerine Her hakkı saklıdır yapmak istiyorsanız) bu seçeneği kullanabilirsiniz. Yazılar, vektörel şekillerin renkleri, linkler, fontlar gibi değişiklikleri topluca yapabilirsiniz.


Rename: Bu seçenek, resimlerinizin isimlerinde toplu değişiklik yapabileceğiniz bölümdür. Örneğin resminizin isminde ali kelimesi geçiyorsa (örneğin, ali_resim_01.jpg) diğer kısımlara dokunmadan sadece ali kelimesini değiştirebilirsiniz (selim_resim_01.jpg gibi). Ya da Replace blanks with (boşlukları şu şekilde değiştir) komutu ile resimlerin isimlerinde yer alan boşlukları kelime veya rakamlarla değiştirebilirsiniz. Add Prefix, resim isimlerinin başına ekleyeceğiniz kelimeyi, Add Suffix ise sonuna ekleyeceğiniz kelimeler içindir. Bu durumda eklediğiniz kelime ya sadece başa, ya da sadece sona eklenir, diğer kısımlar aynen kalır.


Commands: Bu kısımda Fireworks'un Commands kısmında yer alan işlemler yer alır. Bunlardan birini veya birçoğunu resimlerinize toplu olarak uygulayabilirsiniz. Örneğin, resimlerinize toplu olarak blur (bulanıklık) verebilir, 90 derece çevirebilir, yatay-dikey dönderebilir, kısacası orada yer alan tüm efektleri topluca verebilirsiniz.

Bunlardan birini veya bir kaçını uygulamak için seçtikten sonra Next diyoruz.

Sonraki sayfada karşımıza aşağıdaki bölüm geliyor:Bu kısım kaydedeceğiniz yer ile ilgili bölümdür. Batch Output kısmında iki seçenek vardır, ilki resimlerinizin o an bulunduğu klasöre kaydedileceği, diğeri de sizin belirlediğiniz klasöre kaydedileceği ile ilgilidir.

Alttaki de yedek alma ile ilgilidir. Eğer aynı klasöre kaydediyorsanız, üzerine yazma ihtimaline karşılık Fireworks resimlerinizin orjinalini yedekler.

Alttaki BATCH butonuna başladığınız anda tüm seçtiğiniz işlemler yapılmaya başlar. Artık resimleriniz istediğiniz gibi oldu demektir.

Herkese kolay gelsin. Umarım faydali olur.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ders için tşkler:kirp:
saolun hocam elleriniz dert görmesin
çok teşekkürler süper bir ders ;)
harika olmuş inanın ben bu işleme çok ihtiyaç duyuyordum. Zaman zaman bir çok resmi boyutlandırmak için tek tek resimleri aç sonra boyutlandır. Ama şimdi iki hareketle tüm resimler hazır. Daha çok öğreneceğim şey var fw de elinize sağlık üstad...
süper bir sy
hocam ellerinezi sağlık, çok faydalanacağız...

Yukarı Git