Tek tasarımcı yeterli mi?

Ambalaj konusunda önemli yanılgılardan biri yeni tasarıma, forma ihtiyaç duyan müşterinin bu ihtiyacını karşılamak için sadece bir tasarımcıyı görevlendirmesinin yeterli olduğunu düşünmesi.

Ambalaj konusunda önemli yanılgılardan biri yeni tasarıma, forma ihtiyaç duyan müşterinin bu ihtiyacını karşılamak için sadece bir tasarımcıyı görevlendirmesinin yeterli olduğunu düşünmesi. Bir ambalaj probleminin sadece bilgisayar ortamında hazırlanan görsel bir etiketle çözümlenebileceği inancı, Türkiye’mizde yaygın olarak başvurulan yöntemdir. Aslında bu sorun sadece ambalaj konusunda değil, reklâm verenin tüm işlerinde karşılaşılan bir sorundur. (Bilgisayar dergilerinde satışa yönelik reklâmlardaki kargacık burgacık ilanları bu konuda örnek gösterebiliriz.) Oysa bir ambalajın başarılı olmasında grafik tek başına yeterli değil.Ülkemizde tasarımın ve tasarımcının önemi ya çok abartılmakta ya da hiç önem verilmemektedir. Ne yazık ki yerel markaların, orta ve alt büyüklükteki işletmelerin bu alandaki tercihleri ve girişimleri bu nedenle çoğu zaman başarılı olamıyor.

  • Etiketler;
Ceyhun Akgün
Ceyhun Akgün, özel eğitim kurumlarında Masaüstü Yayıncılık Eğitmenliği yapıyor. Photoshop konusunda çok sayıda seminer ve eğitimlerde ders verdi. Kendisi aynı zamanda tasarımcıların, reklamcıların bir araya gelerek oluşturduğu Greyfurt isimli grubun kurucusudur. Bunların yanısıra ulusal bazda yayınlanan MacLine, Dijital Teknik, PhotoLine, Dijital Arts dergilerinde yazarlık ve editörlük yapmaktadır. <p>Akgün, ayrıca Photoshop, Illustrat DVD Eğitim Setinin de hazırlayıcısıdır. Ambalaj Tasarımı konusunda özel çalışmaları bulunmaktadır. Ceyhun Akgün, Sanalkurs Ailesi içinde bundan böyle yazılarıyla sizlerle olacaktır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

www.AdobeBilgi.com web sitemde Ambalaj ile ilgili yazılarım bulunmakta. Kütüphane bölümünde.

Yukarı Git