Tehlikeli Bir Virüs: HEUR

Bazılarımızın karşılaştığı "Heur" virüsü hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bazılarımızın karşılaştığı "Heur" virüsü hakkında bilgi vermek istiyorum.

"Heur" virüsünün kelime anlamı sezgisel demektir. Bu tür virüslerin varlığı antivirüs programları tarafından algılanır, ama ne olduğu bilinmez. Bu nedenle bu programlar herhangi bir işlem yapamaz.

Belirtileri

[*] İlk belirtisi CTRL + ALT + DEL ' in kitlenmesi. Yani siz CTRL + ALT + DEL' e basarsanız "Görev yöneticiniz yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı" diyor.

[*] Siz durumdan şüphelenip antivirüsünüzü çalıştırdığınızda PC aniden reset atıyor. Bazen (ki bana olan tam olarak oydu) siz daha olayı farketmeden Antivirüs programını kaldırıyor virüs. Bu noktadan sonra kesinlikle Antivirüs kuramazsınız makineye.

[*] Eğer olur da tarama yapabildiyseniz işler daha kötü olacaktır. Genelde virüsü bulur ve eğer "sil" komutu verirseniz, antivirüs programı virüsle beraber Windows'un önemli dosyalarını da beraberinde götürüyor.

[*] Virüs bulaştıktan sonra Windows'unuzu güvenli modda açmayı unutun.

[*] Kesinlikle Resim, Video dosyası kopyalamayı, CD'ye yazmayı unutun (kendi kanaatimce önbelleği çok pis harcıyor, Nero'da CD kopyalamaya çalışırken fark ettim. CPU'yu feci harcıyor).

[*] Kesinlikle bir yedekleme yapamazsınız. Zaten çoğu .exe'niz ölmüştür.
Tüm bunlar olduktan sonra artık Windows'unuzun işi bitmiştir; tek çare formattır.

[*] Ne yazık ki format PC'nizi kurtarmayabilir. Windows CD'den ön yükleme yapıp Windows kurulumu için bazı dosyaları hard diske kopyalarken virüs kendini de kopyalıyor ve formattan sonra geri geliyor.

Ne Yapmalı?

Fark ettiğiniz anda format atın. Zira virüs PC'nize girdikten sonra artık o virüsü silemezsiniz. Eğer formattan sonra gelmeye devam ediyorsa, ilk Linux kurun, sonra Windows' a dönün.

Eğer virüs hakkında siz de bir şeyler biliyorsanız, lütfen paylaşın.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

teşekkürler
a4desk veya everest ile task managerde çalısan programları görebilirsiniz bu programların hatta nerde yer aldıgınıda görebiliriz taskill ile supheli dosyayı kapatmayı denene bilir formattan önce system volume silinmesi gerekiyor çünkü kendini system volume içine atabiliyor ve daha sonra etkinleştiryor xp format atıldıgında system volumeyi silmiyor arkadasımızın derstede anlattığı gibi önce linux daha sonra xp kurun deme mantıgı bu linux system volumeyi siliyor daha sonra xp kurularak kurtuluyoruz..
Mac OSX Leopard yükleyince de oluyor. Tabi bunun için işlem sıkıntılı, ve engelledği şeylere bakılırsa Hard diski açmak mümkün olmayabilir.
Mac OSX Leopard yükleyince de oluyor. Tabi bunun için işlem sıkıntılı, ve engelledği şeylere bakılırsa Hard diski açmak mümkün olmayabilir.
http://support.kaspersky.com/viruses/utility yardımcı oluyormuş deneyin belki yararı vardır.

Yukarı Git