Tarihten Günümüze Fotoğraf (2. Bölüm)

Fotoğraf tarihinde bu defa ikinci kısımdayız.

Mercek ve Ekipmanların Gelişimi ve Renkli Filmlere Geçiş (Autochrome)

MERCEK VE EKİPMANLARIN GELİŞİMİ

Kayıtlara göre en eski optik firması 1756'da Viyana'da JOHANH CRISTOPH VOIGHTLANDER tarafından kuruldu. Voighlande 1849'da Brunswıch' de bir fabrika kurdu ve 1868 de bunu Viyana' ya taşidı. Lenslerden başka geniş açılı objektifli fotoğraf makineleri üretmeye başladı. Ancak başarı, ZEISS- IKON tarafından 1965 de ele geçirildi. Fotoğrafın keşfedildiğı yıllarda Paris'te çok iyi bir optik firması vardı. Bunlar Derogy, Hermagis'tir. Fakat en önemlisi Daguerre'in arkadaşı olan Chevaller'dir Daguerre makinelerine uygun lens imal etmesini istedi. Fakat başarılı olmadı. Bu lens Petzval'ın Portrait Lens ile yarışacak bir lensti. Petzval 1839'da meslektaşı Andeos Freicerr Von Ettinghaussen' in zorlaması ile portre çekimine uygun yüksek diyafram tasarımı üstlendi. Formülü Voighlande'de devretti ve en çok aranan Portrait Lensleri üretmeye başladı.Fransa'da bir diğer lens üreticisi 1822'de fabrika kuran Jean Theodore Jamin'dir. Daha sonra Fransa'da binlerce objektif yapacak olan asistanı Alphonse Darlot işi devraldı.

Almanya'da ilk lens fabrikası Agust Steinhell (1801-1870) tarafından 1852 yılında kuruldu. İngiltere' de mikroskop objektiflerinin mucidi Andresross'tur. 1844' de Parisli Fredrerich Von Marters 150 derecelik bir alanın fotoğrafını çekebilen bir kamera yapmıştır.

Panoramik kamera olarak adlandırılan bu araç, üzerindeki bir çevirme kolu ile, içerideki bir dişliyi çevirmekte, dişli de bir eksene bağlı olarak merceği döndürmektedır. Bu dönme hareketi ile duyar kat yavaş yavaş pozlanıyordu. O zamanlar panoramik, kent ve doğa fotoğrafları, bu tip kameralarla çekilmişti.

1854'de Parisli fotoğrafçı Adolph Eugene Disderi, portre çekimini kolaylaştırmak için, 6,5 X 8,5 inç boyutlarında, her biri ayrı ayrı ayarlanabilen, çok mercekli bir kamera geliştirmiştir. Bu kamera ile bir fotoğrafik levha, üzerine bir düzine fotoğraf çekilebiliyordu.6,5 X 8,5 inç Lensler
Fotoğraf bilinçli olarak ilk kez 1853 -1856 yıllarında Kırım Savaşında iletişim niteliğinde kullanılmıştır. İngiliz REOGER FENTON, 360 savaş fotoğrafı çekmiş ve medya niteliğinde kullanmıştı. Basın tarihinde ilk kez bu fotoğraflarla sansür uygulanmıştır. Nedeni ise İngiliz halkının rencide olmasıdır.RENKLİ FİLMLERE GEÇİŞ (AUTOCHROME)

1907 yılında Fransız LUMIERE KARDEŞLER ilk pratik renkli fotoğraf cam tabaka süreci olan AUTOCHROME'u tanıştırdı. Autochrome büyük bir hızla Avrupa'da tanınmaya başlandı ve birkaç yıl içinde de ABD de tanıttı.
Autochrome tekniğinden söz edecek olursak;

Cam plakaların üzerine çok ufak mozaik parçaları şeklinde kırmızı, yeşil ve mavi boyalı patates nişastası ile kaplanarak işleme başlanıyordu. Kullanılan bu nişastaların ana görevi emulsüyon üzerinde ışığa duyarlı filtre görevi görmeleriydi.

İşlem süresince hazırlanan emulsiyon tabakası ilk olarak siyah-beyaz pozitif bir görüntüye dönüşürdü. Daha sonra renklendirme işlemine başlanırdı. Autochorome ile renklendirme ilemi 1930'lu yıllara kadar devam etti ve bu yıllarda renkli filmlerin ve baskıların çıkmasıyla son buldu.
Tipik olarak Autochrome baskı tekniğinin özellikleri noktasal bir renklenmeye sahip olması, fotoğrafın genelinde oluşan yumuşak bir görüntüye sahip olması, renklerin solgun görünmesi ve pastel tonlardaki görüntüsüyle karakterizedir.

Lumıere Kardeşlerin buluşları sadece pratik renkli fotoğraf cam tabaka süreci olan autochrome'u tanıştırmak dışında ayrıca, sinemanın ortaya çıkış sürecindeki pek çok önemli isimlerden olmalarıdır. Hem kamera hem gösterici hem de baskı makinesi olarak kullanılan, saniyede on altı kare esasına dayalı ve tırnak itişli düzeneğe sahip bir aygıt olan Sinematograf bugünkü sinema teknolojilerinin atasıdır. Elle kurulabildiği ve hafifliği sebebiyle rahatlıkla taşınabildiği için çağdaşlarına oranla daha çok tercih edilen Sinematograf kitlelere film izleme olanağı sunmuştur. Lumiere kardeşler Sinematograf'ın patentini 1895 yılında almışlardır.Fotoğraftan gelen Lumiere'lerin filmleri gerçek görüntülerden oluşan ve tek çekimli filmlerdi. (Kendilerine ait olan, fotoğraf malzemeleri üreten fabrikadan çıkan işçiler gibi) Sinemayı gerçekliği yeniden üretmenin bir aracı olarak görüyorlardı.

Lumiere Kardeşler, 28 Aralık 1895 günü Paris'teki Capucines Bulvarı 14 numaradaki Grand Cafe'nin zemin katındaki egzotik dekorasyonlu Hint Salonu'nda 1 frank karşılığı ilk genel gösterimi yaptılar. Gösterdikleri ilk film Paris'teki Ciotat İstasyonu'na giriş yapan bir trenin çekimiydi.'Cinema' (sinema) sözcüğünün yaratıcısı olan Lumiere'ler sinemanın isim babası olarak kabul edilirler.

Bir sonraki bölümde sizlere fotoğraf kareleri ile anlatılmak üzere, Mercek çeşitleri ve Renkli Fotoğraf Filmlerinden söz edeceğim...

Herkese bol ışıklı iyi bir ay dilerim görüşmek üzere.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Teşekkürler
Teşekkürler

Yukarı Git