Tablolara veri ekleme - Insert Komutu

Bu yazımızda tablolara veri ekleme yöntemini göstereceğim. Oluşturduğumuz tablolara verilerimizi eklemek için kullandığımız komut 'insert' yani ekle komutudur.

Bu yazımızda tablolara veri ekleme yöntemini göstereceğim. Oluşturduğumuz tablolara verilerimizi eklemek için kullandığımız komut 'insert' yani ekle komutudur.

Kullanımı aşağıdaki gibidir;


insert into tablo_adi (kolon1,kolon2.....) values (kolon1_verisi, kolon2_verisi....)Örnek olarak daha önceki konularda oluşturduğumuz 'Uygulama' veritabanı içerisindeki 'Personel' tablosuna veri ekleyelim.


insert into Personel (Ad,Soyad,Departman,Kayit_Tarih,Yonetici)  values ('Efkan','Demiröz','Yazılım','2013-08-01','Efkan Demiröz')Yukarıdaki kod 'Personel' tablomuza belirlediğimiz verileri ekler. Dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır,bunlar; karakter verisi olduğunda tırnak ( ' ) işareti içerisinde yazılması gerekir. Ama veri tipi sayısal veri ise tırnak işaretine gerek yoktur. Tarih formatı (Yıl,Ay,Gün) olduğundan tırnak içerisinde '2013-08-01' olarak girdik.Verileri yazdıktan sonra 'Execute' komutu ile çalıştırıyoruz.

Eğer tabloda bulunan tüm sütunlara veri girişi yapacaksanız, o zaman tablo adından sonra sütun adı belirtmeye gerek yoktur. Örnek olarak ;


insert into Personel values ('Volkan','Kasapoğlu',Yazılım','2013-08-01','Efkan Demiröz')

Gördüğünüz gibi tüm sütunlara veri gireceğim için tablo adından sonra tekrardan sütun adı belirlemedim. Sütunlardan bazılarına veri girmeyeceğiniz zaman ilk yöntemi kullanabilirsiniz.

Peki aynı tabloya birden fazla veri girişi yapacaksak hepsi için 'insert into' yazmamıza gerek varmı ? Tabi ki yok :) bunun için aşağıdaki örneği inceleyiniz.


insert into Personel
SELECT  'Selçuk','Özhan','Ar-Ge','2013-08-01','Efkan Demiröz'
UNION ALL
SELECT  'Oylum','Demiröz','Eğitim','2013-07-01','Efkan Demiröz'
UNION ALL
SELECT  'Ezgi','Demiröz','İnsan Kaynakları','2013-08-01','Oylum Demiröz'Sorgumuzu yazıp 'Execute' derseniz 3 kayıt birden eklenmiş olur.Bu yöntem sayesinde her kayıt için 'Insert Into tablo_adi values' yapısındna kurtulmuş olursunuz.

Tablolarımıza veri eklemek için kullandığımız yöntemler bunlardır. Bir sonraki yazımızda eklediğimiz verileri güncelleme işlemini anlatacağım. Teşekkürler.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

hocam çok güzel anlatmışsınız, benim sıkıntım biraz daha farklı, ben 1 sayfada aldığım verileri 2 farklı tabloya eklmek istiyorum, kullanıcı bilgilerini alıyorum bunların arasından (örn) mail adresini kullanicimail tablosunda mailler kolonuna eklemek istiyorum

Yukarı Git