Svchost.exe Virüsü

Pek çoğumuzun Task Manager'da (Görev Yönetisinde) 4'er 5'er tane gördüğü küçük program hakkında biraz bilgi verelim.

Pek çoğumuzun Task Manager'da (Görev Yönetisinde) 4'er 5'er tane gördüğü küçük program hakkında biraz bilgi verelim.

Pek çok Win uygulaması bilindiği üzere bir takım kütüphane dosyalarına ihtiyaç duyar. Ve biz de bu kütüphane dosyalarına .dll diyoruz. trkwks.dll, uxsms.dll, sysmain.dll gibi bu dosyalar kendilerinden çalıştırılamadığı için kendilerini çalıştıracak bir takım programlara ihtiyaç duyarlar. Biz de bu programlara svchost.exe diyoruz.

Windows çalışırken pek çok kaynağa ihtiyaç duyar. Ve bu kaynakların başarıyla kullanılabilmesi için pek çok svchost.exe aynı anda çalışabilir ki, zaten tek bir svchost.exe çalışsaydı sistemde büyük sıkıntılar ortaya çıkardı. Eğer hangi svchost.exe'nin neyi çalıştırdığınızı görmek isterseniz;

Komut İstemi'nde tasklist /svc komutuyla hizmet listesini görebilirsiniz.

Svchost.exe Virüsü

Bu virüsün PC' nize girip girmediğini anlamak gerçekten kolay.Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere bütün svchost.exe'ler syset ya da local network tarafından çalıştırılıyor. Eğer Task manager'da sizin kullanıcınız tarafından işletilen bir svchost.exe varsa o muhtemelen virüstür ve PC'nizde ve internette hız kaybına sebep olacaktır.

Bir diğer yolu da harcadığı byte miktarına bakmaktır. Eğer 100.000 KB'tan fazla hafıza harcıyorsa o da muhtemelen virüstür.

Bazı virüsler svchost.exe'yi taklit edebilir. Mesela svcchost.exe gibi...

Bir hatırlatma yapmak gerekirse, svchost.exe bir virüs değildir. Genel olarak JeeFo virüsü'nün svchost.exe'yi etkilemesiyle svchost.exe virüs gibi görünüyor.

Nasıl Temizlenir?

Avast! Antivirüs' ü öneririm. Avast! sanılanın aksine "dandik" bir virüs programı değildir, hatta MS/Dos üzerinden tarama yaptığı için pek çok antivirüs programından daha güvenilir bir virüs programıdır.

Eğer siz de bu konu hakkında ek paylaşım yaparsanız sevinirim.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

bunun gibi 50 tane virüs var. avast çok iyi ama genede virüs programlarının bulamadığı virüsler var mesela internet sitesi her açıldığında başka sayfa çıkıyo. bu da virüs fakat antivirüsler bunu bulamıyo. bunun yolu virüsün adını bulup sistem32 klasöründen silmek
system 32 den her dosya her virüs trojen silinmez. internet explorer açtığında sürekli sayfa çıkıyorsa bu trojen neden olur bunun için programlar var avast sadece görüyor virüsleri kalıcı olarak yok ettiği söylenemez. özellikle ev sürümü diğer paralı sürüme göre daha ii olduğu görünüyor ama sadece ücretli sürüme özendirme
Antivir'i boot disk ile denerseniz sistem açılmadan tüm system32 virüslerini temizleyecektir.Yeter ki antivir güncel olsun..
bnde pc ye format attım fakat setup kurmuo :( win.32 uygun değil die bi uyarı çıkıyor bu virüs mü ? bna lütfen yardım edin :agla:
system32'den virüsü silmek tehlielidir. Ayrıca Svchost'ları silerseniz PC'niz çöker.
Bende svcchost.exe değilde ona benzer bir dosya SSVICHOST.exe çıkıyordu.. Görev yöneticisi regedit ve komut istemini açamıyordum. ilk önce gpedit.msc'den görev yöneticisini açıyordum tanımadığım ne var ne yok sonlandıra sonlandıra SSVICHOST.exe'nin sorunlu dosya olduğunu anladım ama silmedim. Bi süre sonrada illallah dedittirdi arattım ssvichost.exe adında ne var ne yok sidim. Şimdi bi sorunum yok ama pc biraz yavaşladı ve açılıyorken SSVICHOST.exe bulunamadı diye bi hata veriyor bunu nasıl çözebilirim.?
svchost.exe bulunamadı hatasını hiç format atmdan, direkt olarak işletim sisteminin setup ını çalıştırarakgiderebilirsin sanırım.Fakat bundan önce regedit tamir araçlarını denemeni öneririm.
yaşasın linux xD
ben de bu svchost.exe probleminden muzdariptim. görev yöneticisinde svchost.exe hep %100 cpu veriyordu meğerse casus yazılım girmiş şu makale çok işime yaradı arkadaşlar. <a href="http://www.mutlakbutlan.com/2010/05/scvhostexe-sorununa-cozum-yollar.html">tıkla</a>
Merhaba arkadaşlar. Ben de bugüne dek svchost.exe ve wuauclt.exe sorunu yaşıyordum. Ama bendekiler trojan vs. değildi, eminim çoğunluğunuzdakiler de trojen vs. değildir. svchost.exe ve wuauclt.exe bende sizlerde de olduğu gibi çok fazla RAM yiyordu. İkisi birden 200'lüleri geçiyordu, bilgisayarım acayip kasıyordu. Çözüm arayışlarına girdim ama bir türlü kesin çözümü hiçbir sitede bulamadım ve sonunda bu iki sorunu da kökünden halledecek çözümü biraz kafa yorarak kendim buldum. Öncelikle bu iki exe dosyasının neden çok fazla RAM yediğini açıklıyorum. Sebebi otomatik güncelleştirme, bendeki tek sebep bu. wuauclt.exe zaten windows update exe'sidir. windows otomatik güncelleştirme svchost.exe'de de vardır. Çözümü anlatıyorum: Eğer otomatik güncelleştirme sorununu kökünden halletmek istiyorsanız bilgisayarı güvenli modda açıp C:WINDOWSsystem32 klasöründen wuauserv.dll dosyasını kaldırıyoruz. Otomatik güncelleştirmeleri de kapatıyoruz. Sorun halloldu. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana:)

Yukarı Git