Sunucu üzerinden Hotmail Hesaplarına Mail Gönderilememesi

Bu dersimizde sunucu üzerinden Hotmail hesaplarına mail gönderilememesi ve çözümünü ele aldık.

Bu dersimizde sunucu üzerinden Hotmail hesaplarına mail gönderilememesi ve çözümünü ele aldık.

Microsoft spam maillerden kullanıcılarını korumak için böyle bir sistem geliştirmiş. Yani Microsoft'un bir nevi güvenlik için yaptığı önlem diyebiliriz. Spam ya da zararlı içerik içeren vs mail olabilir düşüncesiyle kendi bünyesinde kayıtlı sunucu IP'lerinin dışında hiçbir sunucudan mail almıyor.

Sunucunuz üzerinden Hotmail'e mail gidebilmesi için, IP bloğunuzun Microsoft'a kaydedilip onay verilmesi gerekiyor. Aksi taktirde, Hotmail hesaplarına gönderdiğiniz mailler ulaşmıyor.

Neyse, şimdi sunucumuzu Microsoft ile nasıl barıştırabileceğimize geçelim;

1- Alan adınızın (domain address) dns kayıtlarında spf kaydınızın bulunması gerekiyor. Spf kaydı oluşturmak için buraya tıklayarak işe başlayalım.

Örnek: v=spf1 a mx ip4:89.19.1.104/29 ?all

Bunu alan adımızın dns kayıtlarına eklememiz gerekiyor.

Bunun için dns sunucunuzun yönetim arayüzünü veya hosting hizmet sağlayıcınızın size sunduğu hosting kontrol panelini kullanabilirsiniz.

2- Microsoft SenderId'ye kayıt olmanız gerekiyor. Buraya tıklayarak formu dolduruyoruz önce.

Mesaj içeriğinde kendi alan adınızı yazıp senderid@microsoft.com' a mail atıyoruz. Bir çok alan adı için yapacaksanız her bir satıra bir alan adı denk gelecek şekilde yazın.

Otomatik bir e-posta bizi mailimizin senderid sistemine ulaştığına dair bilgilendirecek ve ortalama 4-5 gün içinde aktif olacaktır. Bunları yaptıktan sonra mailleriniz sorunsuz ulaşacaktır.

Tabi, bunlar mail sunucusu ve hostname için yapılan ayarlar. Alan adlarınızın her birine spf kaydı yapmalısınız. MX kayıtlarında yukarıda ayarları yaptığımız mail sunucusuna gidiyor gözükmeli ve onları da 2. aşamada anlattığım gibi senderid sistemine kayıt etmeniz gerekmekte.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Pek çok kişinin merak ettiği bir konu. TeşekkürLer..
1. adımda yer alan "Bunu alan adımızın dns kayıtlarına eklememiz gerekiyor." ifadesinden sonraki kısmı hosting panelimden yapamadım. Plesk panel kullanıyorum. Plesk panel üzerinden nereden bu ayarı yapabileceğimi yazabilecek birisi olursa çok sevineceğim. Makale için teşekkürler.

Yukarı Git