StringGrid Nesnesi

Bu dersimizde StringGrid nesnesini kullanarak küçük bir uygulama yapacağız

Merhaba Arkadaşlar,

Bu dersimizde StringGrid nesnesini kullanarak küçük bir uygulama yapacağız. Hemen uygulamamıza başlayalım.

Önce aşağıdaki gibi bir form tasarlıyoruz.Satır sayısı ve sütün sayısı bölümüne girdiğimiz değerlere göre StringGrid giridimizin satır ve sütün sayısını belirleyeceğiz. Satır numarası ve sütün numarası bölümünde de girilen değerde ki hücreye metin bölümüne girilen metni yazdıracağız.

Şimdi kodlamaya geçelim Ekle butonumuzun Click olayına şu kodları yazıyoruz.


procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);var a,b:variant;begina:=strtoint(edit3.text);b:=strtoint(edit4.text);Stringgrid1.RowCount:=strtoint(edit1.text);Stringgrid1.ColCount:=strtoint(edit2.text);StringGrid1.Cells[b,a]:=edit5.text;end;Sıfırla butonunun click olayına ise şu kodlara yazıyoruz.


procedure TForm1.Button2Click(Sender: TObject);var a,b:integer;beginedit1.text:=''; edit2.text:='';edit3.text:=''; edit4.text:=''; edit5.text:=''; for a:=1 to stringgrid1.rowcount dofor b:=1 to stringgrid1.colcount dostringgrid1.Cells[a,b]:='';end;Uygulamamız hazır, şimdi çalıştırarak uygulamamız görelim.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

güzel paylaşım çalışıyor
çok hoş çalışma.bu şirketlerin idari departmanlarında kullanılabilir.ellerine sağlık arkadasım
ellerine sağlık
peki dostum bu konuda bir çalışmam var. string grid deki dataları mdb dosyasına kaydedeceğim. 1. kolon da tur 2. kolonda telf 3. kolonda note olarak mdb de fieldlar var ve 1.2.3 kolonlara girilen dataları bu fieldlara kaydedeceğim yaptıım çalışmada hata alıyorum yardımcı olursan sevinirim. kod: for i := 0 to Grid.RowCount - 1 do Begin DM.PQ2.SQL.Clear; DM.PQ2.SQL.Add('Insert into Tel (PersonelID,Tur,Telf,Note) Values("' + IntToStr(KayitNo) + '","' + Grid.Cells[0,i] + '","' + Grid.Cells[1,i] + '","' + Grid.Cells[2,i] + '")'); Bu kod da insert into dizin hatası veriyor.
eline sağlık kardeşim...
5 dakikada 1 stringgrid nesnesine nasıl veri aktarabiliriz. 5 dakkada 1.satıra 5 dakka sonra 2.satıra ekleyecek

Yukarı Git