Stop Motion Tekniği

Stop motion tekniği nedir, ne değildir? Stop motion ile ilgili bilmek istediklerinizi bu derste bulacaksınız.

STOP MOTION tekniği nedir, ne değildir? Nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir? Ekipman ihtiyacı nelerdir?

Şöyle güzel bir stop-motion tekniğinin sosyal medyada araştırmasını yaptıktan sonra eksiksiz ve anlaşılır olarak bir dersini hazırlamam gerektiğini anladım. Hızlı sorularla başlayalım ilk olarak.

Nedir?
Stop-motion ardıardına dizilmiş fotoğraf karelerinin oluşturduğu bir video bütünlemesidir. Fotoğraf başına "0,50" saniye verilmektedir.


- Örnek video edit programında stop motion tekniği kullanımı.

Açıklama: Belli bir kurguya göre çekilmiş fotoğrafların bir video edit programı ile belirli saniyeler verilerek bütünlük oluşturmasıdır.Time-lapse tekniği ile çok karıştırılmaktadır stop-motion. Time lapse saniye başına 24 kare gibi bir genel anlam taşır iken stop-motion saniye başına bir fotoğraf gibi bir genel anlam taşımaktadır.

Ne değildir?
- Kesinlikle time-lapse değildir.
- Time lapse tekniğini bir başka dersimizde anlatacağım.

Nasıl yapılır?

Belirli bir senaryo hazırladıktan sonra, senaryoya göre fotoğrafta göstermek istediğimiz temayı belirleyip, fotoğraf sayımızı belirliyoruz. Birbirini takip eden bir video bütünlemesi oluşturmak istiyorsanız yaklaşık 3 dakikalık bir stop-motion için 300-400 tane fotoğraf çekmek zorundasınız. Kezâ bu fazla fotoğraf sayısı montaj esnasında sizi büyük bir dertten kurtaracaktır.

Aşamaları neledir?

Senaryo yazımı, oyuncu, mekan, kostüm gibi stop-motion tekniğini çekmenizde yardımcı olacak etkenler , fotoğraf çekimi ve son olarakta montaj aşaması (müzik, intro, jenerik,görüntü sıralaması vs.)

Not: Çekeceğiniz stop-motion eğer ki oyuncu unsurunu barındırmıyorsa o kısmı atlayabilirsiniz, dikkat almanıza gerek yok.

Ekipman ihtiyacı nelerdir?
- Fotoğraf makinesi, normal bir donanıma sahip bilgisayar, var ise projektör ve tepe ışığı.

Türü nedir?
Stop-motion tekniği "canlandırma" olarak da adlandırılmaktadır.

- Hızlı cevap kısmını geçtiysek devam edebiliriz.

Stop-motion demek konu demek, bunun yanı sıra elinizdeki imkanı çok iyi bir şekilde göstermek demektir. Stop-motion tekniğinin bir diğer özelliği ekip ihtiyacınızı burada sıfıra indirgeme şansı tanımasıdır. Yani tek başınıza stop-motion çekip montajlayıp yarışmalara yollayabilirsiniz.

Stop motion tekniğinde asıl olay fotoğraf çekimindeki aşamada yapabildiğimiz yaratıcılıktan ibaret.

Not: Siz değerli internet kullanıcılarına bunu söylemek istemezdim ama, fotoğraf çekimini yakından ilgilendiren bir konunun yazılı dersini veriyorsak, çektiğimiz fotoğrafları süslememiz gerektiğini söylemek isterim. Yani, ince ışık, filtre vs. efektlere amenna; fakat değişik suratlar, yazılar ve sözler stop-motion kalitenizi düşürecek ve sizi eğer katıldığınız bir yarışma var ise orada başarısızlık ile sonuçlandıracaktır.

Öneri: Bu bağlamda bu tekniği kullanmak isteyen arkadaşlar tek bir yazılı ders ve metne bağlı kalmadan araştırmalarına devam etmeli ve bol bol örnek çalışmalara göz atmalıdır.

Örnek izleyebileceğiniz profesyonel yapım stop-motion tekniği kullanılmış kısafilmler;

Her Morning Elegance / Oren LavieWestern Spaghetti by PES-Eksik hissettiğiniz, anlamadığınız veya sormak istediğiniz kısımları lütfen yazılı ders başlığı altında belirtiniz.


  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Derse yazmayı unutmuşum. Dilerseniz PDF halini kaynak dosyadan indirmeniz mümkün. Teşekkürler.

Yukarı Git