Statik ve Dinamik Web Sayfaları

Bu dersimizde statik ve dinamik web sayfalarının yapısal çözümleri ve kullanıcı etileşimleri, statik ve dinamik sayfalar arasındaki farklara değinmek istedim.

Bu dersimizde statik ve dinamik web sayfalarının yapısal çözümleri ve kullanıcı etileşimleri, statik ve dinamik sayfalar arasındaki farklara değinmek istedim.

Web sayfalarını genel olarak yapılarından ve kullanıcı etkileşimlerinden dolayı statik ve dinamik olarak 2 kısma ayırabiliriz.

Ayrımın genel nedeni olan kullanıcı etkileşimini de şu şekilde açıklamamız gerekmektedir:

Bir web sayfaya girdiğimde ben neler yapabiliyorum? Yazı yazabiliyor muyum, forumlara takılabiliyor muyum, ya da yorum yapabiliyor muyum? Site bünyesinde benden kaynaklanan herhangi bir değişikliğe yol açacak bir çalışmada bulunuyor muyum? Ya da daha gelişmiş bir siteyse başka kullanıcılar ile etkileşime girebiliyor muyum? Bu sorularınızın cevabı "hayır" ise, statik web sayfasında geziyorsunuz demektir. Bunu bir konferansa benzetebiliriz. Konuşmacı gelir, konu hakkındaki tüm fikirlerini anlatır, sunumları gösterir; bu aşamaya kadar herşey statik olarak ilerler. Konferans sonunda bizden soru istemesi ya da bizim de düşüncelerimizi öğrenme isteğini de dinamik olarak algılayabiliriz.

Genel olarak özelliklerine bakmak istersek:

Statik Web Sayfaları:

- Kullanıcı ve kullanıcılar arası etkileşim yoktur.
- Kullanıcı websitesi bünyesine her hangi bir bilgi, yorum yada yazı ekleyemez.
- Ziyaretçiye her hangi bir soru soramaz yada fikir alamaz.
- Genellikle html ve javascript kodlarıyla şekillendirilmiştir.
- Güncelleme sırasında tüm sayfanın yapısal özellikleri görünür ve tüm sayfa yapısı kodlar ile değiştirilebilir. Bu güncelleme zor ve zaman gerektiren bir yapıdır.

Dinamik Web Sayfaları:

- Kullanıcı ve kullanıcı grupları etkileşim içindedir. (Forum ve sohbet odaları gibi.)
- Kullanıcılar konu hakkında fikir belirtmek isterse bunu rahatca formu kullanarak (site bünyesinde bulunan) düşüncelerini aktarabilir ve diğer kullanıcılar ile paylaşabilir.
- Üyelik gerektiren siteler bunlara birer örnektir. Foruma üyelik sırasında sizden bilgilerinizi isterler.
- Statik websayfalarının yanı sıra server tabanlı kodlama dilleri kullanılır. Örnek olarak ASP ve PHP ilk sırada gösterilebilir.
- Güncelleme sırasında istenilen tek bir bölüm rahatlıkla güncellenebilir. Genellikle panel yapısına sahip sistemlerden oluşur. Kullanıcı panelı yada yönetici paneli mantıgı vardır. Gelişmiş bir yapısı vardır.

Dersimizi daha rahat anlamak için kendi web sayfamızla yani SANALKURS ile bağlantı kuralım. Sitemizin yapısını yavaş yavaş inceleyerek anlayalım.

Gelişmiş forum ve yorum mekanizmasını çıkaralım ve sadece yazarlar tarafından derslerin oldugu bir site olsun. Web sayfamıza bağlanıyorsunuz ve ilginizi çeken bir dersi okuyorsunuz. Ders bünyesinde ufak bir hata gördünüz, ya da eklemek istediğiniz bir satır cümleniz var, ama siz her hangi birşey yapamıyorsunuz. Bu tarz yapı statik web sayfalarını oluşturmaktadır. Diğer yönden düşünmeye başlayalım ve dinamik web sayfaların yapısını biraz daha iyi anlayalım. Dersimizi okuduk ve kafamızda soru işaretleri var ve sormadan yapamayacağız. Hemen aşağıda bulunan yorum kısmına geliyoruz ve sorumuzu soruyoruz. İşte o anda yaptıgımız bir çalışma site bünyesinde yer alıyor. Durum tamamiyle değişerek dinamik web sayfası oldu.

Umarım yeterince açıklayabilmişimdir. Aklınıza takılan bir soru olursa arkadaşlar, forum ya da buradan sorabilirsiniz. Bu şekilde dinamik bir çalışma yapmış oluruz =)

NOT: Yazımda birkaç yerde çeviriye ihtiyaç duydum. Bazı noktalarda Robert W.Sebesta'nın "Programming the World Wide Web" isimli eserinden de yararlandım.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
güzel bir özetleme
• 12 yıl önce
teşekkürler
• 12 yıl önce
oRTA OÐRETİMDE KIZIM VAR BİR WEB SAYFASI ÖDEVİ VERİLMİŞ WEB TASARIMI NASIL YAPABİLİRİM BİR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM
• 12 yıl önce
Cok guzel bi makale eline saglik:kirp:
• 12 yıl önce
sağol güzel çalışma
• 12 yıl önce
" oRTA OÐRETİMDE KIZIM VAR BİR WEB SAYFASI ÖDEVİ VERİLMİŞ WEB TASARIMI NASIL YAPABİLİRİM BİR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM " Sayın Muammer ARSLAN bunun için şu programı kullanabilirsiniz http://www.webpage-maker.com/files/wpm.exe tasarım bilmek gerekmez
• 12 yıl önce
ben istersem bir sitenin genleriyle oynayabilirim. bu arada nasıl konu yapılır?
• 12 yıl önce
Size Bi Sorum Olacaktı Photoshop da kareler cizdikten sonra icini boyamak icin ne kullanıyorus yardımcı olursanız memnun olurum
• 12 yıl önce
image mod rgb yaptıktan sonra ctrl+u ya bas corolizeyi işaretle
• 12 yıl önce
teşekkür ederim güzel açıklamışsın
• 12 yıl önce
Emeğinize sağlık...
• 11 yıl önce
ben web tasarima baslamak istiyorum fakat kurslara ne ayiracak param nede ayiracak zamanim var bende sitenizi gordum belki birseyler alabilirim diye uye oldum hangi dersten veya nereden baslamaliyim¿
• 11 yıl önce
merhabalar .. artık sanalkurs. a da faydalı bırseyler katma zamanım geldıgıne inanıyorum .. yakında sızınle paylasacak oldugum yenılıklerle we özelıkle web tasarımı konusundakı bırıkım ve abdullah tekinden aldgm dersler sayesınde faydalı olurum umarım ... ve güzel acıklamalar yapmıssınz klavyenıze :D ve ellerınıze saglık ...
• 11 yıl önce
Tşkler...
• 9 yıl önce
iyi günler, hepsiburada.com, sahibinden.com gibi içinde ürünleri filtreleyebildiğim hatta farklı ürünleri kıyaslayabildiğim bir web sitesi yaratmak için neler bilmem gerekir (dreamweaver, flash vs...)? Üstünkörü değil derinlemesine öğrenmek istiyorum, yol gösterebilirseniz sevinirim :)

Yukarı Git