SQL Tablolarda Sıralı Olmayan Kayıtları Sıralamak

SQL Tablolarda Sıralı Olmayan Kayıtları Sıralamak

Bu dersimizde SQL Tablolarda Rastgele Sıralanmış Kayıtları Düzeltmeyi göreceğiz

Selamlar arkadaşlar,

Bu dersin içeriği;

  1. MS-SQL'de kayıtların sıralı görünmemesi sorununu düzelteceğiz. (2 Farklı yol)

Belki daha önce karşılaşmışsınızdır. Tabloyu oluşturdunuz kayıtlar dolmaya başladı. Kontrol için tabloyu açtınız bir baktınız Identity(1,1) kolonundaki ID ler karman çorman (tüm satır yani). Şöyle bir sıra görebilirsiniz. 1, 5, 2, 3, 4, 10, 11, 12, 13, 14, 25, 86, 7...

1. Yol - Öncelikle bu sorunun sebebi ID kolonunu primary key yapmamanızdır. Böyle bir tablonuz var ise bir deneyin. Desing sayfasını açın ve Id kolonunu primary key yapın. Sorunun düzeldiğini göreceksiniz.

2. Yol - Bir sebepten dolayı tabloda primary key kullanamıyorsunuz ve bu kayıtların sırasız oluşu işinizi zorlaştırıyor. O zaman yapacağınız işlem şudur. Tablo adının solundaki ( + )'ya tıklayın ve alt klasörleri görün.

  • Columns
  • Keys
  • Constraints
  • Triggers
  • Indexes
  • Statistics

Burada işimiz Indexes klsöründe. Indexes klasörü üzerinde sağ tıklıyoruz ve New Index >> Clustered Index diyoruz. Açılan ekranda identity olan kolonumuzu seçiyoruz ve tamam diyoruz. Artık kayıtlar düzenli bir şekilde sıralanacaktır.

 

Bu dersimizde bu kadar arkadaşlar,

Diğer derslerimizde görüşmek üzere,

Bol kodlu günler.

http://mustafabukulmez.com/

Mustafa BÜKÜLMEZ
http://mustafabukulmez.com -- Web sitesi, ERP, MRP, CRM ve kişiye özel uygulamalar hazırlanır. -- Deneyip çalıştığını onaylamadan çok nadir ders eklerim. Denemediklerim ise eski makalelerimdendir. Hem bildiklerimi paylaşmak hemde her seferinde aramamak için yayınlıyorum. -- *Bilgi paylaştıkça çoğalır. *Bir mum diğer mumu yakmakla ışığından bir şey kaybetmez. Aksine Daha çok ışık yayar. -- 1992 İstanbul doğumluyum. Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. Lise: Ağ sistemleri ve Yönetimi, Üniversite: Bilgisayar Programcılığı.. -- 07.2014 tarihinden beri bir firmada Bilgi İşlem Müdürü olarak çalışmaktayım. -- Kişisel Bloğum : https://csharpiledundenbugune.blogspot.com.tr/
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git