SQL Server'da FOR XML RAW kullanımı ve örneği

SQL Server'da XML olarak veritabanından verileri çekerken kullanılan FOR XML RAW konusu örneği.


Use onurDb -- Hangi Veritabanı üzerinde çalışacağımı belirttim Go Select numara, isim, ISBN, ozet, sayfaSayisi From tbUrunEkBilgi For XML Raw -- Basitçe Raw mod ile XML veriyi yukarıdaki gibi çekiyoruz Select numara, isim, ISBN, ozet, sayfaSayisi From tbUrunEkBilgi For XML Raw, Elements -- Her bir alanı bir eleman olarak göstermek istersek yukarıdaki yöntemi kullanabiliriz. Select Top 10 numara, isim, ISBN, ozet, sayfaSayisi From tbUrunEkBilgi For XML Raw, Elements XSINIL -- yukarıda ise web adresi yoksa null olarak gösterecek ve ilk 10 kaydı getirecek.

FOR XML kullanarak tablolardaki yer alan verileri XML dökümanı haline getirebiliyoruz. FOR XML kullanmanın en sade hali en baştaki örnekte gösterdiğim gibi FOR XML RAW şeklindedir. Bu yöntemin dezavantajı esnekliğinin az olması, avantajı ise hızlı olmasıdır.

1 Ölü Canlar 123-125-122-12 Yazarımı Gogolun dunya klasiklerindeki kitabı 200 2 Vadideki Zambak 123-125-122-13 Yazarımı Balzac in dunya klasiklerindeki kitabı 250

Veritabanı üzerinde çalışırken basit XML dökümanlarını bu şekilde elde edebiliriz fakat kompleks veritabanı üzerinde çalışırken daha gelişmiş yöntemler kullanılmalıdır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git