Sosyal Mühendislikte Ruh Halinin Önemi

Sosyal Mühendislerin en çok kullandığı yöntem olan "Ruh Haline Göre Yaklaşma"nın detaylı anlatımını ele alalım.

Sosyal Mühendislikte Ruh Halinin Önemi

Merhabalar,bu makalemizde Sosyal Mühendislerin insanların ruh halleri üzerinden istedikleri bilgileri nasıl elde edebileceğini öğreneceğiz.

Sosyal Mühendisler öncelikle saldırı yapacakları kurbanın ruh halini öğrenirler bu yüzden de araştırma yapmaları gerekir.Son dönemde yaşadıkları,iş yaşatısı,ailesel hayatı vb. şeyler hakkında.

Ruh hallerinden bazıları;Heyecanlı-Panik, Mutlu, Üzgün, Sinirli

Şimdi bu ruh hallerini teker teker inceleyelim.

Mutlu
Mutlu olan insan yaşadığı mutluluk verici olayı herkesle paylaşmayı,anlatmayı ister. Sosyal Mühendisler mutlu olan insanı dinlerken ne kadar sıkıcı bir konu anlatırsa anlatsınlar sıkıldıklarını belli etmezler. Eğer kurban karşı tarafın sıkıldığını anlarsa kendini değerli hissetmez ve bu nedenle hissettiklerini paylaşmaz. Anlattığı olayı biz de onunla birlikte yaşamış gibi davranırsak o kendine bir dost daha edinmenin verdiği güvenle bize daha da yaklaşır ve bu da sosyal mühendisin işini kolaylaştırır.

Üzgün
Üzgün kişiler genellikle duygusal olur. Üzgünlük erkek ve kadınlardaki üzgünlük olarak ikiye ayrılabilir.

Erkekler üzgün olduklarında saldırgan olurlar,her şeyi yakıp yıkmak isterler. Çünkü saldırdıklarında kendilerini huzurlu hissederler. Erkek bir kurbanla konuşurken sosyal mühendisler onlara üzgün oldukları konuda destekleyici ifadeler kullanırlar fakat çok konuşmazlar.

Kadınlar da ise üzgünlük kendini duygusallıkla birlikte hissettirir. Üzüntüsünü birilerine anlatarak rahatlamak isterler. Üzgün olduğu konuyu dinleyerek onun üstündeki ağırlığı almak sosyal mühendislerin en çok kullandığı yöntemlerdendir. Hedef bayan olduğunda sosyal mühendisler saldırmak için en duygusal oldukları anı beklerler.

Kızgın
Kızgın ruh halindeki kurban etrafa saldırarak kızgınlığını geçirmeye çalışır. Bu durumda biraz felsefe yapmak gerekir sosyal mühendis için. Ona yaptığının yanlış olduğunu ve böyle yapmasının kendisine zarar verdiği gibi şeyleri anlattığınız da o kendisini size yakın hisseder.

Heyecanlı-Panik
Heyecanlı kişiler genel de panik olurlar. Bu ruh halindeki kişilerde ısrar yöntemi kesinlikle işe yaramaktadır. Israr ederken de kesinlikle aşırıya kaçmamalıyız.Bu şekilde güven sağlayabiliriz.

Kişiliğe göre yaklaşmak sosyal mühendislerin en çok kullandığı yollardan birisidir. Bir kurbana saldırmadan önce mutlaka ruh hali konusunda az da olsa araştırma yaparlar.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git