Sosyal Mühendislik Nedir, Zararları Nelerdir?

Bir çok şirketin hiç önemsemediği bir konu olan sosyal mühendisleri bu makalemden tanımaya başlayalım ve onlara karşı nasıl korunacağımızı yavaş yavaş öğrenelim.

Bir çok şirketin hiç önemsemediği bir konu olan sosyal mühendisleri bu makalemden tanımaya başlayalım ve onlara karşı nasıl korunacağımızı yavaş yavaş öğrenelim.

Sosyal Mühendislik Nedir? Zararları Nelerdir?

Bu makalemde sizlere sosyal mühendisliğin ne olduğundan ve zararlarından bahsedeceğim.

Sosyal Mühendislik; Acındırma, ikna etme, kandırma gibi yöntemlerle kurban(lar)dan istenilen bilginin veya eşyanın elde edilmesidir.

Günümüzde Sosyal Mühendislik daha çok hack ve güvenlik sitelerinin bölümleri arasında görünse de aslında ciddi bir toplum sorunudur. Büyük şirketlerin İnsan Kaynakları bölümü başta olmak üzere diğer tüm bölümler sosyal mühendislik konusunda bilgilendirilmelidir.

Bir Sosyal Mühendisin Verebileceği Zararlar

[*] Şirketinizle ilgili önemli ve gizli bilgileri ele geçirebilir.
[*] Sizin adınızı kullanarak başka yerlerle iletişime geçebilir.
[*] Sizi maddi ve manevi kayıplara uğratabilir.
[*] Ve en önemlisi, bunları sadece bir telefon veya mail adresiyle yapabilir.

Diğer makalelerim de sosyal mühendislerin planlarını, nasıl çalıştıklarını vb. anlatacağım.

  • Etiketler;
Mert Hiçyılmaz
1995 doğumlu. Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri üzerine bir firmada teknisyen olarak çalışmaktayım. Ayrıca geliştirilmekte olan bir restoran pos sisteminin de kurulum ve bakımlarını yapmaktayım. CCTV, Uzak mesafe internet aktarımı, bilgisayar yazılımsal ve donanımsal sorunlar gibi konularda çalışmaktayım. Bölgemizde ki çok sayıda büyük markanın teknik destek ve kurulum hizmetlerini sağlamaktayım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git