Şizofrenik Tasarım

Bazen hem yazan, hem yöneten, hem oynayan, hem kurgulayan olmanız gerekir, bölünmüş kişiliklerin aksi...

Bazen hem yazan, hem yöneten, hem oynayan, hem kurgulayan olmanız gerekir, bölünmüş kişiliklerin aksi...

Eğlence amacıyla yaptığım bir çalışmayı arkadaşlarımın "nasıl yapıyorsun bunu?" diye sormaları üzerine basitçe anlatayım dedim. Farklı işler yaparken hem ufuk açıcı olur, hem de işlevsel.Bu görüntüyü elde etmek için gerekli malzemeler:

1- Dijital fotoğraf makinesi
2- Kendin
3- Photoshop
4- Para sayma makinesi (şaka:)

1. Konseptimizi önceden belirliyoruz, olayı kafamızda kurguluyoruz komplike iş yapacaksak eskiz yapıyoruz ki, sonradan Photoshop'ta çok uğraşmayalım.

2. Planladığımız olaya en uygun açı ile fotoğraf makinemizi sabitliyoruz (tripod tavsiye edilir) Çünkü bir daha makineyi hiç oynatmayacağız.

3. Kendimiz çekiyorsak zamanlayıcıyı ayarlayıp gidip ilk pozu alarak fotoğrafı çekiyoruz.4. İlk poza bakarak ikinciyi kurguluyoruz, makineyi hareket ettirmeden ve ortamdaki diğer nesneleri de hareket ettirmeden gidip ikinci pozu veriyoruz ve fotoğrafı çekiyoruz. (Ben inandırıcılığı arttırmak için oturduğum sandalyeyi de tuttum etki artıyor çünkü)Bu işlemi yapmak istediğiniz kurguya göre tekrarlayarak çoğaltabilirsiniz. Örneğin bir derslikte hem öğrenciler hem hoca siz olabilirsiniz.

5. Çektiğimiz fotoğrafları photoshopta açıyoruz ve birini diğerinin üzerine atıyoruz. Layer penceresi aşağıdaki gibi oluyor yaniSonra layer'den iki resmi de seçerek align ile 1 ve 2 aşağıdaki gibi resimleri ortalıyoruz birbirlerine.6. şimdi de silgi aracını alıyoruz ve fırça büyüklüğünü ayarlayıp (bu da boş alanlarda kalın fırça diğer alanlarda yani çakışan, ince fırça kullanıyoruz)


Üstteki resmi sile sile işlemi bitiriyoruz.


İşte bu kadar basit. Fotoğrafları ne kadar iyi çekersek Photoshop'ta o kadar az uğraşırız; ışık, gölge vs...

Alttaki de başka bir çalışma. Burada karakterin birbirini kestiği noktalar var. İşte Photoshop işçiliği burada artıyor, ama kolay. Filmler de aynı teknik kullanılarak çekiliyor. 3D bindirmeler filan hep aynı mantık.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
tebrikler güzel çalışma :))
• 9 yıl önce
Teşekkürler bide videolarda yapıyorlar bunu acaba nasıl :)
• 9 yıl önce
mantık olarak tamamen aynı, program farklı sadece profesyonel bir kurgu programı lazım adobe premier, final cut, ves.. biraz da uğraştırıcı, vakit bulursam bir örnek cekip, yapıp dersleştiririm. nokia nın bir sloganı var şimdilerde "Önemli olan teknoloji değil onunla ne yaptığın" programları herkes kullanabilir ama herkes üretici olamaz.
• 9 yıl önce
Adobe cs 5 ile bunu kolaylıkla yapabiliriz :))
• 9 yıl önce
ben tam anlayamadım resmi tamamen mi siliyoruz
• 9 yıl önce
iki resim üst üste iken üsttekinin, bölünmüş kişiliğin olduğu kısmın haricin dekini siliyorsun, konuyu uygulama yaparken daha iyi anlarsın. üsttekini silerek alttaki seni oraya çıkartıyorsun.
• 9 yıl önce
saolun eve gittiğimde denerim peki gif animasyonlu resmi nasıl yaptınız adım adım söylermisiniz
• 9 yıl önce
saolun ben evde denerim peki gif animasyonlu resmi nasıl yaptınız
• 9 yıl önce
müsait olunca bir ders hazırlayayım ama, photoshop ta gif yapmakla ilgili ders vardır diye tahmin ediyorum, mantık tamamen aynı sildiğin fotoğrafları üst üste koyup sırası ile aktif ederek gif oluşturuyorsun.
• 9 yıl önce
güzel çalışma gerçekten
• 9 yıl önce
güzel çalışma gerçekten
• 8 yıl önce
eline emeğine sağlık :)
• 8 yıl önce
Merhaba.Güzel bilgiler.Bende bu gün yaptım.İyi oldu.After effectde bunu uyguluyorum ama photoshopda aklıma hiç gelmemişdi.Teşekkürler.

Yukarı Git