Sitemizde iFrame kullanımı

HTML sayfasında iFrame (çerçeve) kullanımı nasıl yapılır, bu dersimizde bu konuya değinelim istedim.

HTML sayfasında iFrame (çerçeve) kullanımı nasıl yapılır bunu anlatmak istedim bu dersimizde..

Nasıl yapıldığına geçmeden önce, iFrame nedir, ne değildir, onu açıklığa kavuşturalım isterseniz...

iFrame asıl HTML sayfası içerisinde bulunan ve kaynağını, yani içeriğini asıl sayfa dışında başka bir siteden alan çerçevelerdir. Bu çerçevelerde zaman zaman kaydırma çubukları görebiliriz ama bu çubukların olması şart değildir tabi..

Ne işe yarar iFrame? diyecek olursanız, pek çok farklı kullanımı olmasının yanında sitenin hızını arttırdığını ilk önce söylemeliyim. Çünkü iFrame kullanılmadığında sunucu bütün sayfayı baştan aşağı tekrar yükler. Bu da zaman kaybı demektir. Fakat iFrame kullanıldığı zaman sadece gerekli alanlar değiştiğinden sayfa yüklenmesi daha hızlı gerçekleşir.

Şimdi gelelim nasıl kullanıldığına.. iFrame kullanımı için en az iki sayfaya ihtiyacımız vardır:

1- Asıl sayfa (iFrame'in üzerinde bulunduğu sayfa),
2- iFrame'in asıl sayfa üzerinde göstereceği sayfa..

Bunun için sadece asıl sayfaya iFrame'imimizi eklemek ve özelliklerini belirtmek için şu kodu ekliyoruz:

<iframe name="iFrameadi" width=450 height=400 src="ana.html" scrolling="no" frameborder="0"></iframe>

Bir de iFrame içerisinde açtırmak istediğimiz sayfaların linklerinin target (hedef) kısmına da iFrame ismimizi yazıyoruz. Örnek:

<a href="www.sanalkurs.net" target="iFrameadi">Sanalkurs</a>

Tüm bunları yaptıktan sonra herhangi bir sorun olmadan iFrame'imizi kullanabiliriz.

Herkese kolay gelsin.

Ziya Kahraman
Samsun'da doğdu. Üniversite'ye kadar bu şehirde öğrenim gördü. Sonra Atatürk Üniversitesi'nde dil okudu. Türkçe öğretmenliğini bitirdi; ama eğitimci olmadı. Türkçe'yle yoğruldu dört yıl. Bu esnada yazılım dilleri kurcaladı zihnini.. HTML, PHP, ASP, CSS, Pascal.. Hepsinden bir tutam aldı, kokladı bıraktı. <P>Sonra tasarımı keşfetti. PS, AI, C4D derken grafik programlarını öğrenmeye başladı. Grafik programlarını ustalıklı kullanmaya başladı. Ama asıl işin programları öğrenmek olmadığını anlaması da çok geç olmadı. Gözünü eğitmesi gerektiğini fark etti ve tasarım kültürü üzerine kafa yordu. Grafiğin felsefesini özümsemeye çalıştı. Noktaların sadece nokta olmadığını düşünerek başladı asıl tasarlama serüveni. Önceleri yalnızca hayal kurdu, imgelerle boğuştu; zihninde tasarladı çizgileri, renkleri, şekillleri.. Sonra ekrana geçti hayaller ve ardından kağıtlara.. <P>Hâlihazırda grafik tasarımcı olarak çalışıyor. Genellikle katalog, dergi, broşür, kurumsal kimlik, logo ve ambalaj tasarımı yapıyor. Bunlar yanında 3B modelleme ve interaktif tasarım da çalışıyor. Yayınlamayı düşündüğü bir rubai kitabı, tamamlamaya çalıştığı bir şiir, bir de hikâye kitabı bulunuyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

frameya nasıl arkaplan resmi koyarız
ABI BUNU SOLYE KODLARDA ANLATSAN OLMAZ MI ? :gul:
ALLAH RAZI OLSUN BE ABİ
iFrame'e arkaplan resmi koymak oldukça basit bir işlemdir. Çağırdığımız html sayfasına arkaplan koyduğumuzda iFrame'de görülecektir arkaplan resmi.. mesela örneğimizde ana.html dosyasına arkaplan koyduğumuzda iFrame arkaplanlı açılacaktır.
sağolasın tşkler..
çok teşekkür oldukça yararlı bir bilgi.
cok tesekürler
tabikide pcdeki not defterine.kaydederken ..html uzantılı kaydetmen gerek.:kirp:
iframe ie nin son sürümünde sorun çıkarıyor sayfa açıldığı gibi aynen kapanıyor. bu sorunu nasıl çözebilirim (firefox de normal)
iFrame leri pop-up olarak görebilir son versiyon. Tarayıcı ayarlarından pop-up lara yasak getirilmi ş olabilir.
ÇOK TEŞEKKÜRLER ÇOK GEREKLİ BİR BİLGİYDİ ELLERİNE SAÐLIK. ama iframe içinde neden link veremi,yoruz nasıl verebiliriz bunuda açıklayabilirmisiniz.
ifframe boyutunu içerigin uzunluguna gore otomatik olarak ayarlamamız mümkün mü acaba? yardımcı olursanız sevinirim.
İçerik boyutuna göre ayarlamak için html yeterli değildir. Bunun için forumda web programlama bölümünden yardım isteyebilirsiniz.
bu iframe çok güzel ellerine sağlık.bana şöle bişi lazım 123 flash menude yapılmış bir menuye nasıl iframe verebilirim yardımcı olabilirmisin:gul:
Teşekkür ederim faydalı bir anlatım olmuş.
iframe de acılan sayfa yı normalde mic. front page yada not defteride olur acarak googleda renkli scroll bar diye arattıgınızda cogu site size renkli scrollbar vericektir. bunu iframe de acılan sayfaya ekliyebilirsiniz.+ iframe adını ANAFRAME yapınca linklerizin hedef pencere yani target:"anaframe" yaparsanız sayfalarınız iframe içerisinde acılacaktır.HTML sitelerde genel o şekil kullanıyorum :)
Sizi seviyorum bu siteyi seviyorum çok teşekkür ederim
Teşekkür ederim faydalı bir anlatım olmuş.
ellerinze sağlık.teşekkürler.
Allah Razı olsun. Kaç tane site gezdim örnekler çalışmadı ama sizin bilgilerinizle olayı çözdüm. Sadece size teşekkür edebilmek için üye oldum ama sanırım yararlanabileceğim iyi bir site...
Paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu iframenin kenarlarını yuvarlatabilirmiyiz acaba? Köşeli değilde yumuşak kenarlar yatarabilmenin bi yolu var mı?
köşeleri için minik görseler (.jpg, .gif, .png vs..) kullanılabilir. ama o zaman kenar renklerine uygun çalışmalar yapılmalı ki estetik bir çalışma olsun..
açıklamanız için teşekkürler ancak benim farklı bir sorum olcak iframe kullanmadan sayfayı bir tablo içine açabilme imkanı varmı teşekkürler
arka plan için <iframe background="arkaplan" .... veya <iframe style="background: url(resimlink); width: 400; height: 400;".......
İFRAME i ana sayfa nın bir bölümünde kullandım.Bu sayfadaki menülerden de link verdim.Sorun yok çalışıyor.Ama benim sorum şu, ilgli bölüm okunduktan sonra bu bölümün kendiliğinden kapanması sağlanabilir mi, yada iframe giden linklerdeki konulardan sadece benim istediğim sürekli kalabilirmi, tabi yeni linke tıklayarak yeni bir konu açıncaya kadar
Cok Teskkurederım bnde bunu ogrenmeye calısıyordum kac zamandır bı arkadasın tawsıyle geldım cokda memnuum gercek bu bılgı cok yarrlı sağol Allah Razı Olsn :kirp:
:-dusun::-dusun::-dusun:
online bir sayfa var, bende o sayfanın gövdesini iframe kodu ile kendi sayfamda kullanmak istedim.online sayfanın üst bannerını almak istemıyorum ne yapmam lazım acaba....?:agla:
merhaba şuand google maps bağlantısı eklemeye çalışıyorum DW da siteye olmuyor bilen arkadaşlar varmıdır.
HOCAM SİZE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZ OLUR SİZLERİN SAYESİNDE DAHA ÇOK ŞEYLER ÖÐRENEECEÐİZ
Merhabalar. Layer e iframe ekleyebiliyor muyuz. Amaçladığım hangi linke tıklarsam tıklayayım o sayfa index.html de yer ayırdığım layerde görüntülenmesini istiyorum. Böyle birşey mümkün mü. Hangi yolu izlemeliyim?
Merhabalar. Layer e iframe ekleyebiliyor muyuz. Amaçladığım hangi linke tıklarsam tıklayayım o sayfa index.html de yer ayırdığım layerde görüntülenmesini istiyorum. Böyle birşey mümkün mü. Hangi yolu izlemeliyim?
iframe ile bir cok siteyi acabiliyorum ama facebook sayfasnı acmıyor iframe icinde bunun nedeni nedir ornek burda http://benimdershanem.esy.es/ana.html yaptım birinci aaa linki facebook o acılmıyo fakat ikinci aa linki normal bi site o acılıyor facebook nasıl iframe icinde acılır....
Kolay gelsin iframe ile çektirdiğimiz bir sitede istenmeyen resmi kaldırabilir miyiz? yani çektiğimiz sitenin logosunu kaldırabilir miyiz?
Jquery ile yapabilirsiniz. Ama çoğu site dışarıdan müdahaleyi engelliyor.
Çok teşekkürler...

Yukarı Git