Sistem Performansını Artırmak

  • 11.337
  • 09 Haziran 2011

Windows'unuzu hızlandırmak veya işlemci kullanımını düşürerek sistemin hızlı çalışmasını sağlamak istiyorsanız bu derse bir göz atmanızda yarar var.

Windows'unuzu hızlandırmak veya işlemci kullanımını düşürerek sistemin hızlı çalışmasını sağlamak istiyorsanız bu derse bir göz atmanızda yarar var.Bilgisayarım'a sağ tıklayın ve Özellikler > Gelişmiş sekmesine gelin. Performans'ın altındaki kısma tıklayın. Sadece şu seçenekler aktif olsun, diğerlerini iptal edin:

[*] Ekran Yazı Tipi Kenarlarını Düzelt
[*] Masaüstü Oluşturmayı Etkinleştir
[*] Masaüstü simge etiketlerinde Bırakma Gölgesi Kullan
[*] Pencere ve Düğmelerde Görsel Stil Kullan
[*] Saydam Camı Etkinleştir
[*] Sürüklerken Pencere İçeriğini Göster

Bunlar işaretli olsun ve sonra "Tamam" deyin.Resimdeki yere girmek için Başlat > Çalıştır > Regedit yazın ve sırasıyla şu ayarları yapınız:

[*] HKEY_LOCAL_MACHİNE YE girin SYSTEM [*] ControlSet001-
[*] Control sağdaki değeri XP ise 200, Win7 ise 600 yapın.
[*] ControlSet001 bunun içinde aynı işlemi yapın. Gelelim Current Control Set Control File System sağdaki şu ayarları yapınız:


NtfsDisable8dot3NameCreation=XP:1 Win7:2

NtfsDisableLastAccessUpdate=1

NtfsMftZoneReservation=1[*] Şimdi File System'in altındaki PriorityControl'a gelin. Sağ tarafa sağ tıklayıp Yeni DWORD değeri deyin ve ismine IRQ8Priority deyin. Değer olarak da "1" deyin. Yine sağ tıklayıp Yeni DWORD Değeri deyin ve ismine CPUPriority deyin. "Tamam" deyip tıklayın. Taban = Ondalık işaretleyip değere "1" verin.

[*] Şimdi Gelelim; HKEY_LOCAL_MACHİNE SYSTEM Current ControlSet Control Session Manager Memory Management Sağ taraftaki şu ayarları yapın:


DisablePagingExecutive:1

LargeSystemCache=:1[*] Windows XP Login ekranın çabuk geçmesini isterseniz Memory Management iki sefer tıklayın.
PrefetchParameters kısmına gelin. Sağda EnablePrefetcher 'in değerini 5 ise 3 yapın, 3 ise 3 olarak kalsın.

Kolay gelsin.
  • Etiketler;
Emre Ocak
Grafik tasarımla ilgilenen Emre Ocak, Photoshop, Illustrator ve InDesing kullanıyor. Kurgu noktasında Edius programıyla çalışıyor ve After Effects ile de kendini geliştiriyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Dogru dediklerimiz yaptim bilgisayar hızlandı ama iki gün sonra yine yavaşladı ben ne yapayım her pc'yi açtığında bu dediklerimizi yapamam ki yoksa windos'tamı bir sorun var güncellemler oluyor olabilir böyle bir şeyi önlemek için ne yapmalıyım?
Bilgisayarıma Sağ tıkla Yönet de hizmetler ve uygulamalar tekrar hizmetler ordan otomatik güncelleştirmeleri ve güvenlik duvarını kapat başlangıç türleri devre dışı de ve durdur de uygu deyip çık.
çok bilgilendirici !!!!

Yukarı Git