Şimdi Illustrator Zamanı

Dünyanın en yaygın kullanılan masaüstü yayıncılık yazılımlarından biri olan Illustrator kullanıcıları hayran bırakmaya devam ediyor. Illustrator programına giriş yazısı diyebiliriz.

Dünyanın en yaygın kullanılan masaüstü yayıncılık yazılımlarından biri olan Illustrator kullanıcıları hayran bırakmaya devam ediyor.

Adobe CS2 sürümüyle birlikte paket içinde yer alan diğer yazılımların yeni sürümleri özel satış kampanyalarıyla ülkemizde yeni kullanıcılarla tanışıyor. Illustrator masaüstü yayıncılık ile uğraşanların tanıdığı bir yazılım.

Ülkemizde Aldus FreeHand’den bu güne Macromedia FreeHand sektöre hâkim olmuştur. Corel firması Mac kullanıcıları için Corel Draw’ın Mac sürümünü çıkarmış yine FreeHand’in hâkimiyeti sebebiyle Türkiye’de tutulmamıştır. Dünyaya baktığımızda durum farklıdır. Illustrator’ın tartışmasız liderliği devam ediyor. Özellikle, PC platformuna hâkim olan Corel firması ile birlikte FreeHand kullanılıyordu. Adobe’un Macromedia evliliğinden sonra Adobe ürünlerine ciddi bir ilgi, talep oluştu. Macromedia Stüdio 8 paketiyle web odaklı yazılımların yeni sürümlerini duyurmasına rağmen FreeHand cephesinde herhangi bir yenilik olmaması kullanıcıları farklı düşüncelere yöneltti. FreeHand programının kullanıcıları çıldırtan hataları, baskıda direkt kullanılamayan efektleri, (bevel, gölge, extrude) vb. sebeplerle sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle yurtdışı ile çalışan firmaların, dışarıdan gelen orijinallerin önemli bir çoğunluğunu Illustrator, ikinci planda Quark ve PDF oluşturmakta. Yurtdışından gelen bu belgeler üzerinde çalışmak için baskı öncesi departmanlar belgeleri FreeHand’e dönüştürdükten sonra çalışmalarını yapıyorlardı. Birçok teknik sistem Illustrator dosya formatına uyumlu olmasına rağmen, teknik ekibin Illustrator kullanamaması, bilmemesi kendi içinde yeni anlayışların, çalışma tekniklerin oluşmasına neden oldu.

Masaüstü Yayıncılık sektöründe çalışan arkadaşlarımızın, meslektaşlarımızın yeni yazılım öğrenmeye karşı çok istekli olmadıklarını görüyoruz. Ne yazık ki 2-3 yıl içinde Illustrator ülkemizde oldukça yaygınlaşacak. Illustrator oldukça geniş ve etkili özelliklere sahip bir yazılım. Bu inceleme devam yazılarımız için bir başlangıç, giriş özelliği taşımaktadır.

Illustrator’ı incelerken çok keyif aldım. Photoshop programından sonra bir yazılımı kullanırken bu kadar keyif alacağımı düşünmemiştim. Sizler de zamanla FreeHand’den kalma ön yargılarınızı, çalışma alışkanlıklarınızı değiştirdikçe Illustrator’u çok seveceksiniz. Illustrator, alanında başarısını ispatlamış, dünya standardı olmuş başarılı bir yazılım. FreeHand kullanırken alıştığımız bazı pratik kullanımları Illustrator’da bulamayabiliriz. Bunun dışında o kadar çok güzel özellik, edit edilebilen vektörel efektler, başarılı 3D ve kaplamalar, hayranlık bırakan symbol ve sprayer özellikleri sayesinde çalışmalarınız daha zengin görünecek. Illustrator kullanırken zaman zaman Photoshop kullandığınızı düşünebilirsiniz. Adobe arayüz yapısında olabildiğince benzer ve ortak bir mimari kurmaya çalışmış. Illustrator öğrenmenin, var olan bilginizi geliştirmenin en iyi yollarından biri, çalışma hayatınızda programı kullanarak iş üretmek, tasarım çalışmalarınızı Illustrator kullanarak yapmanızdır.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

iyi ama işim bitti, baskı için işimi montajlamam gerek işi çogaltıp film alamıyorum, program kilitlenip kalıyor! :agla:
render larken aşırı ram kullanıyor ramini yükseltmen gerek
yaptığınız çalışmaları baskı formatına getirip pdf formatında kaydedin . bilmiyorum ne kadar doğru bir yöntem ama işe yarıyor en azından :D
merhaba arkadaşlar ıllustratorda eps olarak kaydettiğim çalışmamı diğer programlarda nasıl vektörel hale getirebilirim. teşk ederim..
eps formatındaki dosyaları zaten diğer vector proğramlarınında açması lazım ben corel de açabiliyorum corel x3 de özellikle ayrıca illustratorda eğer iş yapılmışsa baskıya bence pdf olarak gönderin oradan renk ayrımı yapılsın ben denedim pdf olarak gönderirseniz sorun çıkmaz
Illustrator'dan FreeHand'e dosya aktarımı çok sağlıklı değildir. Bu sebeple baskıya direkt PDF gönderimini öneririm. illa FreeHand'e dosya aktarmak gerekiyorsa Illustrator 8 olarak kaydedin ve direkt FreeHand programından açınız.
Corel ile bu mesleğe başladım ama Ceyhun beyinde dediğimi gibi kullandıkça güzellikleri farkları göreceksiniz....
ne zman ıllstrator kullanılyoruz ve diğerlerinden ayıran özellik ne öğrenebilirmiyim? (fireworks,illustrator,photoshop,in design,corel draw)
slm lar bende elde giysi tasarımı yapabılıyorum ama su an pıyasa da bılgısayardakı calısmaları istıyorlar..bana bu konuda bilgi verebılecek biri varmı acaba...yanı bu programda sluetler nasıl yapılıyor giysi tasarımı nasıl yapılıyor.... tesekkurler

Yukarı Git