Silverlight Araçları

Bu sefer Silverlight ile uygulama geliştirebilmek için nelere ihtiyacımız var, onları inceledik.

Evet arkadaşlar, bu dersimizde isterseniz Silverlight ile uygulama geliştirebilmek için nelere ihtiyacımız var, onları inceleyerek Silverlight ile çıktığımız bu yola devam edelim....

Öncelikle şunu belirteyim: Silverlight'a Microsoft'un Flash'ıdır diyebiliriz. Microsoft'un Flash gibi hem vektorel çizimler, hem de animasyonlar oluşturmak için geliştirdiği bir dildir.

Daha önceki yazımı okuduysanız Silverlight için gerekli araçları yazmıştım. Gelin bu yazıda bunların nasıl kullanıldığına ve bize nelerin lazım olduğuna bakalım...

İlk olarak Silverlight uygulaması geliştirebilmek için bize lazım olan araçlar:

[*] Animasyonları oluşturmak ve düzenlemek için expresson blend,
[*] Vektörel çizimler oluşturabilmek ve düzenleyebilmek için design.

Aslında bize bu iki araç yeterli, ama isterseniz Silverlight uygulamalarını Visual Studio ortamında da geliştirebilirsiniz. Ancak Eğer PC'nizde Visual Studio 2008 yüklü ise Silverlight uygulaması geliştirebilmek için bir kaç eklenti indirmeniz gerekmekte. Nedir bunlar?

1. İlk olarak Silverlight uygulamarını görebilmemiz için makinemizde yüklü olması gereken Silverlihgt Player. Tabi, bu player'ın normal kullanıcı ve geliştiriciler için iki farklı sürümü var. Siz geliştiriciler için olanı kurarsanız daha iyi olur. Zira hata ayıklamada çok faydasını görürsünüz.

2. Silverlight'ın sürümüne göre Silverlight ToolKit,

3. Ve tabi ki bu Toolkit'i kurabilmek için visual studio service güncellemeri.

Gerekli olan materyalleri Microsoft'un sitesinden indirebilirsiniz..

Eğer Visual Studio 2010 yüklediyseniz Silverlight uygulaması geliştirmek için gerekli araçlar yüklü halde geliyor ve tabi XAML bilgisi bunun yanında C#, VB, İronPyhton, CodeFusion, İronRuby dillerinden birini bilmeniz gerekiyor.

Ben sizlere XAML ile ilgili olarak özel bir makale hazırlamayı düşünmüyorum. Bunu daha çok derslerin devamında nesneleri ve kontrolleri, animasyon oluşturmayı anlatırken XAML hakkında da bahsedeceğim; böylece XAML dilinin ne işe yaradığını, nasıl bir dil olduğunu da uygulamalı anlatmış olacağım.

Bir sonraki derste görüşmek dileğiyle...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git