Shutdown'ı engellemek

Bu dersimizde, bilgisayarı kapatan bir virüsü önliyeceğiz.

Merheba arkadaşlar,

Bu dersimizde, bilgisayarı kapatan bir virüsü önliyeceğiz.

Öncelikle bu virüs çok büyük ve engellenmesi zor bir virüs değil. Bu virüs çalıştıkda bir mesaj kutusu geliyor. bu mesaj kutusundan çıkmak imkansız. Mesaj kutusunda size verilen süre içerisinde bilgisayar kapatılacaktır. Mesela 1dk,10dk, 30 saniye ve s. Altındakı ileti kısmında ise virüsü yapanın yazdığı şeyler görünüyor. Virüs başlatılınca süre bitmeden Run programını çalştırın. programı bulamıyorsanız
Start düğmesina tıklanınca açılan menüden run yazıp arayabilirsiniz. Run programını çalıştırdıktan sonra oradaki yazı kutucuğuna şunu yazın:


shutdown -aSonra da OK butonuna basın. Bastıkdan sonra mesaj kutusu kapanacak ve virüs iptal edilecek.

Bu virüs kısayol(shortcut) ekleme ve not defteri ile yapılıyor. Sağtarafında ataç olan, ikonu değiştirilmiş veya değiştirilmemiş olan, güvenmediğiniz kaynaktan yüklediğiniz programlarda bu virüs olabilir. Not defteri ile hazırlanmış olursa da, uzantısı *.bat olur. Böyle uzantılı dosyaları emin olmadan önce açmayınız.

Kolay gelsin ;)
  • Etiketler;
Anar Mehraliyev
3Ds Max, Delphi, Flash, Premiere programlarını iyi bilen yazar Azerbaycan'da yaşıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ama bu her virüs için geçerli değil mesela not defterine şöyle yazarsak: [code]shutdown -p[/code] ya da [code]shutdown -s -f -t 00[/code] yazıp virus.bat olarak kaydedersek bilgisayar anında kapatılır ve o komutu veremeyiz :) ve .bat dosyalarını .exe gibi şeylere çeviren programlar var. ama ani shutdown virüslerden kurtulmak için (az önceki anlattığım) C:/Windows/System32/shutdown dosyasını silersek o virüslerden kurtulmuş oluruz ama başlat menüsünden bilgisayarı kapatamayız ve bir şeyi install ettiğimizde ise yeniden başlatamayız. Bu yüzden bu dosyayı bir flashdisk'e ya da bir CD'ye kes-yapıştır yapıp ihtiyacımız oldu zaman tekrar system32'ye yapıştırmamız gerekir. Çok fazla anlattım sanırım :D.
bilginize çok teşekkür ederim. Benim ders içeriğimde zaman detayı da vardı. :D
[b]onlamı uğraşacağız. biliyordum ama teşekkürler...[/b]

Yukarı Git