Sayfa Boyutu ayarlama

Sayfa boyutunu ayarlama ile ilgili bu ders Freehand'te nasıl boyut ayarlanır sorusuna cevap niteliği taşıyor.

Çalışmalarımı Freehand 9.0 programında anlatacağım. Ve bu anlattığım konuyu Freehand MX'de de yapabilirsiniz. Şimdi ilk gördüğünüz resimde koyu renkle göstermek istediğim simgeye bir kez tıklıyorsunuz.Ve daha sonra bir pencere açılıyor. Bu Pencerede de üstteki koyu simgede gördüğünüz simgeyi sol üstte göreceksiniz (şekil altta).Ve açılan pencerede "Letter" olarak görülen butona tıklayarak sayfamızı A3, A4 ve A5 gibi sayfa boyutu yapabilirsiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

İlk çalışmam, beyenirseniz devamı gelir :). Bu arada anlamadığınız bir nokta varsa sorabilirsiniz. Saygılarımla.
peki daha büyük çalışmalar yapmak istiyorsam mesela bilboard gibi? boyutta mesela 220 y 100 e ?
bleed ne anlama geliyor?oraya ne zaman bir deger yazmamiz gerekiyor? ps: zaytar farkli deger girmek icin letter bolumunden custom i tikliyorsun, boylece istedigin degeri girebilirsin.
bu anlattığını ders olarak saymıyorum çok basit bir şey daha gerçekçi şeyler anlatalım bence.
SAHANE
bleed ne anlama geliyor?oraya ne zaman bir deger yazmamiz gerekiyor? -------------------------- Bleed, taşma payıdır. Yani sen dökümanını hazırladığında birkaç milim (duruma göre değişir) dışarı taşırmalısın. bunu kesim sırasındaki kaymalar sonucunda sayfanın kenarlarında oluşacak beyazlıkları engellemek için yaparız.
ben de yeniyim freehand'de.. MX 11 kullanıyorum.. info işaretini bulamadım.. ayrıca properties menüsünde de boyutları ayarlayacağımız kısım pasif görünüyo.. yardım..
desude kısa yolu pc için cntrl g mac için comut g yaparsan olur
mrb bidahaki çalışmalarınızda bence yaptığınız işlerde hangi işlemi yapıosanız buton kutu her neyse isimlerini yazarsanız daha kolay olur arasmak zorunda kalmayız
LALALİN derse laf edeceğine sen ders yazda gönder...kedi uzanamadığı ete mundar dermiş. hah..bu ders benım işime yaradı..sağolasın kardeşim kib... aeol
ya sımgenın ısmı ne benım arac cubuklarında yok ismini yazarsanız bulurum
Freehand'e yeni başladım. Ben MXa kullanıyorum ve File, Edit, View...'in altındaki çalıştığımız sayfanın üstündeki ikonlar kullandığım programda yok. Bunları ortaya çıkarmanın bir yolu var mıdır?

Yukarı Git