Sabit Değer Atamak

Bu derste atamış olduğumuz sabit değerlerin işimizi nasıl kolaylaştırdığını göreceğiz.

Bu derste atamış olduğumuz sabit değerlerin işimizi nasıl kolaylaştırdığını göreceğiz.

Sabitler değişkenlerimiz gibi yalnızca bilgi depolamak için kullanılır. Sabit ve değişkenimiz arasındaki en temel fark programımız çalıştırıldığında sabit değerimiz değiştirilemez. Sabit değerimizi yeniden atamak istersek programın hata verdiğini görürürüz. Bu sabit değerler neler olabilir; mathematiksel ifadeler, şifreler, dosya yollarımız ve buna benzer işlemlerimiz. Bu fonksiyonu kullanarak kazara ortaya çıkabilecek olan değişiklikleride önlemiş oluruz. Yaptığımız programımızı bir kaç kez çalıştıracaksak ve bu farklı değerlerle olacaksa bütün bir çalışmada sabit değerleri değiştirmeye gerek yoktur. Atamış olduğumuz ana değeri güncellememiz yeterlidir.

Visual Basic de Sabit değer atamak için Const ifadesini kullanıyoruz.


Const sabitdegerimiz= "sabitleyecegimizdegernolacaksaartik"'bir satırda bir kaç Sabit değer belirleme şansımız vardır.

Const PI = 3.14159, IAT = 180, DAT = 360Şimdi bu yöntemi kullanmanın avantajına bakalım. Mesela PI sayısı ile işlem yapacağız her defasında bukadar [3.14159] sayıyı yazmak zorunda kalmayız. Sadece sabitlemiş olduğumuz değişken adını girmemiz yeterlidir. Hemen örneğimize bakalım.


Cember = PI * r^2

  • Etiketler;
Mustafa Coşkun
1982 yılında Aksaray'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. <p>2001 yılında Gaziantep Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde eğitime başladı. Şu anda İngilizce ve Almanca olarak sadece özel ders ve çeviri hizmeti sunuyor. <p>2005 yılında internet ve web programcılığına geçti. Bir çok şirket için freelancer & home-office olarak proje geliştirdi. Aynı şekilde bu şirketlerin danışmanlıklarını ve site dil uygulamalarını sağlıyor. <p>Bilgisayar ile olan alakası ortaokulda QBasic ile başladı. Sonra normal internet kullanıcısı olarak devam etti. Şu an ASP, ASP.net, C#.net dilleri ile proje geliştirmektedir. Ayrıca grafik olarak da aktif bir Photoshop kullanıcısıdır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git