Saat, Tarih, Ip ve Tarayıcı Bilgilerini Öğrenmek

Sitenizde Kullanıcıların Ip no,tarayıcısını ogrenmek istiyor ve sitenize tarih eklemek istiyorsaniz bu dersi kaçırmayın...!!


$saat = date("g.s.i");

$tarih = date("m.d.y");

$ip = $_SERVER["REMOTE_ADDR"];

$tarayici = $_SERVER["HTTP_USER_AGENT"];Yukarıdaki kodlar dan

$saat = date("g.s.i");
Bize Sayfamızda Saatin kaç oldugunu Gosterir.

$tarih = $date("m.d.y");
Bize Sayfamızda O Günkü tarih'i gösterir.

$ip = $_SERVER["REMORE_ADDR"];
Bize Sitedeki Kullanıcılarin İp No'sunu Gösterir.

$tarayici $_SERVER["HTTP_USER_AGENT"];
Bize Kullandıgınız Tarayıcıyı Gösterir.

Şimdi Sayfamızda Saat göstermek istiyorsak Şu İşlemi Yapacağız


<?php $saat 
$date("g.s.i");

echo 
$saat

//Burada date fonksiyonu ile saati çagırdık ve echo ile de sayfaya yazdırdık.?> ?>Şimdi Sayfamızda Günün Tarihini Göstermek İçin İzleyeceğimiz yol

<?php 

$tarih 
date("m.d.y");

echo 
$tarih

//Burada date fonksiyonu ile tarihi çagırdık ve echo ile de sayfaya yazdırdık.[b][/b]

?> ?>Şimdide Sayfamıza Tarayici bilgilerimizi yazdıralım..


<?php 

$tarayici 
$_SERVER["HTTP_USER_AGENT"];

echo 
$tarayici

//Burada date fonksiyonu ile tarayici'yi çagırdık ve echo ile de sayfaya yazdırdık.?> ?>Şimdide Sayfamıza İp No'muzu Yazdıralim..


<?php 

$ip 
$_SERVER["REMORE_ADDR"];

echo 
$ip

//Burada date fonksiyonu ile İP'mizi çagırdık ve echo ile de sayfaya yazdırdık.?> ?>Şimdide Siz Lazım Olur Diye Saat ve Tarih İşaretçilerini veriyorum...:)

SAAT VE TARİH İŞARETÇİLERİa         :  12 saat esasina dayanan ögleden önce ("am") veya ögleden sonra ("pm") işaretinin verilmesini sağlar.A         :  Aynı işaretlerin büyük harfle yazilmasini sağlar.d          :  İki haneli gün sayisi, tek haneli sayilarin önüne sifir konur : "01" - "31"J          :  Tek Haneli sayilarin önüne sifir konmadan gün sayisi "1" - "31"D          :  Üç Haneli gün adi kısaltmasi :  "Cum"F          :  Uzun Ay adi :"Ocak"h           :  12 Saatlik sistemde :   "01"   - "12"H          :  24 Saatlik sistemde :   "00"   - "23"g          :  12 Saatlik sistemde  tek haneli saatlerin önüne sifir konmadan saat :   "1"   - "12"G         :  24 Saatlik sistemde  tek haneli saatlerin önüne sifir konmadan saat :   "0"   - "23"i           :  Dakika : "00"  -  "59"   I    : (Küçük L harfi) Uzun Gün adi : "Cuma"L   : Artık yıl olup olmadıgına İlişkin Boolean (dogru/yanliş) degişken. Artik Yıl ise 1  degilse 0m  : Tek Hanelilerin önüne sifir konarak ay sayisi "01"  - "12"n   : Tek Hanelilerin Önüne sifir  konmadan ay sayisi "1" - "12"M  : Kısaltilmiş ay adi : "Şub"s   : Saniye : "00" -"59"S  : İngilizce ('ıncı anlamına) 2 karakter ek ; "th" , "nd"t   : Belirtilen ayın gün sayisi : "0" (Pazar veya Pazartesi) - "6" (Cumartesi veya Pazar)y  : İki Haneli yıl "00"Y  : Dört Haneli yıl : "2000"z  : Yılın gün sayisi "0"  - "365"

  • Etiketler;
Fırat Abak
1990 Balıkesir doğumlu. Midyatlıdır. Web Grafik ve Tasarım ile uğraşmaktadır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

dostum ip olanını denedım ama calısmıyor tesekkurler
İp olanını çalıştırmak için $ip = $_SERVER["REMORE_ADDR"]; satırının $ip = $_SERVER["REMOTE_ADDR"]; olarak değişmesi gerekiyor.
İp olan gercek ip i göstermiyor . 127.0.0.1 olarak yani local ip gösteriyor. acaba easyPhp kullanıyorum ondanmıdır ? Bu arada güzel dökümanlar Saolasın .
ilk verdiğiniz saat kodunda $date(); işlemi yapmışınız fakat sadece data(); işlemi olmalı kolay gelsin iyi çalışmalar

Yukarı Git