Revolve (Döndürme) ile 3 Boyutlu Çizim

Revolve (döndürme) yöntemini kullanarak objeyi katı model yapmayı görelim.

Revolve (döndürme) yöntemini kullanarak objeyi katı model yapmayı görelim.Önce resimdeki ölçülerde bir dikdörtgen çizelim.Sonra line komutunu kullanarak resimde gösterilen referans cizgisinden 15 mm ötede bir döndürme ekseni oluşturalım.

Komut satırına region komutunu yazıp resimdeki diktörtgeni oluşturan çizgileri seçip ardından enter tusuna basarak çizgileri birleştiriyoruz.

Not: REGION komutu ile pedit komutlarını birbiriyle karıştırmayın. Region ile birleştirilen objelerde offset, trim, extent, break, chamfer, fillet gibi Modifiy fonksiyonları kullanamassınız. Çünkü o obje 3 boyutta yüzey özelliği kazanır.Şimdi katı modelimizi izometrik bir görüntüde görmemiz ve daha iyi anlayabilmemiz için komut satırına view yazıp ardından açılan pencereden SW Izometric seçeneğini seçip ok butonuna basıyoruz.Komut satırına revolve komutunu yazıp enter a basıyoruz.Bu ekranda döndürülecek objenin seçilmesini istiyor. dikdörtgen objemizi seçiyoruz ve enter a basıyoruz.Şimdi bizden objenin döndürülecek ekseni isteniyor. İlk önce mouse işaretçisiyle a noktasını ardındanda b noktasını tıklayıp enter'a basıyoruz. Resimdeki kırmızı ok ve noktaları anlamanız bakımından ben çizdim sizde öyle bir şey çıkmayacak.ve katı 3 boyutlu silindirimiz oluşmuş durumda. Aslında bu silindiri extrude komutu ile yapmamız daha basit. Ama revolve komutu bazı çizimlerde olmazsa olmaz yöntemlerden biri.

Aşağıdaki revolve ile çizilmiş başka bir örnek, Extrude ile yapılması denenmeyecek bir model:Kullanılan sürüm AutoCAD 2007 dir.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

bu ozellıkle loft arasında kı farkı nedır acaba acıklayabılır mısınz? Yada dıkdortgenın yanındakı cızgıyı neden cızdık ben onu tam anlayamadım. Cızgıyı anlatırken son gosterdıgınız resım bıleme bıcagı herhalde o onun uzerınde anlatabılır mısınız?
loft ve revolve birbirinden çok farklı komutlardır revolve objeyi bir eksen etrafında döndürerek oluşturur. loft ise oki objeyi bir yol izleyerek katı model oluşturmaktır loft ile ilgili bir ders ekleyerek bunu anlatmaya çalışıcam.
loft hakkında bilgim var fakat anlatamadım herhalde. Revolve i son gosterdıgın resım uzerınde bir kaç cunleyle anlatırsan daha rahat anlaşılacaktır bence..
arkadaşım revolve oluşturduğun profili bir eksen etrafında döndürerek 3 boyutlu cismi oluşturursun zaten o örnek olarak gösterdiğim masat (bileme aracı) 3 aşamayı ıncelersen onun nasıl oluştuğunu kavrarsın
süper bir ders olmuş gerçekten çok anlaşılır teşekkürler

Yukarı Git