Resmi Büyüteç Yapma

Bu derste Flash'ta büyüteç uygulaması yapmayı öğrenelim.

Merhabalar,

1-)Bu dersimiz de sizlere flashta bir büyüteç nasıl yapılır onu yapacağız.

Öncelikle aşağıdaki resmi indirelim.2-)Flash 8 programını başlatıp aşağıdaki resimde görülen ayarları yapıyoruz.3-)Ayarları yaptıktan sonra 3 adet layer oluşturuyoruz.4-)Daha sonra "normal" isimli layer'a indirdiğimiz resmi yüklüyoruz. "buyuk" isimli layer'a ise indirdiğimiz resmin boyutunu biraz büyülterek yüklüyoruz.

5-)En sonunda "buyultec" isimli layer'a bir daire çiziyoruz ve bu daireyi F8 tuşuna basarak ismini "buyutec_mc" yaparak bir movieclip yapıyoruz.

6-)Daha sonra "buyultec" layer'ına sağ tıklayıp "Mask" diyoruz.7-)Şimdi de kod kısmına geldik. "buyutec_mc" isimli movieclip instance nameîni "buyutec" yapıyoruz.Aşağıda yazılan kodları da "buyutec" isimli layer'ın 1.frame'ne F9 diyerek Action Script alanına yazıyoruz..


onEnterFrame = function () {

var dikeyx:Number = _xmouse - buyutec._x;

var dikeyy:Number = _ymouse - buyutec._y;

buyutec._x += dikeyx ;

buyutec._y += dikeyy ;

};

  • Etiketler;
Fuat ŞENGÜL
Bilgisayar ile lise öğreniminde tanışan yazar Pascal, C/C++, Assembly ve Visual Basic dilleriyle birlikte yazılıma adım attı. 2008 yılında Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar öğretmenliğini kazandı. Öğrenimi sırasında web ve masaüstü yazılımları konusunda projelere imza atan yazar 2012 yılında mezun oldu. Yazar C/C++, C#, Asp.Net, Matlap, Jquery, Css ve Html gibi programlama dillerine hakim ve bu diller ile projeler üretmeye devam etmektedir. Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapmaktadır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Kısa öz ve pratik anlatım için teşekkürler.Güzel bir çalışma.
merhaba ben konuyla lakasız olsada bi sormak istiyorum.ben yaptıgım swf dosyasını dreamweawer da kullanmak istiyorum.bunu nasıl yapacagım bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler
aynı işlemleri uyguladım. Ctrl+Enter dediğimde sadece resim uyguluyo işleme geçmiyo. Anlayamadım sizce neden olabilir?
Murat_94 http://yazarlikyazilimi.meb.gov.tr/egitim/Dreamweaver/index.html bu adresten dreamweawer programına dair herşeyi öğrenebilirsin

Yukarı Git