Resimlerinizi Karelere Bölme

Bu dersimizde resimlerinizi karelere bölmeyi anlatmaya çalışacağız. Bu şekilde çok farklı görünümlü bir resim elde ettiğinizi göreceksiniz.

Bu dersimizde resimlerinizi karelere bölmeyi anlatmaya çalışacağız. Bu şekilde çok farklı görünümlü bir resim elde ettiğinizi göreceksiniz.Üstünde çalışacağımız resmi photoshop'ta açıyoruz.Ctrl + J kombinasyonunu kullanarak orjinal resmimizin bir kopyasını oluşturuyoruz.Orjinal resim layer'ın üstüne yeni bir layer oluşturuyoruz.Tool Bar'da ki ön ve artalan renklerini sıfırlamak için "D" tuşuna basıyoruz.Ön rengimiz siyah artalan rengimiz beyaz oluyor.Oluşturduğumuz layer 1 adlı yeni layer'ı Ön paletle(Foreground renk paleti) ile siyah renke boyuyoruz. (Kısayolu; Alt+Backspace)Layer 1'in üstüne yeni bir layer daha oluşturuyoruz. Araç Menüsünden Rectangular Marquee Tool seçiyoruz.Oluşturduğumuz layer'da bir yeri seçiyoruz.Oluşturduğumuz alanı Alt + Backspace kombinasyonuyla siyah renge boyuyoruz.Sanalkurs.Net olarak adlandırdığım en üsteki layer seçili iken clipping mask uyguluyacağım.Mask uyguladıktan sonra oluşan görüntüler böyle olmalıdır.

Layer 1'in hemen üstüne yeni bir layer oluşturuyoruz.Araç Menüsünden Rectangular Marquee Tool seçiyoruz. Resmin etrafında az yer bırakcak sekilde bir alan seçiyoruz.Ctrl+Backspace seçtiğimiz alanı beyaz renge boyuyoruz.Ctrl+D seçiciliği gideriyoruz.Layer 3'e Drop Shadow uyguluyacağız.

Layer 3 ve layer 2'yi seçiyoruz.Shift tuşuna basılı tutarak işlemlerimizi gerceklestirebiliriz.Ctrl + T kombinasyonuyla Free Transform aktif ediyoruz ve resmin yönünü degistiriyoruz.Enter tuşuna basarak değisikleri resme uyguluyoruz.Layer 1, Layer 2 ve Sanalkurs.net adlı layerlar' seçili iken Ctrl + G basarak yeni bir grup oluşturuyoruz.Group 1 adlı klasör seçili iken create a new layer'a tıklıyoruz.Layer 1, Layer 2 ve Sanalkurs.net adlı layerlar'ı çoğaltarak yeni oluşturduğumuz copy group'a aktaracağız.Çoğalttığımız ve yeni group aktardığımız layer'ların yerlerini değiştircez sadece layer 2 copy,layer 3 copy layer'ları seçili iken yerlerini degistircez.Ctrl + T kombinasyonuyla'da isterseniz yönünü değiştirebilirsiniz. Bu yolla tüm resmimizi kaplıyacağız. Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Çağlar Umut Tosun
Grafik Tasarım bölümü mezunu olan yazar, dört yıldır grafik tasarımla uğraşıyor. Şu sıralar desen, karakalem ve animasyon çalışmalarına da yoğunlaşmış durumdadır. <p>Çağlar Umut Tosun, Photoshop, Flash, Freehand, CorelDraw, Frontpage programlarını kullanmayı biliyor ve sitede bu programlar hakkında dersler yazıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

YA bn herşeyi yaptm ama gropu oluşlturamadm bir türlü
Kullandığın sürüme göre grup kısayolu değisik olabilir ben cs2 kullanıyorum ve cs2'de kısayol Ctrl + G sen hangi sürüm kullanıyorsun onu söylersen yardımcı olabilirim.
adobe 8.0 bu kdr biliorm
Layer bölümüne bak Group olcak orda yada layer penceresinde yeni layer olultur ikonunun hemen sol tarafında kısa yolu var. Sanırım Ctrl Alt G idi
emeğinize sağlık bu bilgiler çok faydalı oluyor.
birincisi grup die hiç bişi yok onun yerine set var.ikincisi iki layeri birlikte seçemiorm..üçüncüsüü ctrl shıft ayarları falan nerden yapılıo etkin deil sanrm ctrl+j yaparak layer çogaltamıorm yardm edrmsnz:sasir:
bu derste bir sorun var çok uğraşmama rağmen bir türlü yapamadım. tekrar bakıver.
Bu ders ileri seviyemi??? Çağlar ders modlarını işaretlerken üşün. Ders iyi ama ileri seviye değil.
Paylaşımınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık. Bu çalışmayı ne zamandır yapmak istiyordum ve nihayet gerçekleştirdim. Bir de yine sizlerden öğrendiğim animasyonu da ekledim oy oy oyyy çocuklar gibi sevindim valla ))) sağolunn
group layerın kopyasını alamadım..
Araç Menüsünden Rectangular Marquee ya bunu bulamadım yardımcı olurmussunuz....bı ss fılan
kardeş ellerine saglık mukemmel olmus.ama ben grop 1 ın kopyasını alamadım bı yardım cı olacak arkadas varsa sevınırım.sımdıden saolun.
herşeyi yaptım ama grup oluşturmadan sonrasını yapamadım..grup oluşturduktan sonra sadece background ve layer 4 kaldı ama sende hepsi duruyor.. açıklarsan sevinirim.. emeğine sağlık..

Yukarı Git