Resim Galerisi Yapalım (Ders 1)

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde php ile basit bir resim galerisi yapacağız.

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde php ile basit bir resim galerisi yapacağız.

1)İlk olarak aşağıdaki gibi bir form oluşturun (action = dosya_yukle.php File Field name = dosya)


<style type="text/css">

<!--

.style3 {

    font-size: 10px;

    color: #666666;

    font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;

}

-->

</style>

<form action="dosya_yukle.php" method="post" enctype="multipart/form-data" name="form1" id="form1">

  <label></label>

  <label></label>

  <table width="387" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">

    <tr>

      <td width="285" valign="top"><input name="dosya" type="file" id="dosya" />

        <br />

          <span class="style3">Yükleyeceğiniz dosya sadece jpg <br />

          ve ya gif uzantılı olabilir </span></td>

      <td width="102" valign="top"><input type="submit" name="Submit" value="Dosya Gönder" /></td>

    </tr>

  </table>

</form>2)Şimdi ana dizinde dosya_yukle.php sayfasını oluşturun ve kodlamamıza başlaya biliriz php taglarının içine dosyamızın tmp_name mini , name mini type ini ve size ını alıyoruz.Bunu aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.


$dosya_adi=$_FILES["dosya"]["name"];

$dosya_yer=$_FILES["dosya"]["tmp_name"];

$dosya_tip=$_FILES["dosya"]["type"];

$dosya_boyut=$_FILES["dosya"]["size"];3) Dosyaların sadece jpg ve gif formatın da eklenmesini istiyorsanız bir if kontrolü yapmamız gerekir.Bunu aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

if(($dosya_tip=="image/jpeg") || ($dosya_tip=="image/gif")){echo "<center>Gönderdiğiniz resim başarılı şekilde resim galerisine eklendi</center>";

}else{

echo "<center>Göndermeye çalıştığınız dosya uzantısı <b>jpg</b> ve ya <b>gif</b> değil</center>";}4) Resimleri bir klasöre aktarmadan önce resime farklı bir isim vermek zorundayız,çünkü örneğin resim.jpg diye bir dosya upload edilmişse ve başka bir kullanıcıda resim.jpg diye bir dosya eklemişse bunu önce eklenenin üstüne yazar.Bunu engellemek için substr(); md5(); uniqid(); ve rand(); fonksiyonlarını içi içe kullanmalıyız.Bu fonksiyonların tanımı aşağıdaki gibidir.


substr(); //Bir yazının belirlediğimiz satırlarını almaya yarar

md5(); //Şifreleme yapar

uniqid(); //Gelen bir karakterin bir defa gelmesini sağlar

rand(); //Rastgele sayı üretir5)Başlıyoruz,İlk önce gelen dosyanın uzantısını almamız gerek bunun için substr kullanacağız.Sonra yukarıda belirttiğim fonksiyonlarla yeni bir ad üreteceğiz en so olarak yeni ad ve uzantıyı bağlayacağız.not: Bu işlemi if kontrolünün üzerinde , dosya işlemlerinin altında yapın.


$uzanti=substr($dosya_adi,-4);

$yeni_ad= substr( md5(uniqid(rand())), 0,15);

$yeni_adi=$yeni_ad.$uzanti;6) Ana dizinde resimler adında bir klasör oluşturduktan sonra , tekrar if kontrolüne geliyoruz ve "Gönderdiğiniz resim başarılı şekilde resim galerisine eklendi" yazısının üstünde resmimizi move_uploaded_file(); fonksiyonuyla resimler adlı klasöre atıyoruz (Fonksiyonda ilk argumana dosya_yer adlı değişkenimizi,ikinci argumana ise dosyanın gideceği yeri ve dosya adını belirtiyoruz).

not:İf kısmında ekrana gelen yazılardan sonra dosya yükleme penceresine gitmesi için header("refresh:5; url=index.php");(bunu ekrana yazılan yazının yazının altına ekleyin) fonksiyonunu kullanabilirsiniz


move_uploaded_file($dosya_yer,"resimler/".$yeni_adi);Bu işlemi de yaptıktan sonra yapılan çalışmayı deneye bilirsiniz (Gönderilen resim farklı bir isimle resimler klasöründe olacaktır).

Evet arkadaşlar bu dersimizi de fazla akıl karıştırmamak için burada kesiyorum,2. dersimizde gönderilen resimleri ekrana yazdırmayı göreceğiz.

İyi çalışmalar...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

[b]Söyle Bişi Yapsak Sanırım Daha Güvenli Olsbilr diye Dusunuyorum.. İf(($dosya_tipi!="image/pjpeg") && ($dosya_tip!="image/gif") && ($dosya_tip!="image/x-png")){[/b]
ya kardesım..bu resım yukleme konusunda bana yardımcı olabılecek kım var..yardım edebılecek olan varsa ekleyın lutfen..

Yukarı Git