Replace Metodu İle Türkçe Karakterleri Temizleme

Replace metodu ne işe yarar? Örnek bir uygulama ile replace metodu kullanarak Türkçe Karakter temizlemeyi öğrenelim.

Merhaba Arkadaşlar,

Bu dersimizde bir örnek uygulama yapacağız ve aynı zamanda Replace metodunu göreceğiz.

Replace metodu ne işe yarar, ilk önce bundan konuşalım.

Replace metodu string gelen veriyi başka bir veri ile değiştirmek, yani takas diye düşünebiliriz. Daha da örneği büyütmek gerekirse, diyelim ki, bir mağazadan ürün aldık ve bu ürünün üstünde çizik var, biz bunu mağazaya geri götürüyoruz, mağaza bu durumda bize aynı ürünün aynı özellikteki sorunsuz halini veriyor. Güzel bir örnekleme yaptık. Şimdi gelelim kullanımına, gene bir senaryo kuralım ve o senaryo üstünden gidelim.

Senaryomuz: Bizim bir web sitemiz var ve bu web sitesinde bazı alanlarda Türkçe karakter problemi var. Biz de bu karakterleri temizliyoruz:


string GelenVeri = GelenVeri.Replace("ç", "c");GelenVeri isimli string değişkenimizin içinde ç harfi varsa onu c harfine dönüştürmesini söyledik. GelenVeri değişkenimizde ç harfi ya da harfleri varsa temizleyip c harfine dönüştürecektir.

Siz de Türkçe karakterleri tanımlayarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere...

Saygılarımla,
Murat DİNÇ
  • Etiketler;
Murat Dinç
Profesyonel olarak 8 yıldır Yazılım sektöründeyim. Microsoft ürünleri üzerinde çalışmaktayım ve ilgili sertifikasyonlara sahibim. Tekzen, Doğan TV Holding gibi ülkenin büyük şirketlerinde farklı zamanlarda Yazılım Uzmanı olarak görev aldım. Son olarak aktif olarak özel bir yazılım şirketinde Yazılım Geliştirme Takım Lideri olarak görev almaktayım.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git