Renkleri Kontrol Etmek

Freehand'te çalışırken renkleri kontrol etmek, yeni renkler ve yeni renk paletleri yüklemek oldukça kolaydır.

Freehand'te çalışırken renkleri kontrol etmek, yeni renkler ve yeni renk paletleri yüklemek oldukça kolaydır. Çok detaya kaçmadan kısaca izah etmeye çalışacağım.

Yeni bir çalışma dosyası açtığınızda Assets (Colors, Renkler) panelinde sadece siyah, beyaz ve siyah olarak belirlenmiş Registration renk değerlerini görürüz.Daha önceden hazırlanmış bir çalışmayı açtığınızda ise o çalışmadaki tüm renkler Assets panelinde görüntülenecektir.

İstediğiniz değerde bir renk eklemek için öncelikle Mixer ve Tints panelinden renk değerlerinizi belirleyerek "Add to Swatches" butonuna tıklayarak renk kütüphanesine ekleyebilirsiniz.Diyelim ki CMYK renklerini bütünüyle eklemek istiyorsunuz, ya da Pantone Solid Coated diye bir renk gurubu ekleyeceksiniz. Bunun için yapmanız gereken Assets panelinin sağındaki açılır kısma tıklamaktır.Açılan kısımda aşağıdaki gibi renkler listelenmiş durumdadır:İstediğiniz paleti seçtiğinizde karşınıza bir iletişim kutusu çıkar. Bu kutunun içinde istediğiniz renkler ve değerleri görünür.Maalesef bunları Ctrl+A ile tümünü seçip ekleyemiyorsunuz. Ama Ctrl veya Shift tuşları yardımı ile tümünü veya istediğinizi seçebiliyoruz. Tümünü seçmek isterseniz, ilk rengi seçin, Shift'e basılı tutarak aşağıdaki scroll'u kaydırın ve en sonraki rengi seçin, tümü seçilecektir. OK dediğinizde tümü eklenecektir. Sadece istediğiniz renkleri ise Ctrl tuşuna basarken seçmeniz yeterli, sonra yine OK diyorsunuz.
Renk Kütüphanesindeki Kullanılmayan Renkleri Silmek

Çalışmanızı bitirdiniz ve renklerinizi artık kontrol etmek istiyorsunuz, ama kütüphaneniz karmakarışık. Böyle bir durumda Xtras > Delete > Unused Named Colors linkini seçtiğinizde renk kütüphanenizde kullanmanmadığınız tüm renkler silinecek, geriye sadece çalışmada kullanıyor olduğunuz renkler kalacaktır.

Çalışmada Kullanılan Ama Renk Kütüphanesinde Görünmeyen Renkleri Göstermek

Çalışmanızı yine bitirdiniz diyelim, baskıya göndereceksiniz, renk kontrolü yapmak istiyorsunuz. Çünkü RGB renkler olabilir, CMYK olmadığı zaman da biliyorsunuz baskıda büyük sorun yaşanıyor. Renkler arasında yanlış değerde kullandığını bir renk olup olmadığını kontrol etmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bunun için Xtras > Colors > Name All Colors yolunu seçmeniz yeterli. Böylece çalışmada kullanılan tüm renkler kütüphanede görüntülenecektir.

RBG bir renk kullanıyorsanız Freehand 3 daireden oluşan bir üçgen simgesi ile bunu gösterecektir. Dilerseniz o renk üzerinde sağ tıklayarak Make CMYK diyerek CMYK çevirebilirsiniz, ama bu pek sağlıklı olmayacaktır, çünkü renk değerleri tutmadığından CMYK olan renk matlaşacaktır, her halükarda bunu kontrol etmenizde yarar var.

Renk Kütüphanesindeki Renkleri Düzenlemek

Kütüphanedeki renkleri seçtikten sonra sağ tıklarak açılan kısmı kullanarak isimlendirebilir, değiştirebilir, değerlerini azaltıp çoğaltabilirsiniz.İşinize yarayacak olanları şöyle kısaca açıklayayım:

Duplicate: Rengi çoğaltır, kütüphanede aynı renkten iki tane olur.
Remove: O rengi kütüphaneden siler.
Replace: O rengi paletlerden bir renkle veya kütüphanedeki bir renkle değiştirir.
Show in Color Mixer: Renk karıştırıcısında rengi ve değerlerini görüntüler, yukarıda belirttiğim gibi rengin değerlerini değiştirip farklı bir renk olarak ekleyebilirsiniz, ama eski renk sabit kalacaktır.
Make CMYK ve RGB: Renkleri birbiri arasında mod değiştirmeye yarar.

Forumda bu konu ile sorulmuş soruları görünce böyle bir ders ele almanın gerektiğini düşündüm. Herkese kolay gelsin.

NOT: Eğer renk bölümü içinde yer alan ama ele almadığım bir husus varsa, belirtirseniz bu konuya veya gerekiyorsa ayrı bir konu olarak eklerim.

  • Etiketler;
Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

selam benım programda cmyk renkleri pasif gözüküyor yanı yukleyemıyorum yardımzı olursanız sevınırım
lütfen gösterin. hazır bir logo üzerindeki çalışmaları anlatırmısınız:-dusun:
teşekkürler güzel bir ders olmuş.Ayrıca fereehande,photoshopta yapılmış bir işi baskıya nasıl ve hangi formatlarda gönderebilirim detaylı anlatırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler
ikisindede tif veya programın kendi formatını kullana bilirsin baskıya gönderirken ama tif en iyisidir
harika :D
Teşekkürler güzel anlatım :gul:
ben freehandi indiremedim bi türlü..güvenli olarak nereden elde edebilirim:-dusun:-dusun:
paylaşımın için teşekkürler.. benim arkadaşlar şimdilik fazla vaktim yok... bütün bu başlıkları teker teker gezeceğim ama ondan önce word de hazırladığım dergi formatındaki resimli, yazılı bir sayfayı freehande çevirebilme imkanım var mı?
enterasan:hayret:
selam aceba bu renk ayarları veya renkler hakında yazdıklarınız rreehand 11 icinde gecerlımı lutfen benı aydınlatırmısınız:gul:
Zaten bu bilgiler Freehand 11 MX için hazırlandı. Genel olduğu için önceki sürümlerde de geçerlidir.
siracel teş ederım mersi
freehand ekstra renk nedir bunada değinebilirmisiniz. örneğin make spot ve make process ne anlama gelir. bu arada eklenen renkler RGB olarak eklenmiş ama baskıda kulanılacak olan renkler herzaman cmyk olmalı. freehandde yapılan çalışmalar herzaman baskıya verilmek üzere yapılmaz mı?
merhaba. bende o cmyk renkleri olan listede cmyk çıkmadı yardımcı olursanız sevinirim
süper anlatım olmuş teşekkürler.... bende photoshop da tasarım yapan freehand e aktarıp orada yazısal düzenlemeleri yapan ve arkalı onlu baskı yapan grafikerim. benım sorunum da freehan den baskı aldığım da renklerimin baskı da farklı çıkması makınam cmyk konıca mınolta. freehan de bır turlu cmyk yapamıyorum. yukarı da anlattığınız derse gore Assets panelinin sağındaki açılır kısma tıkladım ama bende CMYK seçimi çıkmıyor. çalışmamda rgb renkleri soyledığınız gibi buldum ancak onu da make cmyk yapmak ıstediğim de oda çıkmıyor. photoshopa taşıyorum butun çalışmamı sayfa olarak çıktı almak için ama oda zaman kaybı ve makına tutma paylarından dolayı arka-ön bayagı kayıyor baskıyı oturtmakta sıkıntı yaşıyorum. ilgilenşeniz sevinirim. freehand de renkleri bozmadan çıktı almanın yolu yokmu özellikleri gri garip bir renkte çıkıyor. teşekkurler...

Yukarı Git