Podcasting nedir?

Bu yazımızda kısaca podcasting'in ne olduğundan, işleyiş şeklinden ve hangi alanlarda kullanıldığından bahsedeceğiz.

Bu yazımızda kısaca podcasting'in ne olduğundan, işleyiş şeklinden ve hangi alanlarda kullanıldığından bahsedeceğiz.

Bu sözcük Türkiye'de yeni yayılıyor. New Oxford American Sözlüğü'nün 2005 yılı için belirlediği popüler sözcük Podcasting olmuştu. Bu terim en popüler MP3 çalar "iPod" ve "Broadcasting" sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor.

Podcasting, New Oxford American Sözlüğü'nde "dijital olarak kaydedilmiş radyo yayını yada benzeri bir yayının internet üzerinden erişilerek kişisel müzik çalara indirilebilmesi" olarak tanımlanıyor.
Podcast'i diğer teknolojilerden farklı kılan yanı, abone olunabilen bir yapıya sahip olmasıdır. Belirlenen konudaki bir podcast yayınına bilgisayarınıza indirdiğiniz program aracılığıyla abone olabilirsiniz. Böylece podcaster tarafından yeni bölümler yayımlandıkça bunlar otomatik olarak bilgisayarınıza inecektir.
Podcasting ses ve video gibi medya dosyalarını yayınlamak için geliştirilmiş yeni nesil bir internet teknolojisidir. RSS (Rich Site Summary) teknolojisi kullanılarak medya dosyalarınının sendikasyon'u gerçekleştirilir.

Podcast, hem içerik hem de bu içeriğin yayınlanma şekline verilen isimdir. Bu işi yapan kişiler podcaster olarak adlandırılır. Podcaster'ların web sitelerine ekledikleri dosyaları isterseniz indirebilir, isterseniz akıcı medya olarak dinleyebilirsiniz.

Podcasting için çok zaman "radio gibi" benzetmesi kullanılsa da, aslında radyodan farklı olarak sizin istediğiniz zamanda ve yerde istediğiniz kanalı açıp dinlemenize, sonra kaldığınız yerden devam etmenize olanak sağlayan bir yapı olarak sunulmaktadır.Podcasting kullanım amaçları;

Uluslar arası konferans görüşmeleri, müzeler içerisinde hangi tarihe ait eserlerin hangi salonda sergilendiği, öğretmenlerin ders içeriklerini kayıt etmeleri ve öğrencilere sunması, kurumsal şirketlerin haberleşme ve mesajlaşma için kullanması gibi içeriklerin dağıtılması konusunda kullanılabilir.

Endüstriyel ya da organizasyonel bilgilerin, haberlerin yayınlanması için, müzik yada video klip yayını için, çocuklar yada görme engelliler için hikaye veya kitapların sesli versiyonlarının yayınlanması için, eğitim amaçlı içeriklerin dağıtımı için. Kısacası bu teknoloji bir çok görsel ve işitsel medya unsurlarını internet kullanıcılarına onların istediği zaman ve yerde sunma imkanı sağlamıştır.

Steve Shipside'ın Podcasting adlı kitabı da okumaya değer kaynaklardan birisidir.
Benim faydalandığım Podcasting hizmet adresleri:
Sanatsal Yayınlar İçin
Uluslar Arası BT Teknoloji Haberleri İçin

Sözlük:
RSS (Rich Site Summary): Zengin Site Özet akışı.
Broadcast: TV, Radyo ve Internet gibi kanallar üzerinden yayın yapmak.

  • Etiketler;
Mustafa Coşkun
1982 yılında Aksaray'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. <p>2001 yılında Gaziantep Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde eğitime başladı. Şu anda İngilizce ve Almanca olarak sadece özel ders ve çeviri hizmeti sunuyor. <p>2005 yılında internet ve web programcılığına geçti. Bir çok şirket için freelancer & home-office olarak proje geliştirdi. Aynı şekilde bu şirketlerin danışmanlıklarını ve site dil uygulamalarını sağlıyor. <p>Bilgisayar ile olan alakası ortaokulda QBasic ile başladı. Sonra normal internet kullanıcısı olarak devam etti. Şu an ASP, ASP.net, C#.net dilleri ile proje geliştirmektedir. Ayrıca grafik olarak da aktif bir Photoshop kullanıcısıdır.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git