Phpmyadmin ve Mysql'e şifre koyma/değiştirme

XAMPP, Apache2Triad gibi PHP & Mysql hazır kurulum programlarıyla birlikte gelen Mysql veritabanları genelde şifresiz olarak bilgisayarımıza kurulmaktadır. Fakat local bir uygulama oluşturacaksanız yada bilgilerinizin daha proje aşamasındayken çalınmasından endişe duyuyorsanız veritabanınıza mutlaka şifre koymalısınız. Bu derste bunu nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

XAMPP, Apache2Triad gibi PHP & Mysql hazır kurulum programlarıyla birlikte gelen Mysql veritabanları genelde şifresiz olarak bilgisayarımıza kurulmaktadır. Fakat local bir uygulama oluşturacaksanız yada bilgilerinizin daha proje aşamasındayken çalınmasından endişe duyuyorsanız veritabanınıza mutlaka şifre koymalısınız. Bu derste bunu nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

Php Mysql ve Phpmyadmin üçlüsünün kurulu olduğunu varsayarak dersimize geçiyorum. Eğer böyle bir kurulum elinizde yoksa XAMPP Kurulumunu bu linkten indirip kurabilirsiniz.

Öncelikle Phpmyadmini açıyoruz ve Şekil-1 de kırmızı (1) ile işaretlenen listeden veritabanını "mysql" olarak seçiyoruz. Hemen bu veritabanına bağlı tablolar aşağıda listelenir yine aynı resimdeki (2) ile işaretlenen "user" tablosunu tıklayarak seçiyorum, sağ bölümde bu tablonun yapısı ile ilgili bilgiler karşımıza çıkıyor.

Şekil-1 de (3) ile işaretlediğim "Gözat" sekmesini tıklayarak tablo içeriğini görüntülüyoruz, bundan sonra (host = 'localhost' ve user= 'root') olan kaydın (4) ile işaretlenen "edit" butonuna tıklıyoruz.


Şekil-1


Karşımıza seçtiğimiz kaydın içeriğini düzenleyeceğimiz alanlar çıkıyor burada kaydın diğer satırını değiştirmeden "Password" satırının "işlev" listesinde "PASSWORD" seçeneğini seçerek gireceğimiz bilginin şifreli olmasını sağlıyoruz ki veritabanımıza bir şekilde erişilirse en azından bu bilginin gerçekte ne olduğu belli olmasın ve zarar en az seviyeye indirgensin Şekil-2 (5) ile işaretlediğim işlem.

Aynı şekilde (6) ile işaretlediğim text alanına istediğimiz şifremizi giriyoruz bundan sonra yapacağımız işlem sayfanın en altındaki "Git" butonuna basarak değişikliklerin kaydedilmesini sağlamak, bu kadar.


Şekil-2


Sıra geldi bu ayarları yaptıktan sonra phpmyadmin konfigürasyon dosyamızın içerisindeki şifre alanlarını değiştirmeye. Aksi halde phpmyadmin, mysql ile şifresi değiştiğinden dolayı bağlantı kuramayacaktır. Ayar değişikliği için XAMPP'ı kurduğunuzu varsayarak (diğer programlarla kurulum yaptıysanız phpmyadmin klasörünün altındaki config.inc.php dosyasını bulmanız yeterlidir) "C:xamppphpmyadminconfig.inc.php" dosyasını açarak:


/* Authentication type and info */

$cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'config';

$cfg['Servers'][$i]['user'] = 'root';

$cfg['Servers'][$i]['password'] = '';

$cfg['Servers'][$i]['extension'] = 'mysql';yukarıdaki satırların olduğu alanı buluyoruz ve:


$cfg['Servers'][$i]['password'] = '123456';phpmyadminde değiştirdiğimiz şifreyi buraya giriyoruz ve artık phpmyadminimiz mysql ile iletişim kurabilir.

Bu kadar işlem yaptıktan sonra Phpmyadminimizin girişine şifre koymazsak yaptığımız iş, evimizin pencerelerine parmaklık yaptırıp kapıyı açık bırakmaya benzer, o yüzden phpmyadminimizin girişinde kullanıcı adı ve şifre isteyen bir login penceresini aktif hale getirelim. Bunu yapmak için hemen yukarıdaki kodların ilk satırında yer alan kodu:


$cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'http';ya da


$cfg['Servers'][$i]['auth_type'] = 'cookie';şeklinde değiştirerek ve config.inc.php dosyamızı kaydederek çıkıyoruz. Artık daha güvenli bir şekilde çalışmalarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

saolasın kardes güsel anlatım olmus allah razı olsunn
saolasın kardes güsel anlatım olmus allah razı olsunn
Merhaba Anlatım için çok teşekkür ederim. Bunu Pleskte nasıl uygulayacağımızı da anlatırsanız çok sevinirim. Saygılar
mrb ben sitenize yeni uye oldm sizden bi konu hakkında yardım almak istiyorum .bn php den yıllık odev aldm konum php de bi okulun veritabanını yapmak yardımcı olursanız sevinirim
çok güzel anlatmışsınız emeğinize sağlık
konuyla alakası yok ama yardımcı olursanız sevinirim excel dosyalarını mysql e nasıl atarız yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler
excel dosyalarını mysql e aktarma işlemlerini sql cümlecikleri oluşturarak yapabilirsiniz. biraz formül kullanmayı biliyorsanız verileri insert komutlarına dönüştürüp liste halinde sql şekline sokabilirsiniz
Bu bukadar anlatılır harka olmuş ellerine sağlık

Yukarı Git