phpBB panolarının (forumlarının) kurulumu

PHPBB panolarını kurmak için bilmeniz gerekenleri bu yazıda okuyabilirsiniz.

Arkadaşlar, birçok kişi ücretsiz olan phpBB forumunu sistemlerinde kullanmaktadır.

1. Adım
Database (db-veritabanı) oluşturucağız. Ben oluşturdum. Yapamayan arkadaşlar olursa yorum veya forum kısmına yazın.2.Adım

www.phpbb.com sitesinden gerekli ve en son sürüm dosyaları indirirek kuracağınız dizine bir FTP programı aracılığı ile atmalısınız. Örneğin, Filezilla, CuteFTP, AceFTP vb. (Türkçe dil dosyasını 'language' klasörünün içine zip veya rar'dan çıkarıp atınız.)3.Adım

FTP ye akratma gerçekleşti ve bitti. www.siteniz.com/kurduğunuzdizin/ adresiyle giriniz. Sizi otomatik olarak www.siteniz.com/kurduğunuzdizin/install/install.php kısmına yönlendiricektir.Burada gerekli alanları doldurmamız lazım. İlk 3 kısma dokunmuyoruz. Eğer yükleme dışında iş yapmayacaksak tabi.

Alt tarafta 'veritabanı ayarları' kısmında benim ilk resimdeki oluşturduğum gibi siz de oluşturacaksınız ve buraya yazacağız onları.

Veritabanı sunucu adresi: localhost (Burası genelde localhost olarak kalır extra bir durum yoksa)

Veritabanı adı: sanalkurs (Ben öyle oluşturmuştum)
Veritabanı kullanıcı adı: sanalphpbb (Bunu da ben öyle ayarladım, resimde göstermedim ne yazık ki.)
Veritabanı şifresi: 123456 (Bunu da veritabanı oluştururken girmiştim.)

Localhost hariç extra bir durum yoksa veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve şifreyi kendimiz değiştireceğiz yani.

Alt tarafları da kendimiz dolduruyoruz. Kişisel olarak.

Yani böyle olmalı.Ardından yüklemeyi ilerletiyoruz alttan.


4.AdımBöyle birşey karışınıza çıkıcaktır. Burada benim tavsiyem 2.seçeneği işaretleyerek config.php dosyasını indirmek ve FTP kurulu dizininize atmaktır. Yani phpBB kurulu olan yere. config.php dosyasını atarken üzerine yazma seçeneğine evet demelisiniz. Attıysanız sorun yok.

Tekrar www.siteniz.com/kurduğunuzdizin/ adresine giriyoruz ve bu sefer yönlenmiyoruz. Resimde gösterilen "Lütfen install ve contrib klasörlerini silin" uyarısı veriyor. Bu güvenlik için şart arkadaşlar, silmeden forumunuza ulaşamazsınız.İnstall ve contrib klasörünü siliyoruz.

Ve işte beklediğimiz an:Forum kuruldu. Yükleme sırasında doldurduğumuz alandaki üyelik bilgileri ile giriş yapabilirsiniz.

Arkadaşlar, çelişkiye düştüğünüz noktalar olabilir, elimden geldiğince açık anlatmaya çalıştım. Eğer sorun olursa aşşağıya yazınız, yardımcı olmaya çalışacağım. İyi günler :)

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
veri tabanı nasıl oluşturulacak
• 12 yıl önce
Eger host şirketin sana cpanel sunuyorsa oradan yapacaksın.Eger sunmuyorsa host sırketınle irtibata gecıp onların sana veri tabanı acmasını soylıyeceksın...
• 12 yıl önce
ben verı tababı oluşturamıyorum
• 11 yıl önce
kardeş teşekkürler... bir ricam var, çok kısa şekilde bundan sonra form kontrolleri hakkında da biraz bilgi verirsen sevinirim.. şimdiden sağol...

Yukarı Git