Php İle Resim Üzerine Yazı Ekleme

Bu derste herhangi bir resmi veya seçtiğiniz bir rengin uzerine istediğiniz renk, boyut, font ve koordinatlarda yazı yazabılmeyı anlatmaya calısacağım..

Bu derste herhangi bir resmi veya seçtiğiniz bir rengin uzerine istediğiniz renk, boyut, font ve koordinatlarda yazı yazabılmeyı anlatmaya calısacağım..

Kullanacağımız Kod ;


<?php 

// Dosya Türü

header("Content-type: image/png");// Resim oluşturuluyor

$im imagecreatetruecolor(40030);// Renkler oluşturuluyor

$white imagecolorallocate($im255255255);

$grey imagecolorallocate($im128128128);

$black imagecolorallocate($im000);

imagefilledrectangle($im0039929$white);// Yazı yazılıyor

$text 'Deneme...';// Font seçiliyor

$font 'arial.ttf';// Yazıya gölge ekleneiyor

imagettftext($im2001121$grey$font$text);// Resim üzerine yazı ekleniyor

imagettftext($im2001020$black$font$text);// Using imagepng() results in clearer text compared with imagejpeg()

imagepng($im);

imagedestroy($im);

?> ?>Bu kodu alıp php tabanlı sıtenıze yapıstırın ve gerekli duzenlemelerı yapın yeter..

Herkese Kolay gelsın. Bir dahakı derste gorusmek uzere..
  • Etiketler;
Oğuzhan Abalı
Oğuzhan Abalı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu ve yaklaşık 4 senedir .Net programcısı olarak freelance ve ortak bir çok projede görev aldı. <p>Microsoft'un MCTS-MCPD ve MCT ünvanlarına sahip. <p>Kendince müzikle uğraşmayı seviyor. Ve bildiklerini paylaşmaktan hoşlanıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Arkadaşım iyi güzel yazmışsın da kullanıma dair hiçbir noktaya değinmemişsin amacın yardımcı olmaksa kullanımı ile ilgili de birşeyler yazsaydın. Bunu nasıl kullanacağını bilen adam bunu yazabilecek düzeydedir zaten.
Yaptıgınız yorumları yazarken seviyenizi düşürmeden yazmaya özen gösterin.arkadaşım kardeş gibi kelimeler kullanmadan kaçının.en azından bana karşı.kullanımdan yeteceği kadar bahsettım.ve zaten biraz arastıran ınsan yapar.burada bız herseyı en ınce ayrıntısına kadar veremeyız.bunu verdıgımde uzerıne bırkaç arastırmayla bunu çok rahat bır bıcımde uygulamaya dökebilirsiniz.O da sızın becerınıze zekanıza ve yeteneğinize kalmış.Kolay gelsin İyi çalışmalar.
' http://localhost/renk.php grafik dosyası hatalı olduğu için gösterilemiyor ' diye bir hata mesajı aldım. bunun ne anlama geldiğini biliyorsanız açıklayabilirmisiniz? php konusunda çok bilgim yokda :gul:
Neden oldugunu bilmiyorum.kodlarda bi yanlıslık yok.benim localimde calısıyor.size yardımcı olamayacagım kusra bakmayın..
Kodlar'da bir hata yok düzgün bir şekilde çalışıyor. Şuradan yavaş yavaş okursanız mantığı daha çabuk kavrarsınız. http://tr.php.net/manual/tr/function.imagecreatefrompng.php
Evet kodlarda hata yokta ben farklı bir yazı tipiyle denemeye çalıştığımda hata veriyor sebebi ne olabilir. :hayret:
buyrun kodlar düzeltildi [code] <?php // Dosya Türü header("Content-type: image/png"); // Resim oluşturuluyor $im = imagecreatetruecolor(400, 30); // Renkler oluşturuluyor $white = imagecolorallocate($im, 255, 255, 255); $grey = imagecolorallocate($im, 128, 128, 12); $black = imagecolorallocate($im, 0, 0, 0); imagefilledrectangle($im, 0, 0, 399, 29, $white); // Yazı yazılıyor $text = 'sanalkurs'; // Font seçiliyor $font = 'arial.ttf'; // Yazıya gölge ekleneiyor imagettftext($im, 20, 0, 11, 21, $grey, $font, $text); // Resim üzerine yazı ekleniyor imagettftext($im, 20, 0, 10, 20, $black, $font, $text); // Using imagepng() results in clearer text compared with imagejpeg() imagepng($im); imagedestroy($im); ?> [/code]
arkadaşlar php dosyasını koydugunuz dızıne yazı fontunu atın bukadar bunu anlayamamanız garıp
İstediğimiz bir resmin üzerine nasıl yazacağız anlayamadım...
resimin kaynağı belirtilmeden ? hangi resime yazıyosunuz güzel kardeşim ?
Buyrun istediğiniz tarzda [code]<?php header("Content-type: image/png"); //Resim Açılıyor $text = 'merhaba dünya'; $font = 'arial.ttf';//Bu ttf dosyası aynı dizine atın $im = imagecreatefrompng("haber.png"); // Renkler oluşturuluyor $white = imagecolorallocate($im, 255, 255, 255); $grey = imagecolorallocate($im, 128, 128, 12); $black = imagecolorallocate($im, 0, 0, 0); // Resim üzerine yazı ekleniyor//(rsm,byt,eğim,sol,üst) imagettftext($im, 10, 0, 10, 20, $white, $font, $text); imagepng($im);imagedestroy($im); ?>[/code]

Yukarı Git