Photoshop'ta Vektörel Dosyalar İle Çalışmak (Smart Object)

Çok sık sorulan sorulardan biri de Photoshop'ta vektörel dosyalar ile nasıl çalışıldığı konusu. Acaba vektörel çalışmaları bozmadan, rahatça büyütüp küçülterek nasıl kullanırız, buna bir göz atalım.

Çok sık sorulan sorulardan biri de Photoshop'ta vektörel dosyalar ile nasıl çalışıldığı konusu. Acaba vektörel çalışmaları bozmadan, rahatça büyütüp küçülterek nasıl kullanırız, buna bir göz atalım.

Photoshop'ta vektörel nesneleri büyütüp küçülttüğümüzde bozulmayacak bir şekilde kullanabilir miyiz diye sorarsak cevabımız EVET olacaktır.

Photoshop Smart Object ismindeki özelliği ile bize bu kolaylığı sunmaktadır. Bu derste Smart Object'in vektörel dosyalar ile ilişkisi anlatılacaktır, diğer özelliklerine başka bir derste değinebiliriz.

Vektörel bir çalışmayı Photoshop içinde kullanmanın birkaç yolu var, kısaca bunlara değinelim:

1. Place Metodu: File > Place menüsünü kullanarak bir vektörel çalışmayı Photoshop içine alabilirsiniz. Aldığınızda Smart Object olarak alacak ve istediğiniz kadar büyütüp küçültme işlemi yapabileceksiniz. Place yaptıktan sonra içe aktardığınız vektörel dosyanın kenarlarında tutamaçlar belirecektir. Bu tutamaçları Shift tuşuna basılı tutarak büyültüp küçültebilirsiniz, herhangi bir bozulma söz konusu olmayacaktır. Enter'a basarak artık Photoshop içine nesnenizi dahil etmeyi onaylamış olursunuz. Ancak bunu rasterize edene kadar (yani bitmap'e çevirene kadar) renk efektlerinin tamamını uygulamanız mümkün olmayacaktır. (Hue-Saturation vb. efektler) Bitmap'e çevirmek için Layers paneline nesneye sağ tıklayıp Rasterize Layer demeniz yeterlidir. Ancak bu işlemden sonra resminize büyütüp küçültme işlemi uyguladığınızda bozulacaktır.2. Kopyala - Yapıştır: Illustrator'de yaptığınız bir çalışmayı Ctrl+C ile kopyalayıp Photoshop içine Ctrl+V ile yapıştırabilirsiniz. Yapıştırdğınızda size vektör olarak mı, bitmap olarak mı yapıştırmak istediğinizi sorar. Smart Object yani vektörü seçtiğinizde, Photoshop'ta o şekli büyüttüğünüzde yine herhangi bir bozulma olmayacaktır.3. Birlikte Aç: Vektörel bir EPS dosyasını Birlikte Aç yöntemini kullanarak Photoshop ile açmaya çalıştığınızda size boyut soracaktır. İstediğiniz boyut ve çözünürlüğü girebilir, ilk açtığınızda istediğiniz büyüklükte açabilirsiniz. Ancak sonradan Photoshop içinde küçülttükten sonra büyütürseniz çözünürlük ve kalite bozulur. Aynı yöntemi AI, vektörel PDF gibi dosyalar için de uygulayabilirsiniz. Photoshop, bir AI (Illustorator dosyası) açmaya çalıştığınızda PDF gibi işlem yapacak ve yine vektörel olarak açacaktır.Bu metotları vektörel dosyalar ile rahatça kullanabilirsiniz. Bazen Photoshop'ta çizmeniz veya hazırlamanız zaman alabilecek bir çalışmayı hızlıca Illustrator'de hazırlayıp Kopyala-Yapıştır yöntemi ile Photoshop içine aktarabilirsiniz, inanılmaz bir kolaylık sağlayacaktır.

Bir soru üzerine hazırladığım bu derste ilk aklıma gelen metotlar bunlar. İlave olarak belirtmek istedikleriniz olursa yorum yapabilirsiniz.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git