Photoshop'ta sıradışı bir buton yapalım

Photoshop'ta klasik butonlardan biraz daha farklı ve orijinal bir buton çalışması. Hem de oldukça basitçe ve bir kaç aşamada...

Arkaplan rengi #f7f5f6 olan yeni bir doküman açıyoruz. Rounded reqtangle ile bir dikdörtgen biçimli şekil oluşturuyoruz.Şimdi Blending Options'tan Outher Glow ve Inner Glow değerlerini resimdeki gibi değiştiriyoruz.Şimdi butonumuza vereceğimiz efektler için yeni bir layer (katman) oluşturuyoruz. Yeni katmanda Select > Modify > Contract > 1 Pixel yaptıktan sonra, butonumuza resimde görüldüğü gibi bir seçim uyguluyoruz. Seçili kısmı işimize yarayacak şekilde kullanmak için o katmanın blending ayarından rengi beyaz, modu da transparan yapıyoruz. Daha sonra Overlay seçeneğini aktifleştirip seçili kısmın Opacity (saydamlık) derecesini %48 yapıyoruz.İşte butonumuz bu şeklini aldı. Bundan sonra da siz istediğiniz değişiklikleri uygulayıp daha farklı ve güzel çalışmalar oluşturabilirsiniz. Herkese başarılar...Not: Bu dersin hazırlanmasında yabancı bir siteden çeviri yapılarak yararlanılmıştır.

  • Etiketler;
Ziya Kahraman
Samsun'da doğdu. Üniversite'ye kadar bu şehirde öğrenim gördü. Sonra Atatürk Üniversitesi'nde dil okudu. Türkçe öğretmenliğini bitirdi; ama eğitimci olmadı. Türkçe'yle yoğruldu dört yıl. Bu esnada yazılım dilleri kurcaladı zihnini.. HTML, PHP, ASP, CSS, Pascal.. Hepsinden bir tutam aldı, kokladı bıraktı. <P>Sonra tasarımı keşfetti. PS, AI, C4D derken grafik programlarını öğrenmeye başladı. Grafik programlarını ustalıklı kullanmaya başladı. Ama asıl işin programları öğrenmek olmadığını anlaması da çok geç olmadı. Gözünü eğitmesi gerektiğini fark etti ve tasarım kültürü üzerine kafa yordu. Grafiğin felsefesini özümsemeye çalıştı. Noktaların sadece nokta olmadığını düşünerek başladı asıl tasarlama serüveni. Önceleri yalnızca hayal kurdu, imgelerle boğuştu; zihninde tasarladı çizgileri, renkleri, şekillleri.. Sonra ekrana geçti hayaller ve ardından kağıtlara.. <P>Hâlihazırda grafik tasarımcı olarak çalışıyor. Genellikle katalog, dergi, broşür, kurumsal kimlik, logo ve ambalaj tasarımı yapıyor. Bunlar yanında 3B modelleme ve interaktif tasarım da çalışıyor. Yayınlamayı düşündüğü bir rubai kitabı, tamamlamaya çalıştığı bir şiir, bir de hikâye kitabı bulunuyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

tebrikler hiçte fena değil :)
superrrrrrrrrrrrrrrrrrr
fena değil:D
sağ tarafın hatları çok keskin olmuş. daha yumuşak bir geçiş yapılabilirdi.
bir görsel iletişimci olarak çok beyendim wonderfull
güzel emeğine sağlık daha değişik butonlarını bekleriz
Gğzel bir çalışma Emeğine sağlık
çok güzel olmuş teşekkür ederim:kirp:
evet super olmus microsoft dakı butonlara enzemıs hemen hemen bana corel draw oqretecek bırısı lazım lütfen bilenler s_ana_l@msn.com adresini yukleyebilirmi?
yaw ben yapamadım bi türlü nasıl olacak şimdi.yeni bi layer ekledim ama. modify den con contract ı seçemiyorum
Bu yaptığınız videoları download özelliğini yapsanaz bizde indirsek hoş olmazmı :D
Güzel bir işçilik.:kirp:
hoşşşşşş
BUTONLAR SADECE BUNDAN İBARETSE BEN OZAMAN UÇTUM TASARIMDA:gul:
kardeş ne olursun az daha açık anlat yhaa :(:agla::agla::agla::agla::agla:
ben anlamadım yhaa bir daha anlatırmısın şuu seciyorsunyaaa gölge wuruyo onu anlamadım bi yard ol yaa ne olursunuz allah aşkına
oo guzel gercekten sıradısı sevdm :P
çok basit duruyo bnce.bi tasarımın üzerinde uğraşıldığı belli olmalı.

Yukarı Git