Photoshop'ta Menüyü Dilimleme

Şimdi size yaptığınız menüyü dilimlemeyi öğreteceğim

Merhaba Arkadaşlar

Menü hazırlamak için yaptığım Şık Bir Menü Tasarımı dersine bakınız. Onun bir devamı olarak. Bu menümüzü dilimlere ayıracağız.

Sitenizin boyutlarında bir menü sayfası açıp önceki dersimdeki ayarları yaparak güzel bir menü oluşturabilirsiniz. Ben rastgele bir sayfa boyutunda bir menü hazırlamıştım.Dilimlemek için kullanacağım araç SLICE TOOL (kısaca K)Yaptığım menümü dilimlemeye başlıyorum.

Soru:Peki Nasıl dilimyeleceğim?

Cevap: Nasıl paint de kare çiziyorsanız bununla da o şekil kare veya dikdörtgen çizeceksiniz. Uygulamaya gelince ne kadar fazla uygularsanız, o kadar kaliteli dilimler çıkarıp web sitenize yerleştirebileceksiniz.

Sitemize yerleştirirken fazla sıkıntı çekmeyelim diye dilimleri biraz büyükçe yaptım.Not: Yanlış bir yere dilim attıysanız.CTRL-Z fonksiyonunu kullanınız.

Şimdi bunu kaydetmeye geldi. Nasıl hareketli gifleri kaydediyorsak bunları da öyle kaydedeceğiz.Açılan sayfada SAVE tuşuna bastığınızda karşınıza kaydetme sayfası çıkacak. Alttaki ayarları yapıp kaydet diyorsunuz.Ben dosyayı masaüstüne kaydettim.Masaüstümde şu klasörler açıldı.İmages klasörümde ise dilimlenmiş butonlarım koyuldu. Şimdi mause imleci üzerine gelince değişen butonları görmüşsünüzdür. Onları yapmak için Anasayfa butonumun arkasındaki beyaz butonu bütün menü linklerinin arkasına koyuyorum.Aynı şekilde öncekini nasıl kaydettiysem bunuda öyle kaydediyorum. Ancak ismini değiştiriyorum. Aşağıdaki ayaları yaptıktan sonra da kaydediniz.
Kayıt türünü değiştirdim, çünkü bir daha index sayfası yapmasına gerek yoktu. Bütün butonları images dosyasına topladı. Şimdi sıra menümüzü sitemize yerleştirmede. O da bir dahaki dersimizde Dreamweaver kategorisinde olacaktır.

Bizi kaçırmayın....

  • Etiketler;
Emir Topaloğlu
Blog yazarı, Eleştiri Yazarı, Sosyal Platform Uzmanı
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

TeşekkürLeR
ne demek bu haftaya yaparım kesin linkinide buraya eklerm
bekle bekle !:-dusun:
bu ne işe yarıyorkı şimdi cık cık ya dogru durust bıseler analtın mesela bır reklam tabelası yapın nasıl yapılıyor ögretsenıze madem bılıyonuz:sasir::sasir::sasir:
nilayy emin ol işine yarayan kişiler vardır varsa ne mutlu bana
Emeinize sağlık teşekkürler.

Yukarı Git