Photoshop'ta illustrasyon teknikleri (Resmi Çizime Dönüştürmek)

Bu dersimizde Photoshop'ta İllustrasyon Tekniklerini ele alacağız.

Bu dersimizde Photoshop'ta İllustrasyon Tekniklerini ele alacağız.

İlk öncelikle photosopta Ctrl + O kombinasyonuyla çalışmamızda kullanacağımız resmi açıyoruz.

ARdından araç menüsünden Pen Tool (P) araçını seçiyoruz daha sonra araç çubuğundaki gerekli ayarları yapıyoruz.

Resmimizin hangi bölümünden baslamak istiyorsanız pen tool yardımıyla dikkatli ve güzel bir şekilde decube ediyoruz yani seçmek istediğiniz alanın SİLUET .ıkarıyoruz.Bir şeyin yalnız kenar çizgileriyle tek renk olarak beliren görüntüsü gibi oalrakda düsünebilirsiniz. .

Hatırlatma: Windows açılır menüsü altındaki Patch kısmını aktif etmeyi unutmayın bu işlemde pacth panelinide kullanacağız.

gelelim resmimizin silueti çıkarmaya ben ilk önce saç bölümünden başlıyacağım aşağıdaki resimdede görmüş olduğunuz gibi saç bölümü decube ediyorum.

Layer açılır menüsü altındaki ilk New daha sonra Layer seçeneğini seçerek yeni bir layer elde ediyoruz.Daha sonra Foreground ve Background renk paletlerimizi bakıyoruz bu kısmı kulak aşınalığı olsun diye söylüyorum hani biri sorarsa evetr ya bende biliyordum dersiniz diye :)

X ve D tuşları foreground(ÖN) ve background(ARKA) renk paletlerini sıfırlar yani defult kısmına getirir oda siyah beyazdır.FOreground rengimizi siyah yaptıktan sonra.Açtığımız yeni layer seçili iken patch panelindeki Fill Pacht Foreground Color ikonuna tıklıyoruz ve yeni oluşturduğumuz layerda saç siluetimiz boyanmış şekilde çıkıyor.

Buraya kadar bir sorun varsa en başa dönü her seyi bastan yapmanızı siddetle tavsiye ederim çünkü bundan sonra hep aynı işlemi kullanacağımız için buraya kadar anlamış olduğunuzu farzetip çalışmama devam ediyorum.Simdi saçlarımızı decube ettik ama bir sorun var kenarları çok keskin gözüküyor bunu araç menüsünde bulunan Blur Tool ile düzeltiyoruz nasıl olcak diye sorarsanız blur tool araçını seçtikten sonra saç bölgesinde keskin yerleri üstünden gidiyoruz böylelikle o kısımları yumusatmış oluyoruz.Smudge Tool ilede saçlarımızı düzeltebiliriz ben kullandığım resimde gerek duymuyorum siz yapmak isterseniz diye söylüyorum.Simdi pacth bölümünde yen ibir pacht sayfası oluşturuyoruz ardından yeni bir layer oluşturup yüzümüzün siluetini çıkartıyoruz.

simdiki aşamada yüzmüzün siluetini çıkartacağız foreground rengi (#e1b592) ipucu; damaklık yardımıyla yüüznüzün orjinal rnegini foreground rengi olarak atıyabilirsiniz.Aynı yöntemle kaşlarımızı ve gözlerimizinde siluetini çıkartıyoruz.Sİmdi burun kısmının kenarlarını silueti alıyoruz daha sonra burn tool araçı ile kenarlarını koyulastırıyoruz.Aynı yöntemlerle kulaklarımızıda siluetini çıkartıp renklendiriyoruz burda renk tabiki önemli buna dikkat etmeniz gerek. Çalışmamız burda sona ermiştir örnek olşun diye resmin sadece yüz ve saç kısımları üzerinde durdum burun kulak kaş göz vs. iste geri kalan kısımları zaten yapabilirsiniz bu dersi okuduktan sonra. Saygılarımla

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
çok güzel anlatmşsn tşkrler
• 11 yıl önce
Güzel bir çalışma.Photoshopla illustrasyon yapılabileceğini bu şekilde öğrenmiş oluyorum.Fakat böyle bir illustrasyon çalışmasını corel draw ya da illustrator ile çok daha kolay ve çok daha etkileyici yapabilmek mümkün.O sebeple bu şekilde çalışacağımı sanmıyorum.Photoshop fotoğraf düzenleme ya da masaüstü yayıncılık için çok uygun ama illustrasyon işini adını andığım programlara bırakmak daha iyi diye düşünüyorum.
• 11 yıl önce
photoshopta daha profesyonel şekilde yapabilirsin elbet ben sadece yapım aşamasını gösterdim nasıl yapcağınız sizi bağlar tabi benden daha güzel yapanalrda var aslında bu tür desenleri anca photoshopta yapabilirsin
• 11 yıl önce
paylaşım için teşekkürler
• 11 yıl önce
illustrasyon çalışmalarım var fakat bu sadece eskiz yapmaya yarıyor boşuna vakit kaybıdır vede corel x3 te mükemmel görsellik veriyor bilgilerinize..
• 11 yıl önce
bayaa uzun sürüyo ama eğlenceli
• 11 yıl önce
hiç bişey anlayamadım ben yaptım ama olmu yor
• 10 yıl önce
Hocam bunu videoya lıp versen makbule geçer,böyle yapamıyoz
• 10 yıl önce
Çok teşekkürlerrr
• 10 yıl önce
arkadaşlar resimleri göremiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

Yukarı Git