Photoshop ile Videolarınızı Web'e Hazırlayın

Photoshop CS3 Extended ile video dosyalarınızı istediğiniz gibi tasarlayıp daha sonra Flash ve Dreamweaver yardımıyla internette yayınlayabilirsiniz.

İnternet altyapısı ve yatırımları geliştikçe internet deneyimlerimiz de farklılaşıcak gibi görünüyor. İlk zamanlarda sadece bilgi saklamak ve paylaşmak amaçlı kurulan internet zamanla görseller, animasyonlar ve artık video deneyimleriyle ziyaretçilerinin beklentilerini karşılamaya çalışıyor.

Flash Video format (flv) internet üzerinden video görüntülerini stream edebilme (akıtabilme) imkanı vererek bir videonun tamamının indirilmeden izlenmesini sağladı. Bu sayede YouTube benzeri video paylaşım siteleri popülerleşti ve kişisel ve kurumsal websitelerine de yavaş yavaş videolar entegre olmaya başladı.

Adobe Creative Suite 3 nam-ı değer CS3 paket programını geçtiğimiz sene duyurduğunda birçok programda birsürü yenilikler vardı. Ama ortak kanı entegrasyon ve daha verimli bir iş akışı sağlandığı üzerineydi. Buna örnek olarak ta Flash Video kodekinin Sorenson Park adlı bir kodeki bırakarak flv dosyasına encoding ederken videonuzdaki transparan kısımları koruyabilen On2 VP6 kodek algoritmasına geçildi. Ancak transparan videoları da hazırlama işi uzmanı Adobe After Effects'indi. Benzer bir olay Photoshop CS3 Extended versiyonunda avi, mpeg ve mov video dosyalarını açabilmemiz ve flv çıktı alabilmemizle yaşandı. Photoshop video mu açıyor demeyin, evet açıyor ve istediğiniz brush ve filtreyi uygulayabiliyorsunuz, yazıyı takip edin. Kısaca internette kullanacağımız bir flv dosyasını Dreamweaver ile html üzerinde de olsa, Flash ile flash sitenizin bir köşesinde de olsa deyim yerindeyse süsleme işleri Photoshop ve After Effects ile yapılabilir hale geldi.

Gelin uygulamalı dosyalarımızla bir websitenizde kullanmak istediğiniz flash videosunu nasıl yayına hazır hale getiririz görelim.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
çok saol bilgiler işime yaradı bu bilgileri nerden buluyonuz yaws:D
• 11 yıl önce
Teşekkürler olsun hocam
• 11 yıl önce
Çok teşekkür ederim Bu kadar uğraşmışsınız.
• 11 yıl önce
çok teşekkürler
• 11 yıl önce
tesekkurler cok guzel olmus emeginize saglik
• 11 yıl önce
güzel olmuçşta bi türlü beceremedim ben:agla::agla::agla::uzul:

Yukarı Git