Photoshop'a Nerden Başlamalı?

Sanalkurs.net'te gezinirken "Photoshop'a nasıl hakim olabirim?" şeklinde bir soru görünce böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim. Yol gösterici olacağını umuyorum.

Merhaba,

Sanalkurs.net'te gezinirken "Photoshop'a nasıl hakim olabirim?" şeklinde bir soru görünce böyle bir yazı hazırlamaya karar verdim. Yol gösterici olacağını umuyorum.

Eğer Photoshop öğrenmek istiyorsanız, öncellikle ram'ı ve ekran kartı iyi olan bir bilgisayarınızın olması oldukça yararınızadır. Çünkü donanımız ne kadar iyi olursa, programın bilgisayarınızı kasmadan çalışması da o kadar iyi olacaktır.Hangi sürümden başlamalı?

Photoshop'un bugün Ekim 2011 itibariyle 12 sürümü var. Photoshop, 7. sürümden sonra Creative Suite ismini aldı ve CS1, CS2, CS3, CS4, CS5 şeklinde devam ediyor. Esasında Photoshop sürümleri arasında pek fazla fark olduğu söylenemez, sonuçta hepsinin mantığı aynı. Sadece her sürümle birlikte yeni bir kaç özellik ve kolaylık ilave ediliyor. Ufak tefek değişiklikler de illa ki oluyor.

Photoshop'a yeni giriş yapanlar için tavsiyem, CS5 sürümüdür. Yani şu anki son sürüm.

Programı nereden bulabilirim?

Adobe firmasına ait olan bu yazılımı Adobe'un resmi sitesi olan Adobe.com'dan temin edebilirsiniz.

Photoshop'a başlarken:

"Photoshop çok zor çok karışık!" diye asla pes etmeyin. Aslında zor değil. Zor olsa bu kadar güzel resimler nasıl çıkar, yapan nasıl yapıyor diye düşünmek lazım. Aslında herşey bizde bitiyor. Kendinizi nasıl şartlandırırsanız öyle gider. Sözün kısası biraz dikkat ve araştırma ile kolaylıkla üstesinden gelebileceğiniz bir program.

Photoshop Öğrenmek İçin Nerelerden Faydalanabilirsiniz?

Photoshop öğrenmek için benim fikrimi sorarsanız özel eğitim seti veya özel ders almaya gerek yok. Neden mi? Sanalkurs.net bu programla ilgili size ücretsiz dersler sunuyor. Şunu belirtmekte fayda buluyorum: Sanalkurs.net sıradan bir eğitim sitesi değil. Gördüğüm en geniş içeriğe sahip online eğitim sitesi diyebilirim. En basit örnekle sırf Photoshop kategorisinde 500 küsür ders var. Ayrıca Adobe yazılımları, programlama ve işletim sistemleri adına aklınıza ne geliyorsa herşey burada mevcut.

Bunun dışında Google'da kısa bir arama ile yine yüzlerce farklı derse ulaşmanız kolaylıkla mümkün.

Araçlar:

Başlarken öncelikle araçlardan başlamalı, nerde, hangi aracın nasıl kullanılacağı ve bunların klavye tuş kombinasyonları ile olan ilişkileri bilmeniz gereken öncelikli bilgiler. Çünkü araç panelini bilmeden Photoshop'ta mouse oynatmaktan başka bişey yapılamaz.

Araç paneline hakim olduktan sonra ilk aşama bitmiş demektir. En azından bir resimde veya bir tasarımda bir değişiklik yapmak istediğinizde hangi araç ile yapacağınızı bildiğiniz için hiç de zorlanmadan basit bir şekilde araç panelinden aracı seçip işlemlerinizi yaparsanız.

Layer mantığı:

Layer'in Türkçe karşılığı katman demek. Katman, yani layer ne işe yarıyor, mantığı nedir?

Öncellikle şöyle bir örnekle açıklıyalım: Bir yapıtınız var; bina olur, ev olur, hayal gücünüze kalmış. Bu binanın temeli background'dur, yani arkaplan. Ve temeli her zaman kilitlidir. Bu binada değişiklik yapmak istiyorsanız önce temeli kilitten kurtaracağız. Layer mantığı burda işe başlıyor. Değiştirmek istediğimiz yeri katlar ile çoğaltıyoruz. Neden mi? Orjinal çalışmamızı kaybetmemek için. Ondan sonra artık temele yapacağınız değişiklik size kalmış. Layer'lardan hangisinde işlem yapmak isterseniz onun seçili olması gerekiyor, ayrıca üst üste yerleştirme mantığı ise yine bir bina gibidir, yani hangi kat üsteyse onu görürsünüz.

Efekt:

Photoshop'ta araç kullanımı ve layer mantığından sonra en çok kullanacağınız unsur bir resime efekt vermek olacaktır. Photoshop bu konuda sınırsız diyebileceğimiz pek çok seçenek sunar. Bunların bir kısmı Blend Options diye ifade ettiğimiz ve Layers panelinde herhangi bir layer'a sağ tıkladığımızda görebileceğimiz bir seçenekte yer alır. Bir kısmı da üst menüden Image veya Filter menüsü altından ulaşabileceğimiz şekilde sınıflandırılmıştır.

Ben nasıl öğrendim?

Bir çalışma gördüm ve çok beğendim. Bu çalışmayı hazırlayan arkadaşıma nasıl yaptığını sordum, Photoshop ile olduğunu belirttiğinde programa karşı derhal bir merak uyandı.

Ben de hemen Adobe'un sitesinden demosunu indirip öncelikle arayüzünü ve menülerini inceledim. Biraz da İngilizce bilmemin katkısıyla az çok bir fikir oluştu. Photoshop ile yapılmış örnekleri tekrar tekrar yaparak neyin ne olduğunu çabucak kavradım. Tabi ki burada Sanalkurs.net'in derslerinin ve seçkin yazarlarının katkılarını göz ardı etmem nankörlük olur.

Sonuç olarak sizler de eğer "isterseniz" çok kısa bir sürede programı öğrenebilir, sınırsız imkanları ile harika çalışmalar ortaya çıkarabilirsiniz.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 8 yıl önce
Gerçekten harika bir yazı yeni başlayanlar için önemli... Bende birşeyi birtürlü yapamıyorum bu mesela spor gazetelerinde futbolcuları çok iyi ayırıyorlar arka plandan ben ise aynı resmi çok bozuk ayırabiliyorum bu konuda bilgin varsa bekliyorum şimdiden teşekkürler...
• 8 yıl önce
ilk önce resmini olabilidğince büyüt ne kadar büyütürsen hata oranın o kadar azalır ondan sonra pentool seçim aracı ile ayırmak istediğin resmi seç bitme noktasona geldiğinde seçilen bölümün üstünde sağ tıkla make selection değerini 1.8 gibi bi değer ver ondan sonra resmin seçilir ctrl+c yaparsın seçtiğin resmi copyalrsın ondan sonra artık resmi nereye koymak istiyorsan gelirsin oraya ctrl+v yaparsın hepsi bu şu ders işine yarar : http://www.sanalkurs.net/bir-resmin-etrafini-temizlemek-otobusu-resimden-cikarmak-4148.html
• 8 yıl önce
teşekkürler ama bende türkçe var ayrıca videodaki ders basit bir arka planda yapılıyor
• 8 yıl önce
videolu anlatımını yapsam çoğu kişiye yardımcı olursun bence :)
• 8 yıl önce
şu ders senin için hazırlandı desem yalan olmaz faydalı olması dileğiyle http://www.sanalkurs.net/photoshopta-arkaplan-degistirmek-6202.html
• 8 yıl önce
Bende cs5 kullanıyorum. çok teşekkürler :D [img]http://immagez.net/images/FxIvK.png[/img]
• 8 yıl önce
bende yeni başladım bu işe cs5 kullanıyorum ve öğreniyorum gerçekten olanüstü özlelikler var bunları keşfetmek çok güzel sanalkurs.net dersleri takip ediyorum.emeği geçen herkeze teşekkürler...

Yukarı Git