Pattern Yapımı ve Kullanımı

Bu dersimizde size Photoshop'da Pattern yapımı ve kullanımını göstermeye çalışacağım.

Merhabalar...

Bu dersimizde size Photoshop'da Pattern yapımı ve kullanımını göstermeye çalışacağım.

Pattern Türkçe'de, "örnek, ideal, şablon, model, kalıp" gibi anlamlara geliyor. Anlamlarından hemen hemen Photoshop'ta "pattern"in ne olduğunu anlamışsınızdır. Bu sitede olduğu gibi Photoshop ile ilgili sitelerde ücretsiz pattern'ler vardır. Araştırarak bulabilirsiniz. Sıkça sorulan "indirdiğimiz pattern'leri nasıl kullanacağız?" şeklindeki soruya bu dersimizde cevap bulacağız.

Patternlerin dosya şekli:Soru: İndirdiğimiz Patternleri Nereye Atacağız?

Cevap: Photoshop vb. programların yüklendiği yer C:/ olduğu için Pattern'lerde C:Program FilesAdobeAdobe Photoshop CS2PresetsPatterns buradadır. İndirdiğiniz dosyaları buraya atabilirsiniz. Bunu Başlat > Çalıştır sekmesine yazarsanız karşınıza çıkacaktır.

Soru: Patternleri Photoshop'ta Nerden Bulacağız ?

Cevap: Patternleri Photoshop'ta Edit > Preset Manager'den bulabilirsiniz.

Sonra Load kısmından yeni eklediğiniz patternleri alabilirsiniz.Yada layere sağ tıklayın (ya da sağ tıklayın Blending Options'dan):Soru: Peki Kendi Patternimi Nasıl Yaparım ?

Cevap: Şimdi File > New (Dosya > Yeni)'den yeni bir sayfa açıyorsunuz. Boyutu pek önemli değil, ancak küçük olmasına dikkat edin. Ben 100*50 px boyutlarında açtım. Background Contents'i Transparent yapın.Şimdi logonuzu, sembolünüzü, resminizi, yazınızı istediğiniz bir şeyi yerleştirin. Ben yazı yazıyorum. Yazım "sanalkurs.net" olsun.Sıra geldi kaydetme işlemine. Edit > Define Pattern ile çalışmamızı kaydedelim. Kaydetme işlemimiz bitti.Soru: Peki Bu Patterni Nasıl Kullanacağım?

Kullanmak her şeyden kolaydır. Bir kere uyguladıktan sonra akılda kalıcı olur. Resmimi seçtim, onu yaptığım patternle kaplamak istiyorum. Yaptığım layerin üzerine sağ tıklıyorum Blending Options diyorum.Bu ayarı yaptıktan sonrakş görünüm:Farklı çalışmalarda bulunabilirsiniz. Ben sadece mantığı anlattım. Kolay gelsin.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

güsel olmuş. :-dusun:
Çok güzeL görünüyor
güzel ders tşkrler:kirp:
teşekkürler
BEN YAPAMADIM YARDIM EDERMİSİNİZ PATTERN YERİNDE BENİM YAPTIÐIM PATTERN ÇIKMIOR:sasir:

Yukarı Git