Paragrafın İlk Harfini Kocaman Yapmak

Gazete, dergi gibi neşriyatlarda bazen karşımıza çıkar hani, paragrafın ilk harfi büyüktür ve yazıya ayrı bir estetik katar bu özellik. InDesign'da hazırladığınız yazılara bu efekti uygulamak istersek ne yapabiliriz, ona bir göz atalım.

Gazete, dergi gibi neşriyatlarda bazen karşımıza çıkar hani, paragrafın ilk harfi büyüktür ve yazıya ayrı bir estetik katar bu özellik. InDesign'da hazırladığınız yazılara bu efekti uygulamak istersek ne yapabiliriz, ona bir göz atalım.

Öncelikle araç kutusundan yazı aracını (Kısayolu: T) seçiyorum.Ve bir yazı alanı oluşturuyorum:Sonrasında yazımı yapıştırıyorum. (Bu yazının devamına Web Tasarım bölümümüzdeki "Tam da Web Tasarımı Yapacaktım!" başlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.)Paragrafı seçili hale getiyorum.Üst menüden Windows > Type & Table > Paragraph yolunu izleyerek paragraf biçimlendirme panelini açıyorum. Bizim işimiz kırmızı ile belirlediğim kısımlar ile olacak.Her iki kısımda da 1 rakamı yazıyor.

1. kısımdaki 1 rakamı yukarıdan aşağı 1 satır yer tuttuğunu, 2. kısımdaki 1 rakamı da sadece 1 harfin bu işleme tabi tutulduğunu gösterir.

Şimdi 1. kısımdaki rakamı 2 yapıyorum, yukarıdan aşağı 2 satırı kaplayacak şekilde büyüdüğünü görüyoruz.Şimdi konunun daha iyi anlaşılması için şu işlemi yapalım:

1. kısmı 3 yapıyorum, 2. kısımıda 2 yapıyorum.Şu durumda yukarıdan aşağı 3 satırlık alanı kapladı ve ilk 2 harf büyütülmüş oldu.

Gördüğünüz gibi ilk harfi kocaman yapmak o kadar zor değil, sadece bir iki işlemlik bir olay.

Kocaman Harf Durumunu İptal Etmek

Diyelim ki sonradan vazgeçtiniz, küçültmek istediniz. O zaman yapmanız gereken paragrafı seçerek işaretli kısımları 1 yapmak olacaktır.

Kocaman harf diye anlattım, çünkü büyük harf desem diğer türlü kelimenin ilk harfinin büyük olması şeklinde anlaşılma ihtimali vardı.

Umarım işinize yarar, iyi çalışmalar.

  • Etiketler;
Siraceddin El
1999 yılından bu yana web tasarımcı olarak yurt içinde ve yurt dışında sayısız projede yer aldı. 2002 yılında Sanalkurs.net'i kuran ekiptendir. Etkinlik.com.tr'nin de kurucularındandır. Girişimci, tasarımcı ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

güzel ders
okuldaki pc dersimizde indesing görmeye başlıyoruz bu hafta sınıftaki arkadaşlarımdan 1 ADIM önde olmak için sitenizdeki bilgilerden yararlanmak istedim ama yeterli bulmadım buda güsel bi ipucu ama daha detaylı anlatılırsa iyi olur sanki ;)
GÜZELDİ TEŞEKKÜR EDERİM.BEN DE GARFİKERLİ K KURSUNA GİDİYORUM.
ne diyeyim teşekkür ederim
merabalar acil bir durumum var indesingda align seçeneğini bulamayorum programda aling diye hiçbişey çıkmıyor neden
Align panelini açmak için: Window > Object & Layout > Align Kısa yolu: Shift + F7
emeğine sağk
sitenizde bilgiler sık güncellenmiyor... indesign geniş bir program 14 yorumla bitmiyor... biraz daha bilgi paylaşımı lütfen...
sayfa numaralandırma nasıl oluyor
sayfaların nasıl numaralandını bilen varmı
yerini unutmuştum faydalı oldu teşekkürler :)

Yukarı Git