Okul sırası yapımı

Bu derste okullarda kullanılan 2 ya da 3, yerine (ilçesine) göre 4 kişilik olma özelliği ile bilinen okul sırası modellemeye çalıştım.

Bu derste okullarda kullanılan 2 ya da 3, yerine (ilçesine) göre 4 kişilik olma özelliği ile bilinen okul sırası modellemeye çalıştım.

Öncelikle rectangle komutu ile left ekranında aşağıdaki boyutlarda bir çizim yapılır.Çizim spline seçeneğine dönüştürülür.Vertex alt seçeneği seçilerek refine komutu yardımıyla resimdeki yerlere vertexler eklenir.Create line komutu ile bu vertek noktalar bir birine eklenir. (connect komutu da kullanılabilir)Vertex işaretliyken bütün şekil seçilir ve sağ tuş yapılarak nokta tipi olarak corner seçilir.Vertexler seçilerek görsel olarak düzenlemeler yapılır. (move komutuyla)Segment seçeneğine gelinerek en alttaki çizgi seçilir ve silinir.Bu arada refine komutuyla vertex eklerken birini yanlış yere eklemiş onu tekrar ekliyorum.Daha sonra kullanılmak üzere left ekranında bu şeklin bir kopyasını alıyorum.Asıl çizdiğim şekle tıklıyorum ve perspektif ekranında bir kopyasını daha alıyorum.Attach komutuyla iki şekli birbirine ekliyorum.Create line seçeneği ile snap seçeneği açıkken boşta kalan vertexleri birbirine ekliyorum.Rendering seçeneğini açıyorum ve line şeklimi 3 boyuta geçirmek için işlemlerimi yapıyorum.Şimdi left ekranına dönüyorum ve aldığım kopya üzerinde işlem yapmaya geçiyorum. Segment işaretliyken işaretli iki çizgiye siliyorum.Vertex seçeneğindeyken aşağıdaki gibi bir taşıma yapıyorum.Perspektif ekranında şeklin bir kopyasını alıyorum.Birbirine attachlayıp create line komutu ile alt vertexleri tekrar birleştiriyorum.Rendering alt seçeneğinden işlemlerimi tekrar yapıyorum. Görüldüğü üzere iskelet kısmı bittiŞimdi top ekranında bir box çizerek sıranın üst kısmını çiziyorum.Sıranın gözü için aynı işlemi yapıyorumÇantalar düşmesin diye kotuma kısmını da yapıyorum.Oturak ve sırtı içinde aynı işlemleri box kullanarak yapıyorum.

Kalem ve silgilerimiz için yerimizi yapalım. Chamferbox seçeneğini kullanarak aşağıdaki ölçülerde bir çizim yapıyorum.Boolean seçeneği ile masanın üstünden chamferbox ı subtract ederek çıkartıyorum.Plane ile birzemin çizerek işlemimi bitiriyorum.Şimdi isterseniz kaplamasını yapalım. Bitmap seçeneğini kullanarak bir zemin, bir metal ve bir tahta kaplama seçerek kaplamalarımı hazırladım. artı olarak zeminde yansıma var.İskelet kısmına metali atadım. Tahta kısımları atadıktan sonra uvw map seçeneğini kullanarak kaplama üstünde biraz değişiklik yaptım.Zemini atadıktan sonra kaplama üstünde değişiklik yapmak için map scaler komutunu kullandım. İşlemi bu şekilde bitirdim.Not: Render almadan önce skylight ışığı eklenmiştir.

Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Beyhan Bayhan
Hakkında bilgi en kısa sürede eklenecektir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Güzel anlatım.Teşekkürler deneyeceğim.
Güzel anlatım.Teşekkürler deneyeceğim.
Harika olmuş elinize sağlık
çalışma harika

Yukarı Git