Nokta Yakalama Modları

Nokta yakalama modlarının teker teker açıklamalarının yer aldığı ders.

AutoCAD programında çizimlerinizi daha kolay ve hızlı bir şekilde çizebilmeniz için, geometrik şekillerin özel noktalarından (doğruların başlangıç, orta ve bitiş noktaları, iki doğrunun kesişim noktası, yayların veya çemberlerin merkez noktaları ve çemberin etrafındaki her çeyreğin bitimindeki nokta vs. vs.) yakalayan bir sistem mevcuttur. AutoCAD'teki bu sisteme OBJECT SNAP veya kısaca OSNAP MODLARI denir.


Object Snap Toolbar


OSNAP modları; çizim esnasında mouse sağ tuşu + shift tuşu ile birlikte basılınca sağ menü olarak gelir. Bunun dışında pencerenin en altındaki OSNAP kartından ve de ayrı bir toolbar olarak ta kullanılabilir. Yukarıda tamamı gösterilen toolbarın üzerindeki ikonların işlevlerini ve anlamlarını teker teker açıklayalım.

NOT: Bu komutların daha iyi anlaşılması için bol bol uygulama yapılmalıdır. Aşağıdaki anlatılanları program içinde uygularsanız daha iyi anlaşılacağına inanıyorum.


TEMPORARY TRACKING POINT: Seçilen iki doğrunun eksenlerini yakalayan komuttur. Örnek olarak bir dörtgen çiziniz. Daha sonra bu dörtgenin merkezinden çizgi çizebilmek için; line komutunu girdikten sonra TEMPORARY TRACKING POINT nesnesini seçip sonra dörtgenin alt kenarında midpoint nesnesi ile orta noktasını işaretleyiniz. Daha sonra tekrar TEMPORARY TRACKING POINT nesnesini seçerek; daha önce seçtiğimiz çizgiye dik olan çizginin midpoint nesnesi ile orta noktası seçildiğinde; dörtgenin merkezinden çizgi çizmeye başlayabiliriz.

FROM: Çizim esnasında belirlenen herhangi bir noktadan itibaren hiçbir çizim yapmaksızın izafi koordinatlar ile belirlenmiş olan diğer bir noktayı yakalamak için kullanılan komuttur. Kısacası herhangi bir noktadan itibaren çizim yapmadan bir önceki dersimizde anlattığımız göreceli koordinat girişi ile istenilen noktaya atlamayı sağlıyor. Örnek olarak daha önce çizdiğimiz dörtgenin herhangi bir kösesini FROM nesnesi ile seçelim. Daha sonra @x,y değerlerini girerek çizgi çizmeye başlayabiliriz.

ENDPOINT: Adına aldanıp sadece çizginin son noktasını değil ilk noktasını da yakalıyor. Genel olarak; çizilen herhangi bir line ya da yayın uç noktasını yakalayan komuttur. Örnek olarak bir line çizin ve ENDPOINT komutunu tıklayın, line nin kursöre en yakin uç noktaları yakaladığını göreceksiniz.

MIDPOINT: Bu komut, simgesinden de anlaşılacağı gibi, çizilen line ya da yayın orta noktasını yakalar. Bir line çizin ve MIDPOINT komutunu tıklayın, line nin orta noktasını yakaladığını göreceksiniz.

INTERSECTION: Kısaca kesişim noktalarını yakalamaya yarayan komuttur. Bu bir line, yay vb gibi çizimler olabilir. Örnek olarak birbirini kesen bir line ve bir circle (çember) çizin ve INTERSECTION komutuna tıklayın. Bu iki geometrik seklin kesişim noktasının yakalandığını göreceksiniz.

APPARENT INTERSECTION: Kesişmeyen ya da birbirine paralel olmayan line lerin izafi kesişimini yakalayan komuttur. Birbirine paralel olmayan ya da kesişmeyen iki line çizin. Daha sonra tekrar bir line komutunu girin ve APPARENT INTERSECTION seçeneğini tıklayın. Tıkladıktan sonra önce bir çizgiyi seçin sonra kursörü diğer çizgiye yaklaştırdığınızda; iki çizginin izafi olarak kesişim noktalarından yakaladığını göreceksiniz.

EXTENSION: Doğru veya yayların hayali uzantılarını bulup, istenilen noktalara kenetlenmelerini sağlayan komuttur. Örnek olarak farklı uzaklıklarda iki line çizin. Daha sonra line komutunu girin ve çizginin herhangi bir yerini seçin ikinci noktaya girerken EXTENSION seçeneğini tıklayın ve diğer çizginin doğrultusuna kursörü getirdiğinizde çizginin noktalı olarak ayni doğrultuda uzadığını ve line nin doğrultu üzerinde hayali uzantısının istenilen noktaya göre kenetlendiğini göreceksiniz.

CENTER: Herhangi bir daire ya da yayın merkezini yakalamak için kullanılan komuttur. Örnek olarak bir daire (circle) veya (arc) çizin. Daha sonra line komutunu girip CENTER seçeneğini tıkladıktan sonra çemberi işaretlediğinizde çemberin orta noktasını yakaladığını göreceksiniz.

QUADRANT: Çember veya yay üzerinde ki 0º 90º 180º 270º noktalarının yakalanmasını sağlar. Örnek olarak bir çember (circle) çiziniz. Daha sonra line komutunu girip QUADRANT seçeneğini tıklayarak çember üzerine geldiğinizde, çemberi yukarıda belirttiğimiz noktalardan yakaladığını göreceksiniz.

TANGENT: Seçilen noktalar (daire, yay) arasına teğetler çizmek için kullanılan komuttur. Örnek olarak bir daire (circle) veya (arc) çizin. Daha sonra line komutunu girip TANGENT seçeneğini tıklayarak kursörü çembere yaklaştırdığınızda çembere hangi noktada teğet çizebileceğinizi göreceksiniz.

PERPENDICULAR: Seçilen son noktadan bir dogruya (line), daireye ya da çembere dik çizmeye yarayan komuttur. Örnek olarak iki line çizin. Daha sonra line komutunu girip PERPENDECULAR seçeneğini işaretledikten sonra diğer line seçerseniz ilk seçtiğiniz noktadan diğer çizgiye bir dik çizdiğinizi göreceksiniz.

PARALLEL: Paralel doğrultu belirlemeye yarayan komuttur. Çizilen çizginin paralel olarak uzatılmasını sağlar.

INSERT: Yazı veya şekillerin birleştirme noktalarını yakalayan komuttur. Örnek olarak (dt komutu ile) bir yazı yazın. Daha sonra line komutunu girip INSERT seçeneğini girip kursörü yazıya doğru yaklaştırdığınızda yazının başlangıç noktasından yakaladığını göreceksiniz.

NODE: Point (nokta) komutuyla çizilmiş noktaları yakalamaya yarayan komuttur. Örnek olarak point komutuyla ekrana noktalar koyun. Daha sonra line komutunu girip NODE seçeneğini işaretlediğinizde daha önce ekrana koyduğunuz noktaları yakaladığını göreceksiniz.

NEAREST: Herhangi bir çizimin kursöre en yakin olan noktasını yakalayan komuttur. Örnek olarak bir line çizin. Daha sonra line komutunu girip NEAREST seçeneğini işaretledikten sonra kursörü çizgiye yaklaştırdığınızda, yaklaştığınız noktadan yakaladığını göreceksiniz.

SNAP TO NONE: Bütün nesne yakalama işlemlerini ortadan kaldırmak için kullanılan komuttur. Çizim yaparken OSNAP modlarini kapatmak için kullanılır.

OBJECT SNAP SETTINGS: Osnap modları ile ilgili ayarların yapılması için ilgili pencerenin açılmasını sağlar.

Bu dersimizin de sonuna geldik. Bir sonraki derste buluşmak üzere.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

ben yeni öğreniyorum,tek kelimeyle harika
selamlar,ben bu programı gerçekten dört dörtlük öğrenmek istiyorum ama autocad hakkında hiçbir kullanım bilgisine sahip değilim.ne yapmam gerekir.

Yukarı Git