Neden bu kadar egoist?

Merhaba arkadaşlarım, bu makalemde bahsetmek istediğim şey aslında çok açık! Piyasada gördüğüm bazı yazılımcılara ufak bir eleştiride, ama yazılıma yeni başlamış arkadaşlar için çok önemli olan bir konu hakkında destek amaçlı bir yazı yazmak istedim.

Merhaba arkadaşlarım, bu makalemde bahsetmek istediğim şey aslında çok açık!

Piyasada gördüğüm bazı yazılımcılara ufak bir eleştiride, ama yazılıma yeni başlamış arkadaşlar için çok önemli olan bir konu hakkında destek amaçlı bir yazı yazmak istedim.

Gerek yazılım konusunda paylaşımda bulunan sitelerde, gerek bireysel bloglarda gördüğüm (bana göre) bir yanlıştan bahsetmek istiyorum. Artık egoistlik mi diyelim, kendini tatmin etme mi diyelim, adına ne dersek diyelim, bazı yazılımcılar kendi bildiklerini paylaşmaya çalışırken, makalelerinde veya görsel derslerinde çok aşırı terim kullanarak bundan bir rant elde etmeye çalışıyorlar.

Ne demek istiyorum?

Demek istediğim bir tıp fakültesinde veya bir hastanede doktorlar kendi aralarında konuşurken tıp ile ilgili terimleri ve deyimleri kullanarak birbirleri ile çok rahat anlaşabiliyorlar. Fakat o konuşma içerisinde tıp ile ilgili olmayan bir vatandaşın bu konuşmadan bir şey anlaması zor olduğu gibi o konuşmaya katılması da bir hayli güçtür değil mi? Ama o doktorlar bir hastasıyla konuşurken olabildiğine halk diliyle konuşuyor. Ve bunu en iyi başarabilen doktor en iyi doktor sıfatına bürünüyor.

Yazılımcılar da aynı şekilde kendi aralarında konuşurken yazılım ile ilgili terimleri çok rahat kullanıp anlaşabiliyor. Fakat bir makale yazarken, belki egoistlik belki de tatmin meselesinden dolayı yazdığı makaleyi olabildiğine terimlere boğuyor! Bu makaleyi okuyan biri yazılım konusunda kendini geliştirmeye çalışan biri öyle değil mi? Okuyan kişiler bu işte en iyi kişiler bile olmuş olsa, bu makaleyi kamuoyuna sunuyorsunuz. Herkesin girmesi okuması veya sizi takip edenlerin içinde yazılıma yeni başlamış olanların da olması olasıdır. Bunu göz ardı etmekte apaçık egoistliktir.

Bir bilgi paylaşımı yapmak istiyorsanız. Amacınız birilerine bildiklerinizi paylaşarak yardımcı olmak ise eğer, bunu en akıcı ve en sade bir biçimde paylaşmalısınız.

Bu yanlış çok fazla ilgimi çektiği için böyle bir makale yazmaya gereksinim duydum.

Hepinize saygılar, sevgiler. İyi çalışmalar!

  • Etiketler;
Oğuzhan Abalı
Oğuzhan Abalı, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunu ve 10 yılı aşkın senedir .Net programcısı olarak freelance ve ortak bir çok projede görev aldı. <p>Microsoft'un MCTS-MCPD ve MCT ünvanlarına sahip. <p>Son zamanlarında .Net'in yanısıra artık Python da yazmaya başladı. <p>Kendince müzikle uğraşmayı seviyor. Ve bildiklerini paylaşmaktan hoşlanıyor.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Çok doğru biryere değindiniz. Sağolun...

Yukarı Git