Multimedya Araçları - Video Paylaşım Siteleri

  • 5.077

Sosyal medyanın en önemli unsurlarından biri olan mültimedya öğelerinin sosyal medya kullanıcıları arasında hangi ortamlar aracılığıyla paylaşıldığı fotoğraf, video ve müzik,ses paylaşımı alt sınıflarında incelenmektedir.

Multimedya

Sosyal medyanın en önemli unsurlarından biri olan mültimedya öğelerinin sosyal medya kullanıcıları arasında hangi ortamlar aracılığıyla paylaşıldığı fotoğraf, video ve müzik,ses paylaşımı alt sınıflarında incelenmektedir.

Fotoğraf Paylaşımı

Fotoğraf paylaşımı terimi fotoğraf yayınlama veya kullanıcıların özel veya genel fotoğraflarını çevrimiçi transfer yoluyla başkalarıyla paylaşması anlamındadır. Web siteleri ve uygulamalar aracılığıyla fotoğrafların paylaşılması işlevine kolaylık sağlamıştır. Çevrimiçi fotoğraf galerileri ve bireysel kullanıcılar tarafından yönetilen fotoğraf blogları için de sık olmasa da bu terim kullanılmaktadır. sunabilmekte ve editör onayına gönderebilmektedirler. Editörler tarafından onaylanan yazılar ise sitede yer almaktadır.

Video Paylaşımı

Video paylaşım siteleri medyanın bize bakış acısını ve bizim medyaya bakış acımızı değiştirmektedir. İnternetteki amatör yapımcılar videolarını binlerce kişi ile paylaşabilmekte ve Hollywood yılldızlarının üzerinde olan ilgi odağını çalabilmektedirler.

Favori filmlerin bazı bölümleri, önemli haber programları, klipler ya da biraz eğlenmek için aranan görüntüler internette bulunabilmektedir. Video paylasım siteleri ise aranan görüntüyü kolay bulmayı ve favori videoları rahatlıkla izlemeyi sağlamaktadır. Video paylaşım ağları sayesinde bir gecede ünlü bir yıldız veya yapımcı olunabilmektedir. Video paylaşım siteleri kullanıcılarına video oluşturmak ve yüklemek için kaynaklar ve araçlar sağlamaktadır. Faydalı makaleler ve düzenleme araçlarına bu ağlar üzerinden erişilebilmektedir. Bazı video paylaşım siteleri videolarınızı herkesin görebileceği şekilde yayınladığı gibi bazıları da size özel kalmasına izin vermektedir.

Youtube

YouTube, bir video barındırma web sitesidir. 15 Subat 2005'te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulmuş ve Ekim 2006'da Google tarafından satın alınmıştır. "Tube" kelimesi cathode ray tube; Televizyon Tüpünden gelmiştir. Broadcast Yourself; Kendini Yayınla sloganı ile yola çıkmıştır.

YouTube video formatı olarak Flash Video Formatı (*.flv) kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara *.flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir. Video klipleri izlemek icin Adobe Flash plug-ini bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak 320x240 Pixel'e kucultulerek Flash Video Format'a (.flv) donusturulmektedir.

Mart 2008'de yuksek kalite olarak 480x360 piksel seceneği eklenmistir. AVI, MPEG veya Quicktime vb. video formatına sahip videolar kullanıcı tarafından YouTube'a en fazla 1 GB kapasitesinde yüklenebilmektedir. YouTube platformunda kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca istenildiğinde kendi video klibini YouTube'a ekleyebilmektedir. Bu platformda yer alan kullanıcının geliştirdiği içerikler, kişisel amatör klipler, video klipler film, TV programları parçacıkları ve müzik videolarından oluşmaktadır. Kullanıcılar tarafından YouTube'a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyona yakın video klip izlenmektedir. Kullanım koşullarına uymayan video klipler kullanıcıların bildirimleri ile YouTube yetkilileri tarafından incelenerek silinmektedir. YouTube üyeleri izledikleri video klipleri değerlendirip not verebilmekte ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir.

YouTube'un kullanım şartları gereği kullanıcılar telif hakkı izni alınmıs videolar yükleyebilirler. Pornografi, siddet, tehdit, reklam ve suc sayılan icerikler YouTube'a yüklenemez. YouTube, 9 Ekim 2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıstır. Bu Google tarihindeki en büyk alımdır. Google'ın ödediği 1.65 milyar dolar YouTube çalışanları arasında paylaşılmıştır.

Dailymotion

Dailymotion, farklı gelenek ve kültürlere ait videoların bir arada bulunduğu bir video
paylaşım sitesidir. Dailymotion çevrimiçi videonun gücü ile sizin dünyanızı görmenin, paylaşmanın ve dünyanıza bağlanmanın yeni yollarını aramaktadır. Dailymotion kullanıcıları, ilgi alanları ve hobiler hakkında videolar bulabilmekte veya yükleyebilmekte, en yeni haberlere tanıklık edebilmekte, uzak mesafelere bağlanabilmekte ve garip olaylardan olağanüstü olaylara kadar birçok şeyi izleyebilmektedir.

Türkçe dil desteğine de sahip olan dailymotion kullanım amaçları şu şekilde sıralanmaktadır:

[*]Videolarınızı herkese acık bir şekilde veya özel olarak aileniz ve arkadaşlarınızla paylasın.
[*]Kanallar veya etiketlerde yeni videolar keşfedin.
[*]Klipleriniz ve yaratıcı çalışmanız ile ilgili geri bildirim alın.
[*]Videolarınızı bloğunuza, web sitenize veya sosyal medya profillerinize göndererek web de yayın.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git